• سه شنبه 11 آبان 1400 11:11
  • كد: 1508
سرمایه گذاران نباید تنها با تکیه بر دامیننس، استراتژی سرمایه گذاری خود را تعیین کنند.

 

 

 

دامیننس چه نقشی در تحلیل رمزارزها دارد؟

تحلیل گران دربازارهای مختلف همواره سعی کردند با ابزارهای مختلف تحلیلی، عیار ارزیابی های خود را افزایش دهند. ا گر تا یکی دو دهه قبل، این ابزارها (چه درتحلیل بنیادی و چه در تحلیل تکنیکال) محدود بود، اما این روزها شرایط به گونه ای تغییر کرده است که ابزارهای تحلیلی به روز و کارآمدی در حال ظهور و استفاده زیاد قرار می گیرد. دامیننس هم یکی از این ابزارهاست. ا گرچه این ابزار تا این لحظه فقط برای چند رمزارز قابلیت استفاده دارد اما در مطالب تحلیلی به کرات از این ابزار یاد می شود.

 

سلطه کدام رمزارز بیشتر است؟

دامیننس در حالت کلی به معنی سلطه، تسلط، غلبه و نفوذ است، اما اگر صحبت از دامیننس بیت کوین (یا یکی از ارزهای دیجیتال) باشد، اشاره به نفوذ یا تسلط این ارز دیجتال در بازار کریپ توکارنسی دارد. برای مثال اگر ارزش بازار رمزارزها را یک میلیارد دلار فرض کنیم و دامیننس بیت کوین 40 باشد، در واقع این موضوع را عنوان می کند کـه 400 میلیون دلار از ارزش بازار رمزارزها در اختیار بیت کوین است.

 

بگذارید ابتدا بزرگترین رمزارزها و ارزش کلی این بازار را تا این لحظه بررسی کنیم. بیت کوین پرچمدار ارزهای دیجیتال است و در حال حاضر هم بیشترین سهم از بازار را در اختیار دارد. ارزش بازار بیت کوین بالغ بر 1150 میلیارد دلار است اما بیشترین حجم معاملات به این رمزارز اختصاص ندارد. بعد از بیت کوین، اتریوم قرار دارد که مارکت کپ آن در حدود 500 میلیارد دلار است. فاصله رده های بعدی با بیت کوین و اتریوم زیاد است به گونه ای که ارزش بازار باینانس کوین که در رده سوم قرار دارد، در حدود 88 میلیارد دلار است.تتر در جایگاه چهارم قرار دارد و به نوعی ارز متداول برای معاملات در بازار ارز دیجیتال است؛ چرا که ارزش هر واحد از آن در تمام زمان ها حدود یک دلار است و با توجه به این مسئله در اغلب مواقع بیشترین ارزش معاملات به تتر اختصاص دارد. کاردانو، سوالنا، XRP ،پولکادوت، شیبا و دوج کوین هم در رده های پنجم تا دهم قرار دارند.اما به یاد داشته باشید که این رده بندی در زمان تهیه گزارش استخراج شده است و با توجه به نوسان بالای کریپ توکارنسی ها، این رده بندی می تواند به سرعت دست خوش تغییرات زیادی شود.

 

در طی یک دهه گذشته، بیت کوین پادشاه ارزهای دیجیتال بوده است؛ اما جایگاه این رمزارز همواره توسط رقبا تهدید می شود. یک دهه قبل سرمایه گذاران بازار رمزارز را مترادف با بیت کوین می دانستند و طبیعی هم بود که دامیننس بیت کوین در ابتدا نزدیک به 100 درصد بوده باشد. اما اکنون تعداد رمزارزها به سرعت در حال افزایش است؛ به گونه ای که پیش بینی می شود در پایان سال 2021،بیش از 6 هزار ارز دیجیتال در جهان داشته باشیم.

 

شاید برایتان جالب باشد که این روزها سریال اسکوئیدگیم به پربیننده ترین سریال در پلتفروم نتفلیکس تبدیل شده است و در همین شرایط یک ارز دیجیتال به همین نام هم به سرعت ایجاد شده است! در نتیجه این که بدانیم دامیننس بیت کوین چقدر است و روند صعودی یا نزولی دارد می تواند به ما کمک کند تا درک درستی از چشم انداز پیش روی بازار ارزدیجیتال داشته باشیم.

 

تحلیل دامیننس بیت کوین

آیا کاهش و افزایش دامیننس بیت کوین نشانه قطعی برای ریزش و صعود بازار است؟

در حالت کلی اگر دامیننس بیت کوین در حال افزایش باشد، نشان دهنده آن است که تمایل سرمایه گذاران به خرید واحدهای بیت کوین افزایش یافته است؛ در نتیجه احتمال می رود توجه به آلتکوین ها در این برهه زمانی کاهش یابد. از سوی دیگر اگر دامیننس بیت کوین نزولی باشد، می توان احتمال داد که سرمایه گذاران به جای بیت کوین، به آلتکوین ها تمایل پیدا کرده اند. با این حال بررسی وضعیت دامیننس بیت کوین یا دامیننس اتریوم تنها یکی از صدها ابزار تحلیلی است و سرمایه گذاران نباید به تنهایی با تکیه بر این ابزار، استراتژی سرمایه گذاری خود را تعیین کنند.

 

برای مثال در نظر داشته باشید که از سال 2017 تا کنون همواره دامیننس بیت کوین در یک روند کاهشی قرار داشته است؛ اما قیمت بیت کوین سقف های تاریخی خود را شکسته و به بیش از 60 هزار دلار رسیده است. در کنار آن، بسیاری از رمزارزها هم هستند که در یک 24 ساعت، رشد چند صددرصدی به ثبت رسانده اند.

 

چرا دامیننس بیت کوین را باید تحت نظر داشت؟

بررسی جریان نقدینگی و ورود و خروج سرمایه ها به یک سهم یا کالا یا ارز دیجیتال همواره نقش تعیین کننده ای در تحلیل ها داشته است؛ چرا که بازارهای مالی متأثر از بحث عرضه و تقاضا هستند. در بورس ایران هم ورود سرمایه های خرد در شش ماه نخست سال 1399 ،موجب رکوردشکنی های متعدد شاخص کل شد. درنتیجه اگر دامیننس بیت کوین افزایش یافت، می توان گفت که جریان نقدینگی در حال ورود به بیت کوین است و تمایل و علاقه سرمایه گذاران به این ارز دیجیتال افزایش یافته است، درنتیجه امکان دارد قیمت بیت کوین (با توجه به افزایش تقاضا و احتمال تثبیت یا کاهش عرضه) افزایش یابد.

 

از کجا دامیننس بیت کوین را بررسی کنیم؟

در حال حاضر سایت های معتبر و متعددی این آمار و نمودار را در اختیار سرمایه گذاران قرار می دهند.

Coin360.com، coinmarketcap.com و com.tradingview از جمله سایت هایی هستند که این ابزار را در اختیار سرمایه گذاران قرار می دهند./گروه بورس/ اصفهان زیبا

 

افزودن ديدگاه