• چ., 05/15/2019 - 16:14
  • كد: 758

علیرضا برهانی‌پور در نشست تخصصی پروژه‌های محرک توسعه اظهار کرد: در شهرها بسیاری از مواقع مفهوم توسعه را به درستی درک نمی‌کنیم درحالی که یکی از مفاهیم مهم توسعه عبور از فرایند گذر از یک تمدن به تمدنی دیگر است.

وی با بیان اینکه نخستین مرحله توسعه گذر از کوچ نشینی مردم و تشکیل عناصر اجتماعی در شهرها بوده است، تصریح کرد: هرچه به سمت تمدن‌های متنوع پیش رفتیم، بر پیچیدگی‌های زندگی شهرنشینی افزوده شده از این رو باید در چهارچوب تحولات کشور و حتی جهانی جایگاه شهرمان را تعریف کرده و براساس آن برنامه‌های توسعه تدوین و در دل آن پروژه‌های محرک توسعه را پیش بینی کنیم.

عضو اتاق فکر سرمایه گذاری استان اصفهان خاطرنشان کرد: از سال ۸۵ تاکنون که سازمان سرمایه گذاری شهرداری اصفهان فعال شده، پروژه‌های متعددی به صورت مشارکتی در شهر اجرا و باعث توسعه یافتگی اصفهان شده است.

وی ادامه داد: اگر یکی از مباحث توسعه شهر را موضوع گردشگری بدانیم، یکی از محورهایی که شهرداری اصفهان به صورت جدی بر آن تمرکز داشته اجرای پروژه‌های گردشگری به عنوان بسته‌ای برای جذب گردشگران بوده است.

برهانی‌پور تأکید کرد: شهرداری اصفهان در سال‌های گذشته با مشارکت بخش خصوصی پروژه‌های خوبی همچون شهر رویاها و آکواریوم ناژوان را به بهره برداری رسانده چرا که گردشگری محور توسعه شهر اصفهان است.

وی با بیان اینکه برنامه ریزی برای برخورد با تغییر ویژگی شهرهای توسعه یافته است، گفت: در شهرهای توسعه یافته مدیران شهری با آینده پژوهی شهر را برای رویارویی با تغییر آماده می کنند.

معاون سرمایه گذاری و مشارکت‌های مردمی شهرداری اصفهان با اشاره به مال سازی در شهر (احداث مجتمع های تجاری بزرگ) اظهار کرد: مال سازی‌ها سرویس‌دهی کاملی به خانواده‌های شهرنشینی می‌کند از این رو باید به سمت توسعه این مراکز حرکت کرد؛ مجموعه‌هایی همچون سیتی سنتر اصفهان توسعه شهر اصفهان را به سمت جنوب سوق داده است و جانمایی آن بسیار خوب پیش‌بینی شده چراکه ترافیک را در شهر افزایش نداده است.

 

وی ادامه داد: با راه‌اندازی مجتمع‌های بزرگ تجاری همچون سیتی سنتر ارزش افزوده‌ای در شهرمان ایجاد شده به طوری که مردم ما به جای سفر به شهرهای جاذبی همچون دبی که سرمایه‌های خود را برای خرید و تفریح از کشور خارج می کنند، در شهر خودمان هزینه می‌کنند، بنابراین باید برنامه ریزی درستی برای مواجه با تغییرات داشته باشیم درحالی که دولت و شهرداری‌ها این آمادگی را ندارند.

برهانی پور با اشاره به پروژه سالن اجلاس سران تصریح کرد: قرار بود این پروژه برای برگزاری اجلاس سران کشورهای غیر متعهد احداث شود، اما باتوجه به اینکه دولت سهم ۵۰درصدی اعتبارات لازم برای ساخت پروژه را پرداخت نکرد این پروژه در زمان مقرر بهره‌برداری نشد و همه ساله بودجه‌های زیادی صرف آن می‌شود.

وی تأکید کرد: تا زمانی که درآمد شهرداری وابسته به فروش تراکم باشد و بندناف درآمد این نهاد از فروش تراکم پاره نشود شرایط اقتصادی شهرداری‌ها به همین منوال باقی خواهند ماند در حالی که در تمام شهرهای توسعه یافته جهان این شهروندان هستند که هزینه اداره شهر را پرداخت می‌کنند.

معاون سرمایه گذاری و مشارکت‌های مردمی شهرداری اصفهان با بیان اینکه موفق‌ترین قراردادهای شهرداری با بخش خصوصی قراردادهای غیرساختمانی همچون جایگاه های کوچک سوخت رسان بوده است، گفت: نگاه‌ها در بخش سرمایه گذاری باید براساس مشارکت با بخش خصوصی باشد و البته قراردادهای bot بیشتر مورد اقبال سرمایه گذاران است.

 

 

 

 

 

 

 

افزودن ديدگاه