• چهارشنبه 21 فروردین 1398 15:24
  • كد: 725

مجتمع تجاری و پارکینگ کمرزرین در ضلع شمال شرقی میدان جلوخان مسجدجامع در دست احداث است و طبق پیش بینی ها در2 فاز به بهره برداری می رسد. این پروژه شهری كه از دو سال گذشته كلنگ آن به زمین خورد، در بافت تاریخی اصفهان قرار دارد و برای آن كاربری تجاری و پاركینگ در نظر گرفته شده تا به این شكل علاوه بر ساماندهی مغازه های فعال در این بخش، رونق بازار نیز در این قسمت از شهر نیز حفظ شود. زمین مجتمع کمرزرین با حدود جغرافیایی از شمال به کوچه ماهی فروش‌ها، از جنوب به کوچه آیت الله زند کرمانی، از غرب به میدان جلوخان و بازار غاز و از شرق به گذر پیر پینه دوز ختم می شود و وسعت زیادی را در بر دارد.

مدیر منطقه 3 شهرداری اصفهان در گفت و گویی با بیان اینكه عملیات پروژه كمر زرین از دو سال پیش آغاز شد، گفت: موضوع آزادسازی مغازه های مهدیه، الغدیر و ساماندهی طلافروشی ها در این طرح پیش بینی شده بود كه قرار شد شهرداری به خاطر حفظ رونق بازار و كسب و كار طلافروشان این طرح را كلید به كلید و با حساسیت و دقت انجام بدهد.

حسین كارگر افزود: ساماندهی این بخش از دو جنبه مورد بررسی قرار گرفت و پیاده سازی شد؛ یكی اینكه مغازه ها عقب نشینی كنند و به كار خود ادامه بدهند تا رونق بازار هم حفظ شود و دیگر اینكه مغازه های ریزدانه تجمیع شوند كه از نظر ایمنی، كمبود پاركینگ و مساحت وضعیت بهتری پیدا كنند.

 

احداث مغازه های جدید با استانداردهای بالا

كارگر با بیان اینكه با حضور كارشناس از سوی مغازه داران و شهرداری قیمت گذاری كارشناسی بر روی املاک انجام شد و قرار است جا به جایی صورت بگیرد، گفت: از هر نظر استانداردهای مورد نیاز در مغازه های جدید دیده شده و ایمنی، مساحت و پاركینگ جزو اولین اولویت های این واحدهای تجاری است و مغازه داران پس از استقرار، مابه‌التفاوت قیمت مغازه ها را به شهرداری باید  پرداخت كنند و كسب و كارشان نیز ادامه پیدا می كند. وی تصریح كرد:  بیشتر  مغازه های واقع در پاساژ مهدیه یا سینایی زیر ۱۰ متر هستنـد. اما مغازه‌ای که بر اساس استانداردهای شهرسازی و معماری در مجموعه كمرزرین در نظر گرفته شده حدود ۲۰ متر است و این اختلاف قیمت توسط كسبه پرداخت می شود، ضمن اینكه ارزش افزوده ای برای هر فردی ایجاد می‌كند.  

 

انتقال طلافروشان به مجموعه كمرزرین

مدیرمنطقه 3 اصفهان گفت: در ابتدا قرار شد طلافروشان میدان امام علی (ع) به نزدیک‌ترین نقطه یعنی بازار قیصریه منتقل شوند که با موانعی همراه شد و آزادسازی قیصریه صورت نگرفت و پس از برگزاری جلسات مکرر با کارشناسان قرار بر این شد كه طلافروشان میدان امام علی (ع) به پاساژ تجاری کمرزرین انتقال پیدا كنند. به گفته وی، قطعا پاساژ تجاری کمرزرین برای طلافروشی تهیه شده و تمام جوانب این شغل در طراحی این مکان سنجیده شده است؛ تجهیـزاتی از قبیل ویترین‌های امن و گاوصندوق‌های مجهز و هر آنچه برای صنف طلافروشی لازم است با دقت تعبیه شده كه همه به نفع بازاریان است.

 

تكمیل پروژه تا یک سال آینده

مدیر پروژه میدان امام علی علیه السلام با بیان اینكه برای همه مراحل پروژه از آزاد سازی تا كنون حدود 130 میلیارد تومان هزینه شده و 42 درصد پیشرفت فیزیكی داشته است، گفت: با تامین منابع و رفع مشكلات كوچكی كه وجود دارد، تكمیل و بهره‌برداری پروژه  12 ماه زمان می برد.

 مهدی رضایی اضافه كرد:‌ از ویژگی هایی این طرح می توان به آزادسازی میدان جلوخان به عنوان یک میدان شهری اشاره كرد كه با انجام آن میان 50 اثر تاریخی كه در این محدوده قرار دارد، همگونی ایجاد شده و طلافروشان و پارچه فروش های قدیمی فعال در این قسمت ساماندهی می شوند كه همه این موارد با هم می تواند زیبایی های این بخش را بیشتر كند. رضایی این پروژه را یکی از طرح های شاخص میدان امام علی(ع) دانست و خاطرنشان کرد: کل پروژه پارکینگ و تجاری مجتمع کمرزرین، 32 هزار مترمربع است که در ضلع شمالی میدان جلوخان واقع شده چهار طبقه است که دو طبقه آن پارکینگ به وسعت 16هزار مترمربع با ظرفیت 470دستگاه خودرو و مابقی به صورت 420 واحد تجاری تعریف شده است. وی با بیان اینکه احداث این پروژه از سال 94 آغاز شده است توضیح داد : احداث این پروژه مشکل پارکینگ این منطقه از شهر را برطرف می‌كند. به گفته وی،شهرداری زمین و پروانه ساخت این پروژه را تامین کرده و بخش خصوصی کار ساخت را بر عهده گرفته است.

 احیای موفق میدان هشتصد ساله

این میدان هشتصد ساله كه قدیمی ترین اثر تاریخی اصفهان و از دوره سلجوقی به یادگار مانده در گذشته به نام سبزه میدان، میدان کهنه و میدان عتیق شناخته می شد، اثری چشم نواز که در طول زمان حالت اولیه خود را از دست داد و به میدانی کهنه تبدیل شد و پس از مدت ها توسط شهرداری احیا شد تا بار دیگر این قسمت از شهر نفسی تازه كند. تاریخچه میدان عتیق نشان می دهد که از گذشته‌های دور تاکنون یکی از مهم ترین نقاط شهر اصفهان بوده است، از این رو احیا و ساماندهی آن  در دستور كار قرار گرفت و پس از آن به عنوان میدان امام علی(ع) شناخته می شود.

 

 

افزودن ديدگاه