• ش., 09/07/2019 - 13:45
  • كد: 839

شرایط ثبت‌نام برای مسکن‌های دولتی چیست؟

در پاییز 97 وزیر راه و شهرسازی، برنامه‌ای برای ساخت 400 هزار واحد مسکونی با مشارکت دولت به رئیس جمهور پیشنهاد داد که با موافقت هیئت دولت روبه‌رو شد. بر این اساس، یا واحدهای مسکونی 100 متری با قیمت 300میلیون تومان در اختیار افراد فاقد مسکن قرار می‌گیرد یا به افرادی که دارای زمین هستند، ولی هزینه ساخت آن را ندارند، تسهیلات ساخت از سوی بانک مسکن بدون سپرده‌گذاری تعلق خواهد گرفت. طرح ساخت 400هزار  واحد مسکونی، شرایطی مانند مسکن مهر را به همراه نخواهد داشت و  با آغاز شهریور98 سامانه ثبت نام برای شناسایی متقاضیان دارای شرایط در نــقــاط مخــتــلف کــشــور راه‌انـدازی شد.وزیر راه و شهرسازی درحالی وعده ساخت 400هزار واحد مسکونی تا دو سال آینده، یعنی سال 1400را می‌دهد که هنوز محل دقیق ساخت آنها یا جزئیات پرداخت پول توسط متقاضیان مشخص نشده است و شاید زمان ساخت این واحد‌ها بیشتر شود.

 

خانه‌های دولتی تا سال 1400

شــرایــط نــامــنـاسب اقتصاد پس از تحریم‌ها باعث افزایش قیمت‌ها در بازارهای مختلف از جمله مسکن شد؛ از این رو افراد زیادی توان خرید مسکن را از دست دادند. به دنبال این موضوع محمد اسلامی، وزیر راه و شهرسازی، در پاییز 97 وعده ساخت 400هزار واحد مسکونی دولتی را تا پایان سال 1400 داد.شاید در ظاهر این وعده وزیر راه و شهرسازی مانند طرح مسکن مهر چند سال گذشته به نظر برسد، ولی باید گفت هنوز مکان دقیق ساخت این 400 هزار مسکن دولتی مشخص نیست و براساس تعداد متقاضیان، مسکن در نقاط مختلف کشور ساخته خواهد شد؛ به عبارتی این واحدها در منطقه‌ای ساخته می‌شوند که تعداد افراد فاقد مسکن در آن منطقه بیشتر باشند.

 

هر خانه چند؟

اولین ویژگی مهم درباره خانه‌های دولتی، قیمت آنهاست؛ زیرا این خانه‌ها برای مردمی‌ساخته می‌شود که توان خرید مسکن در بازار آزاد را ندارند. به گفته وزیر راه و شهرسازی، هر یک از این مسکن‌های 100 مترمربعی، 300 میلیون تومان قیمت دارند که در ابتدا متقاضیان باید هزینه جزئی بپردازند.

 

‌درباره تسهیلات ارائه‌شده طرح 400

هزار خانه دولتی گفت: «توافقاتی با  بانک مسکن صورت گرفته است تا به افراد ثبت‌نام‌کننده برای خانه‌های دولتی وام بدون سپرده‌گذاری تعلق گیرد یا اینکه تسهیلات به انبوه سازان پرداخت  شود و انبوه سازان می‌‌توانند این تسهیلات را انتقال دهند.» براین اساس، متوسط تسهیلات بانک مسکن برای این طرح 75  میلیون تومان وام خواهد بود که این میزان تا سقف 100 میلیون تومان نیز قابل افزایش است. سود این وام 18 درصد است که بانک مسکن در کنار آن، وام جعاله نیز پرداخت می‌‌کند.متقاضیان در مرحله اول ثبت‌نام باید هزینه جزئی پرداخت کرده و پس از تایید نهایی 30 تا 50 میلیون تومان در بانک مسکن تحت اولین پیش‌پرداخت سپرده‌گذاری کنند؛ با این حال جزئیات سایر پرداخت‌ها هنوز مشخص نشده‌است و معلوم نیست متقاضیان مابقی پول، یعنی حدود 200میلیون تومان را باید به چه صورت و در چه بازه‌های زمانی پرداخت کنند.

 

شرایط ثبت نام چیست؟

اصلی‌ترین شرط ثبت‌نام در طرح 400هزار مسکن دولتی، نداشتن مسکن است. اباذر جابری، مدیرکل برنامه‌ریزی و تحقیقات مسکن شهری بنیاد مسکن، درخصوص افراد واجدشرایط اعلام کرد: «این طرح برای کسانی است که فاقد مسکن هستند و تاکنون از تسهیلات دولتی برای خرید مسکن هم استفاده نکرده‌اند؛ ضمن اینکه استفاده از تسهیلات این مسکن برای افراد سرپرست خانوار است که حتما باید پنج سال از زمان اقامتشان در شهری که برای خرید این خانه‌ها تقاضا داده‌اند، گذشته باشد؛البته خانم‌های بالای 35 سال هم که خود سرپرست باشند، می‌توانند از این تسهیلات استفاده کنند.» در نتیجه ویژگی اصلی متقاضیان برای خرید مسکن دولتی، سرپرست خانوار بودن، نداشتن خانه و استفاده نکردن از  تسهیلات مسکن است.

 

محل ساخت کجاست؟

سامانه ثبت‌نام برای 400هزار واحد مسکونی در یک مرحله در ابتدای شهریور، راه اندازی شد که هدف اصلی آن، شناسایی محل اقامت بیشترین متقاضیان بود. درواقع هر منطقه‌ای که بیشترین ثبت‌نام را داشته باشد در اولویت قرار می‌گیرد. مدیرکل برنامه‌ریزی بنیاد مسکن نیزبا تاکید بر این موضوع، توضیح داد:«٢٠٠ هزار واحد از این خانه‌ها در شهر یا شهرک‌های جدید ساخته می‌شوند که متولی آن، شرکت مادر تخصصی شهرهای جدید است،١٠٠ هزار خانه هم توسط بنیاد مسکن با اولویت  شهرهای زیر ١٠٠ هزار واحد ساخته می‌شود؛ ضمن اینکه بعضی از خانه‌ها هم قرار است در بافت‌های فرسوده توسط شرکت باز آفرینی ساخته شوند.»در مجموع هنوز مکان دقیق ساخت این خانه‌های دولتی معلوم نیست و متولیان ساخت این مسکن‌ها قبل از ساخت واحدهای مسکونی به شناسایی مکان‌های دارای تقاضا می‌پردازند تا مناطق واجد شرایط را مشخص کنند؛ سپس متقاضیان به دو دسته دارای زمین و فاقد زمین تقسیم می‌شوند تا به مالکان زمین، تسهیلات ساخت و به افراد فاقد زمین،از  اراضی دولتی، زمینی برای ساخت تعلق گیرد.

 

اصفهان در اولویت نیست

سامانه اولیه ثبت‌نام این طرح، همان طور که گفته شد با شروع شهریور ماهراه‌اندازی شد و کرمان اولین شهر برای ثبت نام است. بعد از 10 روز،متقاضیان در استان‌های دیگر نیز می‌توانند در این سامانه آزمایشی ثبت‌نام کنند تا شرایط متقاضیان بررسی شود و در نهایت دولت افراد واجدشرایط را شناسایی خواهد کرد؛ از این رو استان اصفهان در اولویت برای ثبت‌نام مسکن‌های دولتی قرار ندارد و باید در نوبت انتظار بماند.

افزودن ديدگاه