• شنبه 06 آذر 1400 13:55
  • كد: 1535
همگرایی شهر اصفهان برای سرمایه گذاری

 

جلسه مشترک کمیسیون سرمایه گذاری و توسعه زیرساخت اتاق بازرگانی و کمیسیون اقتصادی، حقوقی و گردشگری شورای اسلامی شهر اصفهان برگزار شد. در این جلسه، راه کارهای هم افزایی و مشارکت بیشتر بخش خصوصی و شورای شهر و شهرداری در حوزه جذب سرمایه و توسعه زیرساخت های اصفهان موردبررسی قرار گرفت.

ارتقای مشارکت بخش خصوصی در پروژه های پیشران شهری، تسریع در طراحی و اجرای پروژه های محرک شهری در فضاهای شهری بلااستفاده موجود، ابهام در جذابیت های سرمایه گذاری در حوزه شهری برای بخش خصوصی، تسهیل و تسریع در فرایندهای صدور پروانه (به خصوص انبوه سازان و مجموعه های اداری) و شناسایی و رفع گلوگاه ها (معضل کسر پارکینگ برای کاربری های اداری و دفاتر کار) موضوع هایی هستند که در این جلسه بررسی شدند.

 

ارائه موقعیت های مکانی مزیت دار به بخش خصوصی برای اجرای پروژه های پیشران شهری از طریق اتاق بازرگانی، تدوین بسته های جذاب سرمایه گذاری با مشارکت اتاق و شورا و شهرداری و تسهیل در راه اندازی کسب وکارها، به ویژه دانش بنیان، خلاق و نوآورانه، راه کارهایی هستند که در این جلسه ارائه شدند.

 

یک برند واحد برای اصفهان تعریف شود

در این جلسه، نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: اصفهان در میان کلانشهرها در بحث آلودگی پیشتاز است. بی آبی، معیشت کشاورزان و فرونشست زمین از دغدغه های اصفهان است.

 

 اصفهان ظرفیت خوبی برای سرمایه گذاری در بخش گردشگری و خدمات دارد. در اصفهان 200 رشته هنری در معرض نابودی هستند. ما با مهاجرت اصفهانی ها مخالف هستیم؛ همچنین مخالف این هستیم که اصفهان به محلی برای سکونت کارگران کارخانه ها تبدیل شود.

 

مهدی طغیانی گفت: صنایع بزرگ در اصفهان آلودگی ایجاد کردند. صنایع نباید باری بر دوش زاینده رود باشند. الان شهرهای بهارستان و شاهین شهر محل سکونت مهاجران شده است؛ ولی واقعیت این است که اصفهان دیگر ظرفیت منبع آبی برای پذیریش مهاجر ندارد.

 

او بیان کرد: پساب فروشی باید متوقف شود. برای حل معضل آب در اصفهان باید حکمرانی آب را تغییر داد و برای برداشتن موانع باید به صورت منسجم عمل کرد.

 

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی افزود: وضعیت مطلوب برای شهر اصفهان باید تعریف شود؛ یعنی باید مشخص شود رویای اصفهان چیست؟ اصفهان قرار است چگونه شهری باشد؟ بر اساس طرح آمایش اعلام شده که اصفهان باید شهر دانش بنیان ها باشد، ا گر قرار است این اتفاق بیفتد، امکانات لازم برای تحقق آن کدام اند؟

 

طغیانی خاطرنشان کرد: اتاق بازرگانی، شهرداری و میراث فرهنگی هرکدام یک برند برای اصفهان دارند. باید یک برند برای اصفهان تعریف شود و همه انرژی خود را برای آن برند بگذارند ؛ضمن اینکه برای حل مشکلات کشاورزی و گردشگری اصفهان باید دهکده المپیک شمال اصفهان راه اندازی شود.

 

صنایع بزرگ برای اصفهان مزیت دارند

 در ادامه، رئیس کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی در مجلس اظهار کرد: نگاه مان نباید به صنایع بزرگ در اصفهان این باشد که این کارخانه ها تهدیدی برای شهر هستند؛ باید از فرصت هایی که این کارخانه ها ایجاد می کنند نیز صحبت کرد. فولاد مبارکه اصفهان یک فرصت برای اصفهانی هاست که باید از آن برای تکمیل زنجیره تولید در اصفهان استفاده کرد.

حمیدرضا فولادگر خاطرنشان کرد: استان های یزد و کرمان نیز از ظرفیت های معادنشان استفاده کرده اند و زنجیره تولید از معدن تا فولاد تکمیل شده است. متأسفانه در اصفهان درگیر مسائل جناحی و سیاسی هستیم و فرصت های سرمایه گذاری را از دست داده ایم.

 

او گفت: اصفهانی ها در اقدامات فردی به خوبی عمل می کنند؛ ولی جمعی نمی توانند مناسب کار کنند. تفاهم نامه کمیسیون مشترک سرمایه گذاری اتاق و کمیسیون سرمایه گذاری شورای شهر اقدام مناسبی است که باید در این کمیسیون موضوع ها زمان بندی شوند.

 

احیای بافت فرسوده، حل معضل ترافیک و آلودگی هوا

رئیس مرکز پژوهش های شورای اسلامی شهر اصفهان نیز بیان کرد: اکوسیستم اقتصادی شهر متشکل از بازیگران مختلفی است که در کنار یکدیگر ایفای نقش می کنند. نگاه به سرمایه گذار در شهر به مثابه مسئولیت اجتماعی است. سرمایه گذاری ها باید به سمتی برود که برای شهر مزیت اقتصادی ایجاد کند.

مصطفی نباتی نژاد تصریح کرد: احیای بافت فرسوده، حل وفصل معضل ترافیک و حل مسئله آلودگی هوا باید در دستور کار قرار گیرد. این مؤلفه ها می تواند مزیت اقتصادی ایجاد کند. پیشنهاد بنده این است که هرکدام از بازیگران اکوسیستم اقتصادی شهر به مثابه مسئولیت اجتماعی به سرمایه گذاری در شهر نگاه کنند.

 

پروژه های آبی و قطار سریع السیر روی ریل بیفتد

عباس حاج رسولی ها، عضو شورای اسلامی شهر اصفهان، نیز در این جلسه گفت: گردشگری یکی از مهمترین بخش هایی است که در اصفهان باید به آن پرداخته شود؛ علاوه بر این، پروژه بهشت آباد که سال ها پیش بحث آن مطرح شده است، باید سریعتر پیش رود و پروژه قطار سریع السیر اصفهان- تهران نیز باید راه اندازی شود.

 

کاهش امنیت سرمایه گذاری در اصفهان

 نایب رئیس اتاق بازرگانی صنایع، معادن و کشاورزی اصفهان نیز بیان کرد: از سال 85 به بعد، سرمایه گذاری جدی در اصفهان نداشتیم، نرخ تشکیل سرمایه ثابت در دهه 80 صفر و در دهه 90 حدود منفی 1/4درصد بوده است.

 

حمیدرضا قلمکاری خاطرنشان کرد: سرمایه گذاری نیاز به امنیت دارد. سرمایه گذار جایی که ریسک و ترس باشد، نمی رود. در فصل سوم سال 90 شاخص امنیت سرمایه گذاری چهار رتبه تنزل داشته است. برای جذب سرمایه گذاری در شهر باید امنیت لازم ایجاد شود.

 

 سرمایه گریزی و عدم توسعه زیرساخت ها در اصفهان

 رئیس کمیسیون سرمایه گذاری و توسعه زیرساخت اصفهان نیز اظهار کرد: سرمایه گریزی یکی از اصلی ترین دغدغه های اصفهانی هاست؛ ضمن اینکه در بخش زیرساخت ها نیز در اصفهان با مسائلی روبه رو هستیم. لازمه حل وفصل این مشکلات همگرایی است. در این راستا با هماهنگی های انجام شده با دستگاه های مختلف و شورای شهر اصفهان قرار بر این شد که کمیسیون مشترکی شکل بگیرد تا همگرایی ایجاد شود.

 

 احمد خوروش بیان کرد: هنوز موفق نشدیم موانعی را که در مسیر ایجاد بندر خشک وجود دارد، حل کنیم. تلاش کردیم برای حمایت از صنعت گران اصفهانی صندوق حمایت از صنایع را راه اندازی کنیم. برای راه اندازی این صندوق نیازمند حمایت شورای شهر اصفهان هستیم.

 

او خاطرنشان کرد: اصفهان شاه کلید تمام استان هاست. باید از توانمندی ها و ظرفیت های شهر استفاده کنیم تا بتوانیم هویت اصفهان را حفظ کنیم. در کمیسیون سرمایه گذاری و توسعه زیرساخت نیز به دنبال راهکار برای تحقق این مهم هستیم.

 

 

برچسب ها: 

افزودن ديدگاه