• پنجشنبه 04 مهر 1398 11:05
  • كد: 870

رشد اقتصادی در هر کشوری مستلزم سرمایه‌گذاری است. اگر در جامعه‌ای سرمایه‌گذاری به‌اندازه کافی صورت نگیرد، رشد اقتصادی کند یا متوقف خواهد شد. کشورهایی که برای توسعه خود از پس‌انداز داخلی کافی برای سرمایه‌گذاری برخوردار نیستند، توسل به سرمایه‌های خارجی را از ضروریات توسعه اقتصادی تلقی خواهند کرد. سرمایه‌گذاری خارجی انتقال وجوه یا مواد از یک کشور به کشور دیگر جهت استفاده در تأسیس یک بنگاه اقتصادی در کشور اخیر درازای مشارکت مستقیم یا غیرمستقیم در عواید آن است. یکی از انواع سرمایه‌گذاری‌های خارجی، سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی است. ازنظر صندوق بین‌المللی پول، سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی یک نوع سرمایه‌گذاری بین‌المللی است که فرد مقیم در یک کشور سرمایه‌گذار مستقیم منفعت پایداری را از سرمایه‌گذاری در شرکت‌های کشور دیگر به دست می‌آورد (سرمایه‌گذاری مستقیم). هرچند ممکن است که سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی اثرات منفی بر کشور میزبان داشته باشد، اما اثرات مثبت سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی بر شرکت‌های محلی و اقتصاد کشور میزبان بسیار زیاد است. ازجمله مزیت‌های جذب سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی برای کشور میزبان افزایش دسترسی به منابع بیشتر، گسترش شبکه‌های صادرات و واردات بین‌المللی، رفع شکاف پس‌انداز و سرمایه‌گذاری، تأمین ارز، بالا بردن توانایی مدیریت، افزایش اشتغال، بهبود تراز پرداخت‌ها و افزایش قدرت رقابت است. با توجه به نقش مهم سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی، کشورها به‌ویژه کشورهای درحال‌توسعه (با توجه به لزوم دستیابی سریع به توسعه و کمبود منابع مالی بیشتر)، برای جذب این نوع سرمایه به رقابت با یکدیگر می‌پردازند. سؤالی که مطرح می‌شود این است که چرا برخی کشورها برای سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی جذاب‌تر از سایرین هستند؟ این‌یک موضوع مهم در اقتصاد، تجارت و سیاست است.

برای تحلیل ارتباط بین فضای کسب‌وکار و جذب سرمایه‌گذاری در یک کشور یا شهر و استان نیاز به بررسی دو موضوع است. اول، تعیین عواملی که انگیزه سرمایه‌گذاری را ایجاد می‌کند و دوم بیان مبانی نظری تأثیر نهادها به‌ویژه فضای کسب‌وکار مناسب است.

شهرام رئیسی مدیرعامل سازمان سرمایه‌گذاری و مشارکت‌های شهرداری اصفهان معتقد است قبل از اینکه در مورد فرصت‌های سرمایه‌گذاری صحبت شود باید درزمینه سرمایه‌گذاری صحبت کنیم همیشه باید مدنظر داشته باشیم که سیستم‌های این‌چنینی را باید به‌صورت کلان بین‌الملل و فضای کسب‌وکار بررسی کنید وقتی فضای کسب‌وکار نامناسب باشد بهترین فرصت‌ها را هم اگر ایجاد کنیم کاری از پیش نمی‌رود، ازنظر ژئوپلیتیک کشوری مثل ایران ازنظر دسترسی در منطقه جغرافیایی فوق‌العاده واقع‌شده و هم ازنظر منابع زیرزمینی جزئی از بهترین نقاط دنیا به‌حساب می‌آید، اما فضای کسب‌وکار موجب می‌شود بخش بین‌الملل برای سرمایه‌گذاری فکر کند که آیا کشوری مثل ایران مناسب سرمایه‌گذاری است یا خیر؟

وی در پاسخ به این سؤال که چراگاهی سرمایه‌های سرمایه‌گذاران به‌سوی برخی از شهرهای کشور مثل تهران یا کیش سوق می‌یابد، ادامه می‌دهد: از سوی دیگر اگر سرمایه‌های داخلی کشور به‌سوی تهران یا کیش درحرکت است احتمالاً مسئله اساسی به بخش کسب‌وکار و فضای کسب‌وکار برمی‌گردد.

مدیرعامل سازمان سرمایه‌گذاری و مشارکت‌های شهرداری اصفهان تأکید می‌کند: فضای اقتصادی حاکم بر بازدهی سرمایه‌گذاری دارای متغیرهای متعددی است، برای مثال گاهی در برخی مقاطع برخی مناطق کشور دارای سودآوری خاصی می‌شود، اما باید بدانیم که یک سرمایه‌گذار بی‌شک برای سرمایه‌گذاری سخت‌گیرانه عمل می‌کند و به دنبال تجربه‌های دیگران می‌رود. درواقع سرمایه‌گذاری بر اساس تجربه درمی‌یابد منابع را باید کجا هزینه کند و کجا هزینه نکند در کجا توجیه پروژه کمتر می‌شود و در کجا توجیه پروژه بیشتر می‌شود.

رئیسی ادامه می‌دهد: در شهری مثل اصفهان مهم‌تر از فرصت‌های سرمایه‌گذاری داشتن فضای کسب‌وکار صحیح و سالم است. اصفهان در موقعیت مرکزی کشور قرار دارد و باوجود جنبه‌های تاریخی، میراثی و گردشگری که دارد و همچنین به تعبیری رتبه یک صنعت کشور را دارد و چهارراه حمل‌ونقل ایران قرار دارد و درواقع هیچ جابجایی شرقی غربی و شمالی جنوبی انجام نمی‌شود مگر این‌که از یکی از راه‌های استان اصفهان استفاده شود.

وی تأکید می‌کند: درخواست فرصت‌ها هم در استانداری و هم در شهرداری اصفهان بررسی می‌شود و چنین موضوعاتی جدی از سوی استانداری و شهرداری دنبال می‌شود، اما اینجا باید فضای کسب‌وکار مناسب داشته باشد فضای کسب‌وکار این استان و هم فضای کسب‌وکار حاکم بر اقتصاد کشور ریسک سرمایه‌گذاری به دلیل عدم اعتماد به آینده در ایران افزایش دارد و به عدد نقدینگی دقت کنیم عمده نقدینگی کشور در بانک‌ها بلوکه‌شده است و در فضای کسب‌وکار ایران نیز نیازمند آمار دقیق‌تر است.

مدیرعامل سازمان سرمایه‌گذاری و مشارکت‌های شهرداری اصفهان می‌گوید: فرصت سرمایه‌گذاری در مدیریت شهر و در حوزه مدیریتی شهر اصفهان مرتبط با فرصت‌های سرمایه‌گذاری بیشتر به بخش مسکن برمی‌گردد و این روند خوشبختانه طی دو سال گذشته مثبت بوده است تعداد فراخوان‌ها و قراردادهایی که بسته‌ایم هرروز مثبت است ولی به‌هرحال بازهم امکان افزایش دارد، اما باید بدانیم که بیشتر این فرصت‌ها در حوزه ساخت‌وساز است و شهر اصفهان درزمینهٔ فرصت سرمایه‌گذاری از شهرهای برتر کشور بوده است.

رئیسی ادامه می‌دهد: سرمایه‌گذاری موضوعی نیست که امروز تصمیم بگیریم فردا محصول بدهد، سرمایه‌گذاری نیازمند زمان است و زمان‌بر است تا رخ بدهد نگاه به سرمایه و سرمایه‌گذار هم باید در شهر اصفهان تغییر کند چراکه سرمایه‌گذاری موتور مولد رشد و توسعه است ولی سرمایه‌گذار هم به دنبال سود خود است و این اولین هدف سرمایه‌گذاری است با بهبود فضای کسب‌وکار می‌توانیم فرصت‌های سرمایه‌گذاری را بهبود بخشیم.

افزودن ديدگاه