• سه شنبه 16 مهر 1398 08:44
  • كد: 879

 

جلسه هم اندیشی «رویداد جایزه معماری و شهرسازی اصفهان» برگزار شد

جلسه هم اندیشی «رویداد جایزه معماری و شهرسازی اصفهان» با حضور علاقه‌مندان  برگزار شد، رویدادی که قرار است در هویت بخشی به طراحی و معماری در کاربری‌های مطرح شهری  تحول ایجاد کند. کتابخانه مرکزی شاهد حضور کارشناسان و متخصصان معماری، شهرسازی و گردشگری در کنار مسئولان و مدیران شهری در این خصوص بود. معاون معماری و شهرسازی شهرداری اصفهان در این نشست با اشاره به برنامه اصفهان 1400 تصریح کرد:  در این برنامه و در مباحث جشنواره قرار است تاکیداتی بر حوزه معماری و شهرسازی خاص شهر اصفهان داشته باشیم.  همین امر موجب شده است  معاونت معماری و شهرسازی  شهرداری اصفهان در این  ارتباط برنامه‌ریزی‌هایی را  انجام دهد.معاون معماری و شهرسازی شهرداری گفت: ایران کشوری است که از دیرباز از فرهنگ و تمدنی کهن و ریشه‌دار برخوردار بوده است و شهر اصفهان همواره بر تارک این افتخارات رخ نمایانده و جلوه‌گری کرده است. این موضوع موجب شده است تا نقطه اوج آن و همچنین خاستگاه آن را بتوانیم در ظهور مکتب اصفهان فلسفه، حکمت، هنــــر و معماری و شــهـــرســازی بدانیم. به گفته حسینی نیا، با توجه به پیشینه این شهر در مباحــــث معماری و شهرسازی  و تاکیدی که در برنامه‌های توسعه شهری  «اصفهان1400» و نیز «برنامه سنجش‌پذیر» شهردار اصفهان، در ارتباط با پاسداشت این معماری و شهرسازی اصیل و اجرای آن در هرگونه تحولات و مداخلات کالبدی در کلانشهر اصفهان وجود داشته است، در این راستا،  یکی از برنامه‌های محوری و پیشنهادی این معاونت،  پایه‌گذاری  و برگزاری جشنواره بزرگ ملی و سالانه معماری و شهرسازی در اصفهان است.حسینی نیا در ارتباط با اهداف این جشنواره عنوان کرد: این جشنواره به دنبال زمینه سازی و معرفی هرچه بیشتر هنر و معماری اصفهان در سطح ملی، بین‌المللی و توسعه اقتصاد شهری با اثرگذاری مثبت این روند بر رونق گردشگری است. علاوه بر  این،  روند این جشنواره در اصل بستری است جهت شناسایی و معرفی استعدادها و نوآوری‌های موجود و حتی  ناشناخته در حوزه هنر، معماری و شهرسازی تا با شناخت آنها بتوانیم زمینه‌ را برای بهره‌گیری این استعدادها در راستای تسهیل پیاده‌سازی ارزش‌های اصیل این معماری و شهرسازی بیش از پیش، در فضای امروز و معماری معاصر  اصفهان فراهم آوریم.

 

 جشنواره به سه حوزه تقسیم می شود

معاون معماری و شهرسازی شهرداری اصفهان با بیان اینکه جشنواره به سه حوزه تقسیم می شود، خاطر نشان کرد: یکی از این بخش‌ها اندیشه است. آثار تولید و منتشرشده در حوزه معماری و شهرسازی در این بخش قرار دارد و این آثار می‌توانند در قالب  کتاب، طرح پژوهشی، پایان نامه، ایده، نظریه، مدل و الگو  اجرا شوند.  برنامه ریزی که برای شروع در این زمینه در نظر گرفتیم در سطح ملی است.او ادامه داد: بخش دوم که در این برنامه پیگیری می‌شود طراحی است. این حوزه در  دو بخش کلی «طراحی و معماری» و «طراحی شهری» دنبال می‌شود. تمامی آثاری که در قالب‌های مختلف اعم از طراحی المان‌ها، هنرهای تجسمی، طراحی و معماری بناها، فضاهای شهری  مطرح ‌‌شده، کاربری‌های مختلف و طرح‌های توسعه شهری را در بر می‌گیرد.حسینی نیا بخش سوم این برنامه را مرحله اجرا دانست و تصریح کرد: در این بخش می‌توانیم مباحثی مانند معماری، طراحی شهـری و سازه، کارهای نوآورانه و استفاده از مصالح بوم‌آورد یا فناوری‌های نوینی را که منطبق بر فرهنگ معماری ایرانی باشد، شناسایی کنیم و هرسال شاهد برگزاری این جشنواره به صورت قوی‌تر باشیم. او ابراز کرد: امیدواریم بتوانیم کارگروه‌های این جشنواره را شکل دهیم و تا هفته اصفهان، خروجی و نتایج را جمع‌آوری و در هفته اصفهان نتایج داوری این جشنواره را اعلام کنیـم. حسینی نیا در خصوص بخش‌های جانبی این جشنواره تصریح کرد: برگزاری کارگروه‌ها و نشست‌های تخصصی، معرفی آثار منتخب در حوزه پژوهش و برگزاری نمایشگاه آثاری که در جشنواره شرکت می‌کنند، از جمله آنهاست. معاون معماری و شهرسازی شهرداری اصفهان بیان کرد: امیدواریم بتوانیم با برگزاری این جشنواره و بهره‌مندی از توان متخصصان اصفهان و هنر معماری و شهرسازی، این شهر  را بیش از آنچه که در تصورات ماست، معرفی کنیم. همچنین، تعامل بخش‌های دانشگاهی  با دستگاه‌ها را در اجرای این برنامه در دستور کار قرار دادیم.

 

  پیشنهادهای موافق و مخالف گامی ارزشمند در جامعه شهرسازان

رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای اسلامی شهر اصفهان نیز  در نشست هم‌اندیشی جایزه معماری و شهرسازی اصفهان گفت: برگزاری جلسه‌ای پیش از آنکه رویدادی رقم بخورد، در کنار حضور دیدگاه و پیشنهادهای موافق و مخالف گامی بسیار مهم و ارزشمند در جامعه شهرسازان و معماران است.شیرین طغیانی با بیان اینکه چرا باید پروژه‌هایی همانند میدان امام علی(ع) اجرا شود و بعد درباره بخش‌ها و زوایای مختلف اجرای این پروژه‌ها جلسات هم‌اندیشی و بررسی برگزار شود، تصریح کرد: در پروژه‌های معماری و شهرسازی و برنامه‌ریزی‌های شهری باید پیش از اینکه پروژه‌ای اتفاق بیفتد، نظر شهروندان و متخصصان را به صورت دقیق بررسی کنیم.او ادامه داد: مدیریت شهری سعی دارد در رویکرد جدیدش، برای موضوعات مختلف شورای راهبری  تشکیل دهد و درنظر داشته باشد که حضور متخصصان در آن بسیار مهم است.رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای اسلامی شهر اصفهان با اشاره به اینکه نظرات در زمینه برگزاری این جایزه بسیار متفاوت است و عده‌ای معتقدند که بخش خصوصی باید این کار را انجام دهد و تعدادی دیگر اعتقاد دارند که این کار باید در تعامل با شهرداری اصفهان باشد، تاکید کرد: نظرات در این خصوص بسیار متفاوت است، اما باید خرد جمعی در این باره بسیار مورد توجه قرار گیرد. فارغ از اینکه جایزه معماری و شهرسازی چه زمانی برگزار می‌شود، باید گزارشی از جلسه امروز به حاضران  به صورت مکتوب ارائه و جمع‌بندی مسائل مطرح شده انجام گیرد. او اضافه کرد: نباید برای برگزاری جایزه معماری و شهرسازی اصفهان عجله کرد و ما نیز  هیچ عجله‌ای برای برگزاری این مسابقه نداریم و باید توجه کرد که اصفهان اگر تا چندماه دیگر این مسابقه را برگزار نکند، دچار مشکل نخواهد شد و احتمال دارد در صورتی که  با عجله این کار انجام شود، نتایج خوبی از آن حاصل نشود و تبعات خود را در سال‌های آینده برای مدیریت شهری داشته باشد.  از این رو، باید جلسات دیگر در حوزه‌های مختلف برگزار شود و به جمع‌بندی نهایی برسیم.طغیانی با اشاره به برگزاری جلسات با بخش خصوصی نیز عنوان کرد: باید کاری را انجام دهیم که نتایج آن مورد اقبال همه افراد قرار گیرد و به یک جمع‌بندی کامل برسیم. او تاکید کرد:  انجام یک کار گروهی بین معماران و شهرسازان سخت است، اما اینکه امروز در این جلسه کارشناسان شهرسازی و معمار در کنار هم حضور یافته و نقد و پذیرشِ نقد می‌کنند، اتفاق بسیار بزرگی در جامعه حرفه‌ای شهرسازها و معماران است.طغیانی با بیان اینکه مدیریت شهری در ایران هنوز در برخی موارد در زمان «بلدیه» به سر می‌برد، بیان کرد: هنوز نمی‌توانیم برخی از ساختارها را به صورت ناگهانی تغییر دهیم؛ ممکن است درشرایطی خواسته‌ای از مدیریت شهری داشته باشیم که امکان اجرای آن وجود نداشته باشد، اما باید کمک کرد تا اتفاقات خوشایندی را در شهر رقم بزنیم و دیگران را مرتب نقد نکنیم.طغیانی با اشاره به اینکه موضوع برگزاری این جایزه برای شهرداری و شورای شهر اصفهان بسیار حائز اهمیت است، ادامه داد: ما هیچ عجله‌ای برای اجرای کار ناقص در اصفهان نداریم و برند اصفهان را نابود نخواهیم کرد.

برچسب ها: 

افزودن ديدگاه