• پ., 12/16/2021 - 13:04
  • كد: 1560
یازدهمین جلسه کمیسیون پایش و نظارت بر مصوبات شورای اسلامی شهر اصفهان، ارائه گزارش سازمان سرمایه‌گذاری و مشارکت‌های شهرداری اصفهان

 

رئیس کمیسیون پایش و نظارت بر مصوبات شورای اسلامی شهر اصفهان گفت: اگر بخواهیم پای سرمایه‌گذار را به اصفهان باز کنیم، تنها فراخوان کافی نیست بلکه حضور در مجامع محلی، ملی و بین‌المللی لازم است.

احمدرضا مصور روز _چهارشنبه ۲۴ آذرماه_ در یازدهمین جلسه کمیسیون پایش و نظارت بر مصوبات شورای اسلامی شهر اصفهان اظهار کرد: مهم‌ترین موضوع در سرمایه‌گذاری و مشارکت، تعیین تکلیف ساختار سازمان سرمایه‌گذاری و مشارکت‌هاست.

 

وی ادامه داد: یکی از نقاط آسیب‌پذیر مشارکت‌ها، کانال‌های رفت و برگشت تصمیم‌سازی و تصمیم‌گیری بین مناطق و سازمان‌ها با مشارکت است که نباید اجازه دهیم سرمایه‌گذاران ترس از دست رفتن فرصت‌ها را داشته باشند.

 

عضو شورای اسلامی شهر اصفهان با بیان اینکه اگر بخواهیم پای سرمایه‌گذار را به اصفهان باز کنیم، تنها فراخوان کافی نیست بلکه حضور در مجامع محلی، ملی و بین‌المللی لازم است، اضافه کرد: در اصفهان فرار سرمایه‌گذار وجود دارد که به اشکالات ساختاری برمی‌گردد.

 

وی افزود: یکی از اعضای دفتر سرمایه‌گذاران ملل می‌گفت که ما سرمایه‌گذاران را به ایران می‌فرستیم اما به دلیل حضور عده‌ای سودجو در اطراف او و تعدد قوانین و مقررات کشور دوام نمی‌آورند.

 

مصور با تاکید بر اینکه باید دنبال سرمایه برای اصفهان رفته و این موضوع مدیریت شود، یادآور شد: شهرداری برای تأمین مالی عقب مانده و دلیل آن هم تراکم فروشی و تفکیک فیزیکی است.

 

عضو شورای اسلامی شهر اصفهان خاطرنشان کرد: ما هنوز در تفکر قدیم به سر می‌بریم؛ زمانی که اسم مشارکت می‌آید می‌گوئیم زمین و پروانه از ما و ساخت از شما ولی این نوع مشارکت دیگر صرفه اقتصادی نداشته و در حال منقرض شدن است.

 

 

قراردادهای مشارکتی شهرداری استحکام لازم را داشته باشد

عضو شورای اسلامی شهر اصفهان گفت: باید در قراردادهایی که میان شهرداری با بخش خصوصی منعقد می‌شود استحکام لازم وجود داشته و منافع شهر و شهرداری حفظ شود.

 

رسول میرباقری نیز در یازدهمین جلسه کمیسیون پایش و نظارت بر مصوبات شورای اسلامی شهر اصفهان اظهار کرد: یکی از روش‌های درآمد پایدار، مشارکت است اما بعضی از پروژه‌های مشارکت سودی نداشته و شهرداری تنها درگیر آن است.

 

وی اضافه کرد: باید بررسی‌های اولیه برای اجرای پروژه‌های مشارکتی در نظر گرفته و مشخص شود که آیا این پروژه نفعی برای شهر دارد یا خیر و سپس برای انجام آن اقدام شود.

 

عضو شورای اسلامی شهر اصفهان با تاکید بر اینکه باید در قراردادهایی که میان شهرداری با بخش خصوصی منعقد می‌شود استحکام لازم وجود داشته و منافع شهر و شهرداری حفظ شود، ادامه داد: چانه‌زنی در عقد قراردادها از اهمیت بالایی برخوردار است تا در نتیجه آن بتوان از منافع شهرداری صیانت کرد.

 

 

ساز و کار مشارکت با بخش خصوصی شفاف شود

سخنگوی شورای اسلامی شهر اصفهان گفت: نخستین گام برای رسیدن به درآمد پایدار، کنترل هزینه‌ها است.

 

علی صالحی در این جلسه بیان داشت: برای مدیریت دارایی و منابع باید آنچه در حوزه هزینه، منابع، دارایی‌ها و شناسایی فرصت‌ها بر عهده داریم را به درستی انجام دهیم و بعد انتظار جلب اعتماد سایر افراد را داشته باشیم.

 

وی افزود: با تجربه کارخانه قند نقش جهان، چطور می‌توان انتظار داشت سرمایه‌گذار اعتماد کند و شریک ما قرار گیرد آن هم در جایی که امکان کمترین ریسک را داشته باشد.

 

سخنگوی شورای اسلامی شهر اصفهان با بیان اینکه تک تک افراد فعال در سازمان سرمایه‌گذاری و مشارکت‌ها، بازوان مشارکت‌ساز شهرداری هستند، ادامه داد: اگر نتوانیم ادبیات مشارکت و مدیریت منابع و استفاده از فرصت‌ها را در پوشش و گفتار و ادبیات رفتاری با افق در نظر گرفته شده تطبیق دهیم، سرمایه‌گذاران سخت اعتماد می‌کنند.

 

وی تصریح کرد: به نظر می‌رسد با تغییر رویکرد می‌توانیم فرصت‌های بهتری را برای جذب سرمایه‌گذاران و بهره‌مندی از ظرفیت آنها فراهم کنیم.

 

صالحی با تاکید بر تنوع بخشی به درآمدها و ایجاد فرصت برای چرخه اقتصادی، گفت: مهمترین پازل برای بخش کسب و کار حوزه مشتریان است، هیچ ساز و کاری برای ارتباط قبل، حین و پس از ارائه خدمت به مشتریانمان در حوزه سرمایه‌گذاری نداریم در حالی که می‌توان کارهای جنبی در این حوزه انجام داد و برند واقعی برای پهن کردن فرش قرمز را در شهر جاری کنیم.

 

وی با بیان اینکه ساز و کار مشارکت با بخش خصوصی باید شفاف شود، افزود: در این راستا باید سرمایه‌گذاران در تالار شیشه‌ای پیشنهادهای مختلف را ببیند تا رغبت بیشتری برای سرمایه‌گذاری داشته باشند.

 

سخنگوی شورای اسلامی شهر اصفهان تصریح کرد: در تفریغ بودجه، میزان مشارکت در بودجه سال جاری هشت درصد و در بودجه سال آینده حدود ۹.۱ درصد شده است که تحقق آن همت جدی را می‌طلبد، زیرا باید علاوه بر هدف گذاری عددی، در عمل نیز نیاز به آنالیز دارد.

 

 

بودجه سازمان‌ها برای افزایش مشارکت‌ها انقباضی شود

رئیس مرکز پژوهش‌های شورای اسلامی شهر اصفهان پیشنهاد داد: برای بودجه سال ۱۴۰۱ سازمان‌ها، انقباضی عمل شود تا سازمان‌ها برای تعریف، توسعه و بازگردانی ظرفیت مشارکت اقدام کنند.

 

مصطفی نباتی نژاد در ادامه یازدهمین جلسه کمیسیون پایش و نظارت بر مصوبات شورای اسلامی شهر اصفهان که به ارائه گزارش سازمان سرمایه‌گذاری و مشارکت‌های شهری پرداخته شد، اظهار کرد: با توجه به اهتمام اعضای شورای شهر و شهردار اصفهان بر تبدیل دارایی‌های معنوی به سرمایه، حلقه آن صرفاً باید در سازمان سرمایه‌گذاری و مشارکت‌ها شکل بگیرد.

 

وی افزود: باید دارایی‌های مادی و معنوی شهرداری به طور دقیق دسته بندی شود، البته تصور این است که تاکنون روی ملاحظات قانونی خود تکیه نکردیم، به عنوان مثال سرمایه انسانی نوعی دارایی محسوب می‌شود، وقتی یک نیرو در سازمانی ۳۰ سال خبره می‌شود بخشی از دارایی آن است و می‌تواند مشاوره‌های لازم را برای بهبود فرآیندها ارائه دهد.

 

رئیس مرکز پژوهش‌های شورای اسلامی شهر اصفهان اضافه کرد: درگاه اطلاع رسانی شهرداری اصفهان به عنوان طلایی‌ترین دامنه شهر اصفهان با تحولات دیجیتالی به وجود آمده است که دارایی شهر محسوب می‌شود که باید به درستی از آن استفاده شود.

 

وی با بیان اینکه اگر ما به سمت عصر پارادایم تحولی در حال حرکت هستیم، باید بدانیم چه فکری برای تبدیل دارایی‌های معنوی به سرمایه داشته‌ایم، گفت: اگر به هرم‌های سازمانی دقت کنیم می‌بینیم هر چه به سمت پایین هرم حرکت می‌کنیم، انگیزه‌ها به هر دلیل کمتر می‌شود، اما در بالای این هرم به دلایلی همچون پاسخگویی به افکار عمومی، ارتقا و پیگیری انگیزه بالایی وجود دارد.

 

نباتی‌نژاد با بیان اینکه خانه‌های تاریخی که ملک شهرداری محسوب می‌شود، تبدیل به سرمایه نشده و در سازمان نوسازی و بهسازی شهرداری ثبت هوشمند نشده است، گفت: حتی ظرفیت‌های تبلیغاتی مترو تاکنون هیچ ریالی درآمد نداشته است.

 

وی با اشاره به بودجه سال آتی افزود: پیشنهاد می‌کنم برای بودجه سال ۱۴۰۱ سازمان‌ها، انقباضی عمل شود تا سازمان‌ها برای تعریف، توسعه و بازگردانی ظرفیت مشارکت اقدام کنند.

 

رئیس مرکز پژوهش‌های شورای اسلامی شهر اصفهان تاکید کرد: بسیاری از سازمان‌ها تعریف مشخصی از مشارکت ندارند، اما در عین حال برخی از سازمان‌ها نیز که تعریف لازم از مشارکت دارند، چندگانه عمل می‌کنند و این سوال مطرح می‌شود که نسبت حوزه مشارکت‌های سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی در این سال‌ها با سازمان و مشارکت‌ها چه بوده است؟

 

وی با تاکید بر لزوم دقیق‌سازی وظایف شهرداری، به مسئولیت اجتماعی سازمان سرمایه‌گذاری و مشارکت‌ها برای پیگیری تشکیل صندوق زمین و ساختمان اشاره کرد و افزود: یکی از مسئولیت‌های اجتماعی سازمان سرمایه‌گذاری و مشارکت‌ها، پیگیری تشکیل صندوق زمین و ساختمان است.

 

افزودن ديدگاه