• پ., 05/23/2019 - 16:47
  • كد: 762

 ایرانی‌ها به شب‌نشینی عادت دارند و گردشگری شبانه واژه نام‌آشنایی است که با آغاز ماه مبارک رمضان رونق می‌گیرد و با فرارسیدن تابستان، شب‌زنده‌داری‌ها ادامه پیدا می‌کند؛ اما گردشگری شبانه تا چه اندازه در کشور و کلان‌شهرها رونق دارد و به صورت اصولی اجرا می‌شود؟کارشناسان حوزه گردشگری معتقدند با رونق این گردشگری می‌توان، هم رونق اقتصادی شهر را افزایش داد و هم امنیت و آرامش شبانه را به محله‌های شهر بازگرداند.

یکشنبه هفته جاری طرح«شب های روشن اصفهان» با هدف افزایش گردشگری شبانه و اجرای برنامه های اجتماعی، فرهنگی و ورزشی در جلسه علنی مصوب شد. به گفته روشن، رئیس کمیسیون فرهنگی، شهر اصفهان از  ساعت پنج بعدازظهر به بعد با توجه به بسته شدن اماکن تفریحی و فرهنگی برای گردشگران داخلی و خارجی کارکردی ندارد و جذاب نیست. وی توضیح می دهد که در شهرهای معروف بعضی از کشورهای دنیا بخشی از شهر به صورت 24ساعته تعریف شده که زندگی در آن جریان دارد.در کلان‌شهر اصفهان در طول ر وز، فقط هشت ساعت کار معنا دارد و مابقی به استراحت اجباری ختم می‌ شود. با تعطیل‌شدن مغازه‌ها، سالن‌های سینما و تئاتر، مراکز فرهنگی، هنری و... در ساعت ١٢ شب، مرگی خاموش به شب‌ها هدیه می‌شود. این در حالی است که خانواده‌ها می‌توانند با دراختیارداشتن امکانات تفریحی تا پاسی از شب با کمترین هزینه در کنار هم از برنامه‌های تفریحی و فرهنگی لذت ببرند. با توجه به قوانین موجود می‌توان گفت تمام بهره‌مندی شهروندان از شهر تنها به ١٣ ساعت محدود می‌شود که به معنای محدودیت زمان تفریح خانواده‌هاست.هر سال با فرارسیدن ماه رمضان، فعالیت سالن های سینما و اغذیه فروشان شهر تا پاسی از شب ادامه دارد و تعدادی از خیابان های کلان‌شهر اصفهان اقتصاد شبانه را برای یک ماه تجربه می کنند. روشن توضیح می دهد که اجرای برنامه جام مولای عرشیان و بانوی قدسیان و برگزاری مسابقات ورزشی برای زنان و مردان، گامی است برای اجرای طرح گردشگری شبانه که فقط در سطح مدیریت شهری اجرا می شود  و نیاز است سایر ارگان ها نیز در برنامه‌ریزی ها حضور داشته باشند. به گفته او در مصوبه شورای شهر تاکید شد که اولین برنامه فرهنگی اجرای آزمایشی این طرح، اجرای برنامه قرآنی در ماه رمضان در چهارباغ باشد.عیدی، معاون فرهنگی شهردار اصفهان، نیز معتقد است که برای تسری اجرای برنامه های فرهنگی و تفریحی در طول سال نیاز به تعامل بیشتر باسایر نهادها به خصوص کارگروه گردشگری استان است. گفتنی است، یکی از تاکیدات این مصوبه اجرای طرح گردشگری شبانه، ذیل برنامه گردشگری اصفهان2020 است.

 

اقتصاد شبانه شهر

گردشگری شبانه زیرساخت می خواهد و این پتانسیل فقط به باز بودن مغازه‌ها، اغذیه‌فروشی‌های شهر و مراکز تجاری خلاصه نمی شود. وضعیت بازارهای قدیمی شهر، میدان امام، چهارباغ و سایر محورهای گردشگری شهر باید تغییر کند. رستوران‌ها، کافی‌شاپ‌ها و فست فودها باید مجوز کسب و کار پس از12شب را اخذ  و برای ساعات نیمه شب از کارگران و کارمندان شیفت جایگزین استفاده کنند. گالری‌ها، موزه‌ها، سینماها، شهربازی، پارک‌ها و سایر مراکز تفریحی، فرهنگی و تفننی شهر باید با تغییر برنامه‌ها پذیرای مهمانان و گردشگران شبانه باشند. برنامه حمل و نقل عمومی شهر، ساعات کار و شیفت رانندگان هم افزایش یابد که این امر نیازمند تغییر میزان حقوق و دستمزد آنهاست. به گفته روشن، برای اجرای این مصوبه نیاز است تمام ارگان‌های دخیل مثل اماکن، میراث، امر به معروف و سایر نهادهای ذی ربط برنامه‌ریزی شهری  فعال شوند و همه این تغییرات نیازمند برنامه ریزی و البته صرف هزینه زیادی است. در این طرح، صرفه اقتصادی و بازگشت سرمایه سرمایه‌گذاران زمانی تامین می شود که تعداد گردشگران و مراجعان طرح گردشگری شبانه، قابل توجه باشد.بررسی دخل و خرج واحدهای تجاری، مغازه‌ها، اغذیه فروشان و رستوران ها در ماه های رمضان و تابستان ها نمایانگر موفقیت یا عدم توفیق این طرح و میزان همراهی و استقبال بخش اقتصادی شهر با گردشگری شبانه است.سهم هر شهروند اصفهانی از درآمداماکن تجاری وتفریحی  نمایانگر میزان تمکین بخش های درآمدزای شهر از این طرح خواهد بود.با حسابی سرانگشتی می‌توان به این نتیجه رسید که سهم هر اصفهانی از شهربازی‌ها به‌عنوان یکی از مصادیق گردشگری شبانه به یک‌هزارم درصد هم نمی‌رسد؛ در عین حال باید مشخص شود سهم شهروند اصفهانی ساکن دهک‌های متوسط به پایین یا دهک های بالا، از گردشگری شبانه چقدر است و هر یک از چه برنامه ها و چه مراکزی می توانند استفاده کنند؟

نور و منظر شهری

برای رونق گردشگری شبانه باید به روشنایی، نورپردازی مناسب و منظر شهری شبانه شهر در بافت ها و مناطق مختلف  توجه کرد.  در کلان‌شهرها  از نیمه‌شب به بعد زندگی زیرپوستی کارتن‌خواب‌ها، متکدیان، معتادان و ... آغاز  می‌شود. حفظ امنیت گردشگران شبانه با بهره گیری از نیروهای امنیتی و نورپردازی مناسب می تواند بخشی از موفقیت طرح را تضمین کند.

افزودن ديدگاه