• د., 05/16/2022 - 09:35
  • كد: 1705
کارخانه ریس‌باف، موزه بزرگ شهر اصفهان می شود

 

چهل‌و‌دومین جلسه علنی شورای اسلامی شهر اصفهان باخبری از تبدیل کارخانه ریس‌باف به موزه بزرگ اصفهان در نطق محمد نورصالحی، رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان قوت گرفت.

 

«طرح ایجاد موزه بزرگ اصفهان در برنامه سال ۱۴۰۱ شورا و شهرداری دیده‌شده که البته نیازمند همراهی مسئولان ذی‌ربط در کشور و استان است؛ ان‌شاءالله این موزه بی‌بدیل آن‌چنان‌که شایسته اصفهان است، در این شهر راه‌اندازی و کارخانه ریس‌باف به موزه بزرگ اصفهان تبدیل شود.

اصفهان یک شهرموزه تاریخی است و آثار و ابنیه، بافت‌های تاریخی، عرصه‌های ارزشمند و بی‌نظیر معماری آن آراسته و مزین به انواع هنرهاست. همچنین شمع وجود هنرها و صنایع‌دستی و سنتی بی‌شماری که در شهر هنوز روشن است، گواهی بر این ادعاست؛ اما متأسفانه این روزها فرونشست زمین به‌عنوان مسئله‌ای جدی مطرح است. فرونشستی که بناها، آثار تاریخی و جلوه‌های هنر و فرهنگ جهان شهر اصفهان را در معرض تهدید قرار داده است.»

 

در جلسه هفته گذشته نیز مصوب شد طی ۲۰ روز این نقل‌وانتقال بین بانک ملی و شرکت بازآفرینی شهری به‌عنوان مالک انجام شود تا با اهتمام شهرداری اصفهان و شرکت بازآفرینی شهری و استاندار و همه مسئولان ملی و محلی عملیات اجرایی موزه بزرگ اصفهان آغاز شود و این یک یادگاری از این دوره باشد.

 

براساس تصویب کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی نقل‌وانتقال این کارخانه بین بانک ملی و شرکت بازآفرینی شهری به‌زودی انجام می‌شود. در مجموعه شورا و شهرداری اهتمام ویژه‌ای وجود دارد مبنی بر اینکه موزه بزرگ شهر را با کمک همه مسئولان تحقق بخشیم.

 

کارخانه ریس‌باف که ثبت ملی شده و به‌عنوان آخرین بازمانده صنعت ریسندگی اصفهان حفظ‌شده به‌عنوان نقطه هدف برای ایجاد موزه در نظر گرفته‌شده است.

در آخرین جلسه بین شورا و نمایندگان مجلس قرار شد باهمت نمایندگان از طریق کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی این موضوع پیگیری شود.

 دکتر طغیانی نماینده اصفهان و ابوترابی نماینده نجف‌آباد در مجلس، موضوع را در کمیسیون اصل ۹۰ پیگیری کردند.

 

افزودن ديدگاه