• شنبه 01 آبان 1400 13:55
  • كد: 1497
محمدنژاد: ضرورت حضور بخش خصوصی در سیستم های سرمایه گذاری گردشگری

 

 

 معاون شهرسازی و معماری شهرداری اصفهان به همراه برخی از مدیران شهری از محورهای گردشگری رهنان و دردشت بازدید کردند.

معاون شهرسازی و معماری شهرداری اصفهان با بیان اینکه بافت های تاریخی و میراث فرهنگی، بخشی از هویت ملی و تاریخی شهروندان است، گفت: آثار و بافت های تاریخی شهری طی سالیان متمادی به عنوان تجسم کالبدی فرایندهای اجتماعی و فرهنگی با زندگی مردم پیوندی نا گسستنی برقرار کرده و این امر ضرورت حفظ و احیا و توجه به این سرمایه فرهنگی را محسوس می کند که امر توسعه نیز در شهرها با توجه به این ضرورت، اجتناب ناپذیر است.

 وحید مهدویان افزود: بافت تاریخی شهرها جزئی از سرمایه ملی و فرهنگی کشور هستند که نه تنها به لحاظ زیباشناسی و تداوم خاطرات جمعی و هویت بخشی شهرهای ما ارزشمند هستند، بلکه محل سکونت و معیشت بسیاری از شهروندان نیز محسوب می شوند؛ زیرا بافت تاریخی شهر مناسب ترین مکان برای درک وجوه مختلف فرهنگ بومی و محلی و چگونگی تأثیر آن بر جنبه های مختلف زندگی شهری است.

 او با اشاره به اینکه رویکرد زمینه گرایی، گردشگری، شناسایی و تحلیل پروژه های محرک توسعه شهری در قالب فرایندهای بازآفرینی شهری در بافت های تاریخی قابلیت تغییر و انطباق با شرایط جدید را دارد، تصریح کرد: به همین منظور نیاز مدیریت شهری به شناسایی و تبیین مسائل سیستم شهری مشهود است و علاوه بر آن اجرای هر طرح یا برنامه در درجه اول به شناخت تنگناها، امکانات، تعیین اهداف، راهبردها و سیاست ها نیاز دارد.

معاون شهرسازی و معماری شهرداری اصفهان خاطرنشان کرد: در همین راستا این مجموعه برای برنامه ریزی و انجام اقدامات مشترک بین دستگاه های متولی با حضور مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یزد و نمایندگان دستگاه های اجرایی استان اصفهان وارد عمل شد و از کارشناسان میراث فرهنگی، اساتید دانشگاه صاحب نظر در این حوزه، حرفه مندان و متخصصان محور گردشگری منطقه11 (رهنان) با هدف ایجاد توسعه در ظرفیت های اقتصادی و فرهنگی رهنان و بافت تاریخی منطقه3 شهرداری اصفهان از جمله محور دردشت، مدرس ابن سینا، عصارخانه جماله، مسجد جامع، مقبره عالمین مجلسیین، بافت تاریخی دوره صفوی پیرامون میدان امام (ره) دعوت به همکاری کرد تا با بررسی تجارب موفق بازآفرینی بافت تاریخی استان یزد و اصفهان بتوان در رویکردهای آتی شهرداری اصفهان هم افزایی ایجاد کرد.

 مهدویان اضافه کرد: تلاش می کنیم بر اساس این رویکردها از ویژگی ها و ظرفیت های بافت تاریخی بازدیدشده به افزایش کیفیت و هویت شهر کمک کنیم.

 

بهره گیری از نظرات افراد برای احیای بافت تاریخی

 مدیر منطقه3 شهرداری اصفهان در حاشیه این بازدید گفت: متخصصان شهری از یزد برای بازدید از بافت تاریخی به اصفهان آمدند تا بتوانیم از نقطه نظرات آنها در راستای مسیر گردشگری، احیای بافت تاریخی و قدیمی شهر که عمده آن در منطقه3 است، استفاده کنیم.

حسین کارگر با اشاره به اقداماتی که در گذشته در محور دردشت انجام شده است، تصریح کرد: در حال حاضر از اقداماتی که در این محور شده و در حال انجام است بازدید کردیم تا بتوانیم با استفاده از پیشنهادهای آنها این مسیر را به نتیجه مطلوب برسانیم این موضوع اتفاقی خوب محسوب می شود و ما می توانیم با انجام چنین کارهایی محور گردشگری دردشت را ارتقا داده و در اختیار گردشگران قرار دهیم.

 او افزود: از دستگاه هایی که می توانند در این زمینه به شهرداری کمک کنند تقاضا می کنم پا به میدان بگذارند؛ زیرا این همکاری کمک زیادی به ما خواهد کرد؛ همکاری خوبی با اداره میراث فرهنگی داریم و اکنون درخواست داریم که افراد حاضر در اداره مسکن و شهرسازی نیز به ما کمک کنند تا بتوانیم با همکاری سه نهاد (شهرداری، اداره میراث فرهنگی و اداره مسکن و شهرسازی) اصفهان را به شهری گردشگرپذیر تبدیل کنیم.

 

لزوم نگاه محوری به گردشگری

 عضو هیئت علمی دانشگاه پیام نور اصفهان نیز در این بازدید گفت: المانی و عنصرمحور بودن از مسائلی است که در حوزه گردشگری با آن مواجه هستیم. بازدیدها تنها به سمت اثرهای بزرگ می رود؛اکنون در تلاشیم این نگاه عنصری را به نگاه محوری، تبدیل کنیم تا گردشگری بتواند در بافت، توزیع شود.

محمد زاهدی تصریح کرد: لازمه این کار اتصال عناصر گردشگری به یکدیگر است که ا گر این اتفاق رخ دهد می توانیم فعالیت های متنوع و خدمات بیشتری به مردم ارائه دهیم و می توانیم با این اقدام جامعه محلی را از منافع گردشگری بهره مند کنیم که تأثیر آن بسیار زیاد است.

او ادامه داد: معمولا گردشگری در شهر اصفهان متمرکز است و در مناطق 3 و 5 شاهد این تمرکز هستیم؛ اما تمام بافت های گردشگری باید در مناطق مختلف توزیع شود.

عضو هیئت علمی دانشگاه پیام نور اصفهان خاطرنشان کرد: منطقه11 جاذبه های کلیدی دارد که به اعتقاد من باید مدنظر قرار گیرد تا بتواند روی محله ها و منطقه تأثیر بگذارد. تنها به آثار تاریخی بزرگ شهر توجه نشود.

 عضو هیئت علمی دانشگاه اصفهان نیز در این بازدید گفت: با شهرداری اصفهان تعاملاتی داریم و تلاش می کنیم در راستای این تعامل از بافت تاریخی منطقه3 بازدید کنیم تا در ادامه به راه کارها و جمع بندی لازم بر سیم.

احمدرضا شیخی تصریح کرد: افرادی که در این بازدید حضور دارند در رشته های مختلف فعال هستند و همین موضوع می تواند به ما کمک کند تا بتوانیم در رویکرد برنامه ریزی شهری بهتر عمل کنیم؛ چرا که باید راهکاری پیدا کنیم تا جریان گردشگری را به بافت های اصفهان تعمیم دهیم.

او افزود: نباید تنها به آثار تاریخی بزرگ شهر مانند میدان نقش جهان توجه کرد، بلکه باید از این محورهای تاریخی نیز استفاده کرد تا به نتایج خوبی برسیم و گردشگران داخلی و خارجی را به این محله ها بیاوریم.

 

 لزوم حضور مردم و بخش خصوصی برای تقویت گردشگری

 در ادامه ناظر عالی دفتر فنی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهر اصفهان نیز در این بازدید، هدف کلی میراث فرهنگی را حضور مردم و بخش خصوصی در سیستم های سرمایه گذاری، گردشگری و بناهای تاریخی شهر اصفهان ضروری دانست و گفت: محله رهنان و محور گردشگری آن شامل بازار، زورخانه، مسجد و حمام رهنان از جمله بخش هایی است که برای سازمان میراث فرهنگی اهمیت زیادی دارد.

وحید محمدنژاد خاطرنشان کرد: همکاری های خوبی بین اداره میراث فرهنگی و شهرداری اصفهان برای احیای این بافت انجام شده است که البته در مرحله بعدی تلاش می کنیم حمام رهنان را به بخش خصوصی وا گذار کنیم. این اقدام با نظارت نیروهای شهرداری و میراث فرهنگی انجام شده است که نتیجه ای عالی به همراه خواهد داشت.

او اضافه کرد: امیدوارم با این اقدامات محور رهنان بتواند جذب گردشگر داشته باشد و در کنار آن افراد محله نیز بتوانند از این محور استفاده کنند و با همکاری میراث فرهنگی و شهرداری اصفهان بتوانیم این رؤیا را محقق کنیم.

 

طرح محور گردشگری رهنان به شکل خطی و حدود 950 متر است

 یکی از پژوهشگران دانشگاه اصفهان نیز در این بازدید گفت: طرح محور گردشگری رهنان به شکل خطی و حدود 950 متر است که از بازارچه و حمام رهنان شروع و به خانه سهرابی ختم می شود. از این محور می توان به عنوان یک مرکز محله خوب استفاده کرد؛ زیرا دارای حمام، زورخانه، آسیابی قدیمی و بازار تاریخی است.

  سحر موحد تصریح کرد: برای گردشگرانی که قرار است بیشتر از نیمروز در این محور حضور داشته باشند در انتهای محور، سه محل بومگردی در نظر گرفته شده است تا بتوانند در آن اقامت داشته باشند.

او ادامه داد: خانه سهرابی یکی از خانه های قدیمی دوره قاجار است و حمام رهنان به همراه مسجد جامع، دو اثر با ارزش محله هستند؛ همچنین شهرداری یک مرکز آمفی تئاتر و سینما در ابتدای محله ایجاد کرد که این موضوع به تقویت گردشگری این محور بسیار کمک کرده است.

 این پژوهشگر دانشگاه اصفهان خاطرنشان کرد: محله رهنان می تواند کاربری های خوبی در خود جای دهد؛ چنانکه پیش بینی کردیم در این محور از حوزه های مربوط به طب سنتی استفاده کنیم تا کشش پذیری گردشگری در این محل افزایش پیدا کند. همچنین خدمات دیگری نظیر پذیرایی و پشتیبان گردشگری باید در این محور در نظر گرفته شود. در آینده بازارچه ای در این محور ایجاد می شود تا خوراک مربوط به محله در اختیار دیگران قرار گیرد./ سیدمحمدمهدی هادیان؛ روزنامه اصفهان زیبا

 

 

برچسب ها: 

افزودن ديدگاه