• چهارشنبه 18 اردیبهشت 1398 17:34
  • كد: 753

منطقه 13 شهر اصفهان پتانسیل‌های فراوانی دارد تا بتواند به یک منطقه گردشگری و برخوردار تبدیل شود، منطقه‌ای با بافت جمعیتی بسیار متنوع و موقعیت جغرافیایی مناسب که موجب شده در بین مناطق اصفهان جایگاه خاصی داشته باشد.شهرداری منطقه 13 با همکاری شهرداری مرکزی اصفهان قرار است کمبودها را برطرف و برای رفع نیازهای مردم تلاش کند.پیاده‌روسازی،توجه به فضای سبز، حذف نازیبایی‌ها و همچنین ایجاد منطقه گردشگری از جمله اهداف و برنامه‌های مدیریت شهری در این منطقه به شمار می‌رود.

 

مدیر منطقه سیزده شهرداری با اشاره به اینکه این منطقه از شهر  دارای محله های با قدمت و  با تراکم جمعیتی زیادو به لحاظ جغرافیایی در جنوب غرب اصفهان واقع شده است، گفت: این منطقه حدود سه هزار و ششصد هکتار حریم و هزار و صد هکتار محدوده قانونی دارد که در بخش های مختلف مانند تمام مناطق دیگر مشکلات و نیازهای متفاوتی در آن  دیده می‌شود.

 

 ورودی شهر ساماندهی می شود

محمد شرفا خاطر نشان کرد: منطقه 13 به دلیل اینکه در ورودی شهر اصفهان قرار گرفته است، برای سرمایه گذاران و مهاجران جذابیت ویژه ای به همراه دارد و به همین خاطرطرح های متعددی در آن انجام می شود. وی افزود: یکی از مشکلات این منطقه وجود شهر اصفهان است و بخشی از این مشکل با برنامه ریزی حل شده و قسمتی نیز در دستور کار است که با همکاری شهروندان بر طرف می شود. به گفته وی، یکی از قسمت های نفس‌گیر در مدیریت شهری بحث تملک و آزادسازی است و دو پروژه  ترمینال غرب و خیابان آزادگان که در دستور کار قرار گرفته است، نیاز به آزادسازی دارد. وی در پاسخ به اقدام انجام شده در رابطه با زیباسازی فضای شهر  گفت: سازمان زیباسازی در شهرداری مستقر است که برنامه های عمده را تصمیم گیری می کند و در حال حاضر اولین کاری که در دست انجام است حذف نقاط نازیبا از سطح خیابان ها و محلات منطقه و مورد دیگر نیز اصلاح و رسیدگی به مواردی است که از نظر شهروندان زیبایی را  از شهر گرفته  و موجب آزردگی بصری می‌شود. به گفته وی، نصب المان های مناسب با فضای شهری و همچنین  نور پردازی و روشنایی پل‌ها و گذرها و طراحی در قسمت‌های قدیمی شهر توسط واحد زیباسازی منطقه انجام می‌شود  و به مرور زمان با انجام این برنامه‌ها  اصلاحات مورد نیاز صورت می‌گیرد. وی خاطر نشان کرد: مراکز تفریحی این منطقه از شهر جزو موارد بسیار مهم است که مدیریت شهری توجه ویژه ای به آن دارد. پارک‌های محلی در زمین‌های آزاد ایجاد شده‌اند که از جمله آنها پارک ولیعصر است. این پارک سال گذشته افتتاح شد و امسال هم در محله قائمیه زمینی با مساحت هفت هزار متر مربع که برای ناژوان آزادسازی شده بود  با همکاری مدیریت ناژوان قرار است به  پارک محله‌ای برای قائمیه تبدیل شود.شرفا افزود: در صورتی که پارک قائمیه احداث شود، مدیریت شهری گام مهمی برای برطرف کردن نیاز شهروندان به فضای تفریحی برداشته است؛ همچنین این فضای سبز می تواند رضایت  بخش عمده‌ای از همشهریان را در دستگرد و قائمیه  جلب کند.وی با بیان اینکه امسال ۸۰ پروژه فضای سبز کوچک و بزرگ در منطقه  در نظر گرفته شده  و ۷.۵ میلیارد تومان اعتبار نیز برای آن پیش بینی شده است، گفت: این پروژه‌ها شامل آبیاری قطره‌ای، تحت فشار، توسعه فضای سبز  و اصلاح انواع گونه‌ها است. وی با توضیح اینکه سرانه فضای سبز شهروندان در منطقه  ۲۰.۸ مترمربع است و با فضای سبز شهر اصفهان ، حدود شش مترمربع فاصله دارد، گفت: برای حفظ همین مقدار فضای سبز، مدیریت شهری تمام توان خود را به کار بسته است. ۸۵درصد نیاز آبی این فضا با استفاده از چهار حلقه چاه تأمین  می‌شود و استفاده از پساب فاضلاب برای آبیاری فضای سبز غیر مثمر در دستور کار است

 

 قائمیه از بن بست خارج می شود

وی به موضوع خروج قائمیه از بن بست اشاره و خاطر نشان کرد: ایده‌هایی که در این بخش وجود داشت به مرحله مشاوره رسیده‌اند  و برای طراحی نهایی نیاز به نظر و تایید  سازمان جهاد کشاورزی و اداره کل مسکن و شهرسازی است. خوشبختانه اتفاق خوبی که در این رابطه افتاد، این بود که اعضای شورا پذیرفتند این مورد جزو پروژه های مهم منطقه 13 به شمار آید  و به مرور  و در آینده نزدیک وارد فاز اجرایی شود.این مدیر شهری از وجود ساخت و سازهای غیر مجاز در بخشی از محله قائمیه گفت و یادآور شد: در قسمتی از محله قائمیه ساخت و ساز غیر مجاز  وجود دارد که در سال‌های متمادی این ساختمان‌ها شکل گرفته و تبدیل به یکی از نگرانی های مدیریت شهری شده است؛ به همین خاطر دفتر تسهیل‌گری برای ساماندهی این بافت و بافت‌های فرسوده دیگر ایجاد شده است  تا با سرعت بیشتری مشکلات برطرف شود؛ اما در گام دوم به دنبال جابه‌جایی این منازل هستیم و به عنوان پیشنهاد می توان یک سری زمین ها را در اختیار گرفت و ساختمان هایی ایجاد کرد تا مالکانی که در ساخت‌های غیر مجاز سکونت دارند با پرداخت هزینه و رعایت مواردی به مکان جدید منتقل شوند.

 

اجرای 202 برنامه فرهنگی در منطقه

سرانه فرهنگی منطقه 13 یکی دیگر از مواردی بود که شرفا به آن اشاره کرد و یاد آور شد:  10 مرکز فرهنگی فعال در سطح منطقه وجود دارد که از این تعداد 7 مورد آن به بخش خصوصی واگذار شده است؛ همچنین سه سالن ورزشی در اختیار سازمان فرهنگی، اجتماعی و  ورزشی شهرداری اصفهان است که به شهروندان سرویس دهی می‌کند.

وی از اجرای 202 برنامه فرهنگی در سال گذشته خبر داد و یاد آور شد:  ۱۱۵ برنامه در بخش اجتماعی و سلامت و ۸۷ برنامه در حوزه فرهنگی، تفریحی و ورزشی برگزار و در اجرای این برنامه‌ها از پتانسیل‌های موجود در منطقه استفاده شد و مورد استقبال ساکنان منطقه قرار گرفت.وی اجرای پروژه پایانه غرب را یکی از مهم‌ترین برنامه‌های منطقه عنوان کرد و افزود: تملک و اجرای فاز نخست پایانه غرب یکی از پروژه‌های شاخص امسال است که قرار است در غرب اصفهان و در مجاورت پل اندیشه احداث شود. بیش از ۹۵ درصد زمین پایانه تملک و بخشی از آن آسفالت و جدول گذاری شده وبا تملک کامل زمین، اجرای پایانه غرب آغاز می شود.شرفادر پایان احداث پارک کوهستانی قائمیه را به عنوان پروژه‌ شاخص دیگر منطقه ۱۳ عنوان کرد و توضیح داد: این پارک ۳۷هکتار مساحت دارد که در آن چشم اندازی زیبا و جاده سلامت پیش بینی شده است. این پارک کوهستانی یکی از پروژه‌های مشارکتی و توسعه‌ای در منطقه ۱۳ به شمار می رود که تاثیر به سزایی در تحول  منطقه به همراه دارد.

افزودن ديدگاه