• سه شنبه 11 آبان 1400 12:39
  • كد: 1509
اجرای طرح شناسایی و حمایت از مزیت های سرمایه گذاری استان اصفهان

 

 

چهارمین جلسه کمیسیون سرمایه گذاری و توسعه زیرساخت اتاق بازرگانی اصفهان به تشریح و بررسی ابزارهای نوین تأمین مالی جهت سرمایه گذاری در پروژه های زیرساخت استان اختصاص یافت. به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی اصفهان در این جلسه که با هدف بررسی راه کارهای تأمین مالی پروژه های استان برگزار شد.

 

مهدی طغیانی، نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی، با اشاره به روش های متداول تأمین مالی در کشور افزود: 95درصد سرمایه گذاری در طرح ها و تأمین مالی در کشور به شکل سنتی و بانک محور است و سهم بازار سرمایه در این حوزه تنها 5درصد است. از طرف دیگر سال گذشته وا کنش مردم کشورمان به بازار سرمایه بیشتر در قالب بازار ثانویه اتفاق افتاد.

او ادامه داد: ظرفیت خوبی در بازار سرمایه وجود دارد؛ اما استفاده از آنها شروطی دارد، پروژه های استان در تمام حوزه ها باید به صورت مشخص تعریف شود؛ سپس به بهترین روش تأمین مالی آنها فکر کرد؛ همچنین انتشار اوراق مشارکت خیریه از راه کارهای تأمین مالی است که در برخی شهرها در حال انجام است.

 

حمیدرضا فولادگر، رئیس کارگروه اقتصادی بنیاد مطالعات نصف جهان و نماینده سابق مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی، گفت: وزارت اقتصاد و مجلس شورای اسلامی طرحی برای راه های تأمین مالی با رویکرد بنگاه های تولیدی آماده کرده اند که نتایج این جلسه نیز می تواند به مجلس ارائه شود تا در تدوین این قانون از آن بهره گرفت.

او افزود: سال گذشته قرار بود یک شرکت سرمایه گذاری با مشارکت سرمایه گذاران برای تأمین مالی در اصفهان راه اندازی شود؛ اما ایجاد این شرکت پیشرفتی نداشته و به این نتیجه رسیدیم که بهتر است برای طرح ها به صورت موضوعی روش تأمین مالی پیدا کرده و سپس یک شرکت برای آن ثبت شود.

 

در ادامه محمد نورصالحی، رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان، گفت: پروژه هایی در اصفهان وجود دارد که می توان به روش سهام-پروژه و شرکت-پروژه به سرانجام رساند و بدین صورت حفظ سرمایه مردم و پرداخت سود منطقی به آنها را تضمین کرد.

 

احمد خوروش، رئیس کمیسیون سرمایه گذاری و توسعه زیرساخت اتاق بازرگانی اصفهان، در این جلسه اظهار داشت: بیشتر طرح های نیمه تمام استان مربوط به شرکت هایی است که در بورس پذیرفته نشده یا سهامی عام هستند. طرح سامانه دوم آبرسانی اصفهان، قطار سریع السیر، مترو و بندر خشک ازجمله طرح هایی است که باید برای تأمین مالی آنها چاره ای اندیشیده شود.

او افزود: هنوز در استان شاهد کارگروهی قدرتمند درزمینه تأمین مالی و وجود شرکت های سرمایه گذاری قوی نیستیم و به نظر می رسد باید به نوعی سرمایه های سرمایه گذاران تجمیع و به پروژه های نیمه تمام استان تزریق شود.

خوروش استان اصفهان را نیازمند سرمایه گذاری هدفمند با بیشترین بهره وری دانست تا مشکلات اقتصادی استان رفع شود.

 

لازمه های طرح های سرمایه گذاری اصفهان

سیدحسن قاضی عسگر، معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری اصفهان نیز تأ کید کرد: شهر اصفهان نیازمند پروژه هایی است که زیاد به سودآوری آن توجهی نشود و نیازهای اساسی استان، به خصوص در حوزه انرژی های تجدیدپذیر را رفع کند.

او ادامه داد: بودجه مربوط به مسئولیت های اجتماعی صنایع بزرگ، شهرداری ها و سایر دستگاه ها می تواند برای اجرای طرح های مربوط به انرژی های تجدیدپذیر تجمیع شود. از نمایندگان استان در مجلس نیز درخواست می کنیم بودجه ای از صندوق توسعه ملی برای این امر جذب کنند.

قاضی عسگر همچنین خواستار ارائه راهکار و طرح برای استفاده از سرمایه های سرگردان مردم در پروژه های استان شد.

 

علیرضا قاری قرآن، مدیرکل راه و شهرسازی استان اصفهان، بیان کرد: انتشار اوراق مشارکت شهرداری ها یکی از تجارب موفق در این زمینه بوده، اما به دلیل وجود تورم و کمتر بودن سود مشارکت از نرخ تورم، عموم مردم از خرید اوراق مشارکت استقبال نمی کنند و سایر سرمایه گذاران نیز به دلیل تضمین دولت در این پروژه ها به سود رسیدند؛ بنابراین به نظر می رسد باید طرحی در کشور را که موفق به جلب مشارکت عموم مردم شده است، الگو قرارداد.

او افزود: می توان در کنار پروژه های بزرگ، چندین پروژه کوچک تر سودآور تعریف کرد تا از سود آنها برای افزایش مشارکت سرمایه گذاران استفاده شود.

 

در ادامه، روح الله میرزا امیری، مدیر واحد امور کمیسیون های اتاق بازرگانی اصفهان، با اشاره به لزوم معرفی فرصت های سرمایه گذاری در استان به صورت مدون به سرمایه گذاران داخلی و خارجی گفت: طرح شناسایی و حمایت از مزیت های سرمایه گذاری استان اصفهان ناظر به این موضوع است.

او افزود: جمع آوری و دسته بندی اقدامات انجام شده جهت احصا و شناسایی محورهای مزیت های سرمایه گذاری استان، اولویت بندی محورهای سرمایه گذاری بر اساس شاخص ها و با استفاده از ظرفیت ذی نفعان، پیشنهاد تصویب و ابلاغ بسته مشخص از محورهای سرمایه گذاری به شوراهای گفت وگو و برنامه ریزی استان، تهیه بسته حمایتی از محورهای اولویت دار سرمایه گذاری توسط تمام دستگاه های اجرایی استان و درنهایت، رصد و پایش طرح توسط مرکز فوریت های کسب وکار استان مستقر در اتاق بازرگانی، از مراحل اجرایی شدن این طرح است.

میرزا امیری تأ کید کرد: اجرای طرح شناسایی و حمایت از مزیت های سرمایه گذاری استان اصفهان از اواسط آبان آغاز می شود.

 

رسالت بازار سرمایه کمک به تأمین مالی بنگاه هاست

بابک باقری، کارشناس بورس و معاون خدمات مالی شرکت تأمین سرمایه تمدن، در این جلسه درباره ابزارهای نوین تأمین مالی اظهار داشت: بازار سرمایه در کشور ما بیشتر به عنوان محلی برای سرمایه گذاری و دادوستد در بازار ثانویه شناخته می شود؛ درصورتیکه در همه جای دنیا، مهمترین رسالت بازار سرمایه کمک به تأمین مالی بنگاه های اقتصادی است.

او با اشاره به دو روش تأمین مالی از بازار سرمایه و بازار پولی اضافه کرد: ابزارهای مشارکتی یا ابزارهای سرمایه ای سهام داری در طرح، پروژه و شرکت است. تأسیس شرکت سهامی عام در بازار سرمایه، تبدیل شرکت سهامی خاص به سهامی عام و عرضه آن در بازار ثانویه و سوق دادن منابع آن به شرکت ازجمله روش های تأمین مالی از طریق ابزارهای سرمایه ای است.

باقری ادامه داد: درباره شرکت های سهامی عام و ابزارهای سرمایه ای، شفافیت نقش بسزایی دارد و الزام به انتشار گزارش های مالی مسیر سختی است که باعث می شود برخی شرکت های سهامی خاص از ورود به این فضا اجتناب کنند.

 

برچسب ها: 

افزودن ديدگاه