• پ., 03/03/2022 - 13:19
  • كد: 1636
روحانی:واگذاری خدمات اتوبوسرانی به بخش خصوصی از سال آینده

 

مدیرعامل شرکت واحد اتوبوسرانی اصفهان و حومه گفت: از سال آینده بر اساس برنامه‌ریزی‌های انجام شده واگذاری خدمات اتوبوسرانی به بخش خصوصی را انجام خواهیم داد.

 

سیدعباس روحانی با اشاره به نحوه واگذاری اتوبوس‌ها به بخش خصوصی، اظهار کرد: خصوصی‌سازی اتوبوسرانی در دولت‌های نهم و دهم به عنوان یک تکلیف بر عهده اتوبوسرانی‌ها گذاشته شد و با توجه به اینکه قیمت اتوبوس در آن زمان برای بخش خصوصی مقرون به‌صرفه بود، مالکان می‌توانستند با پرداخت ۱۸ تا ۲۰ میلیون تومان یک دستگاه اتوبوس را تحویل بگیرند و متعهد به ۱۰ سال خدمت‌رسانی باشند، اما در حال حاضر با توجه به قیمت ۴.۵ میلیاردتومانی اتوبوس، انجام این اقدام برای بخش خصوصی مقرون‌به‌صرفه نیست.

 

وی افزود: با تغییر استراتژی‌ها در فرایند واگذاری خدمات به بخش خصوصی، مطالعاتی با عنوان واگذاری خدمات در نظر گرفته شده است؛ به این صورت که مالکیت اتوبوس در اختیار شهرداری و اتوبوسرانی بماند و سرمایه‌گذاری اولیه توسط اتوبوسرانی انجام شود، اما بهره‌برداری و خدمات را به بخش خصوصی واگذار کنیم که این گام در سال ۱۴۰۱ برداشته خواهد شد.

 

مدیرعامل شرکت واحد اتوبوسرانی اصفهان و حومه با بیان این‌که با توجه به مشکلات تولید و واردات اتوبوس در کشور، عمر ناوگان اتوبوسرانی شهر از حد متوسط فراتر رفته است، ادامه داد: سال ۹۴ متوسط عمر ناوگان اتوبوسرانی حدود ۴.۵ سال بود، اما از آن سال به بعد با توجه به سیاست‌های کلان دولت و محدودیت‌های واردات، تولید و تعطیلی بعضی از کارخانجات، همچنین افزایش بسیار زیاد قیمت اتوبوس‌های تولید شده، میانگین عمر این ناوگان به ۱۰.۸ سال رسید که این شرایط شایسته شهر اصفهان نیست.

 

وی با اشاره به خرید اتوبوس‌های جدید، گفت: سال گذشته طی دو مرحله ۲۰ دستگاه اتوبوس با برند "عقاب افشان" و ۲۵ دستگاه اتوبوس را از شرکت "ایران خودرو دیزل" خریداری کردیم که در خطوط مختلف اتوبوسرانی مورد استفاده قرار گرفت.

 

روحانی در خصوص روند بازسازی اتوبوس‌های شهر، خاطرنشان کرد: در گذشته اتوبوس‌های جدید پس از گذشت پنج سال بازسازی می‌شد، اما در حال حاضر با توجه به عمر بالای ناوگان، اتوبوس‌ها در سطح یک (از صفر تا صد) بازسازی می‌شود و تاکنون ۱۰۰ دستگاه اتوبوس در این سطح بازسازی شده است.

 

 

افزودن ديدگاه