• چ., 04/29/2020 - 09:56
  • كد: 998

منتخب مردم اصفهان در مجلس یازدهم گفت: زمانی که بازار سرمایه را در بورس و سهام داری شرکت‌ها خلاصه کنیم باید به این نکته نیز توجه کنیم که بورس سرمایه گذاری ایمنی نیست و همیشه سودآور نخواهد بود.

 

مهدی طغیانی پیرامون استقبال بی سابقه مردم از بورس اظهار کرد: اینکه بخشی از دارایی‌های مردم وارد بازار سرمایه شود مطلوب است؛ زیرا در سال‌های گذشته یکی از مهمترین مشکلات اقتصاد کشور این بود که بازار سرمایه هویتی نداشت و تنها بخش کوچکی از مردم عضو آن بودند.

 

وی افزود: بازار سرمایه جزو تأمین کنندگان مالی بلند مدت کشور بوده و اگر قوی باشد می‌توان اقتصاد کشور را از بانک محوری خارج کرد؛ زیرا اقتصاد ایران به شدت وابسته به منابع بانک‌ها بوده و نزدیک به ۹۵ درصد تأمین مالی پروژه‌های کشور از طریق بانک‌ها انجام می‌شود. هرچقدر نقش بازار سرمایه پررنگ‌تر باشد، وضعیت اقتصاد نیز بیشتر بهبود پیدا می‌کند.

 

منتخب مردم اصفهان در مجلس یازدهم تاکید کرد: زمانی که بازار سرمایه را در بورس و سهام داری شرکت‌ها خلاصه کنیم باید به این نکته نیز توجه کنیم که بورس سرمایه گذاری ایمنی نیست و همیشه سودآور نخواهد بود. متأسفانه امروز حجم زیادی از مردم ایران بدون دانش لازم وارد بازار بورس می‌شوند. این کار ممکن است ضرر زیادی بر آنها وارد کند؛ زیرا احتمال اینکه سرمایه‌های آن‌ها در لحظه نابود شود وجود دارد.

 

طغیانی ادامه داد: به افرادی که قصد دارند وارد بازار بورس شوند توصیه می‌کنم به هیچ عنوان دارایی‌های اساسی خود مانند خودرو و منزل را برای ورود به بازار بورس نفروشند؛ زیرا بازار بورس بر خلاف تصور مردم، همیشه روند صعودی نداشته و ممکن است سرمایه افراد را نابود کند.

 

وی با اشاره به رشد نقدینگی خاطرنشان کرد: در حال حاضر میزان سرمایه گذاری شده در بازار سهام نسبت به حجم کل نقدینگی کشور بسیار ناچیز است؛ به صورتی که ۱۰ درصد از سهام شرکت سرمایه‌گذاری تأمین اجتماعی حدود هفت هزار میلیارد تومان بوده که نسبت به نقدینگی دو هزار هزار میلیارد تومانی کشور بسیار ناچیز است. مدت زمان زیادی طول می‌کشد تا این حجم از نقدینگی وارد بازار شود، در صورتی که اگر دولت دارایی‌های خود را وارد بازار سهام کند می‌تواند تا حدودی این میزان نقدینگی را مهار کند.

افزودن ديدگاه