• پنجشنبه 01 مهر 1400 09:24
  • كد: 1453
ثروتمندترین مرد بابل

 

سواد مالی واژه آشنایی است؛ اما در تعریف و البته فرا گیری آن کاستی ها و نویسنده سستی های زیادی وجود دارد. بر اساس تعریف یونسکو، شخص باسواد فردی است که این پارامترها را داشته باشد: سواد عاطفی، سواد ارتباطی، سواد مالی، سواد رایانه، سواد رسانه و سواد آموزش وپرورش. در نتیجه ا گر همچنان برای ارتقای سواد مالی خود دست به کار نشده اید، مراقب باشید بی سواد باقی نمانید! سواد مالی تعاریف مختلفی دارد. در یک تعریف ساده سواد مالی، توانایی قضاوت آگاهانه و تصمیم گیری مؤثر درباره استفاده و مدیریت پول است. در تعریف دیگر، سواد مالی ترکیبی از آگاهی، دانش، مهارت ها، گرایش و رفتارهای مالی لازم برای تصمیم گیری صحیح مالی و سرانجام دستیابی به وضعیت مساعد مالی فردی است. به اعتقاد دنز و هابرمن (2007) سواد مالی قابلیت فرد در تفسیر، برقراری ارتباط، محاسبه، انجام قضاوت های مستقل و اقدام در راستای این فرایندها در جهت بقا در جهان مالی پیچیده امروزی است.

 

اهمیت سواد مالی

اکنون که با تعاریف سواد مالی آشنا شدیم، باید بدانیم چرا سواد مالی جزء لاینفک زندگی همه افراد است. همانطور که سبک زندگی افراد در سال های اخیر تغییرات چشم گیری یافته است (عصر دیجیتال، اینترنت اشیا، هوش مصنوعی و...) ابزارهای مالی نیز تغییرات و نوآوری های زیادی داشته است. در این شرایط اگر هر فرد بتواند زندگی مالی سالمی داشته و در برابر بحران های مالی از خود محافظت کند، نشان می دهد از حداقل های سواد مالی برخوردار است. سواد مالی در گام نخست به منابع درآمد تمرکز دارد و پس ازآن مدیریت پول و دارایی را شامل می شود. با فرا گیری دانش سواد مالی یاد می گیرید که چگونه درآمد خود را بودجه بندی کنید، چگونه بدهی های خود را مدیریت کنید، چگونه بخشی از درآمد خود را پس انداز کنید و در نهایت برای دوران بازنشستگی برنامه ریزی کنید.

 

تفاوت سواد مالی و هوش مالی

رابرت کیوساکی هوش مالی را توانایی حل مشکلات مالی از طریق نگرش ها و دانش مالی درست می داند، به طوریکه باعث ایجاد رفتارهای مالی صحیح در افراد می شود. در نتیجه هوش مالی بیشتر به جنبه ذاتی و نگرشی دانش مالی اشاره دارد. در مقابل همانطور که از نام سواد مالی مشخص است، به جنبه اکتسابی و کاربردی دانش مالی اشاره دارد. هوش مالی بیشتر به مباحثی همچون درآمدزایی، حفظ پول، بودجه بندی پول، تقویت پول و بهبود اطلاعات مالی می پردازد؛ اما در سرفصل های سواد مالی، اعتبار و بدهی، ریسک و بیمه، پس انداز و بازنشستگی و تصمیم گیری های مالی وجود دارد.

 

سواد مالی خود را بهبود دهید

برای افزایش سواد مالی، مطالعه شرط لازم و تمرین دانش فرا گرفته شده، شرط کافی است. در نتیجه نمی توان گفت فقط مطالعه باعث افزایش سواد مالی می شود، همانطور که با خواندن جزوات آموزش شنا، شناگر قابلی نخواهید شد. در نتیجه باید دل به دریا بزنید! کتاب «ثروتمندترین مرد بابل» نوشته جورج سمیوئل کالسون یکی از معروفترین کتاب ها در حوزه ارتقای سواد مالی است. این کتاب در سال 1927 نوشته شده است و در قالب حکایت های مختلف، دانش مالی افراد را بهبود می بخشد. اما کتاب های جدیدتری هم وجود دارد که در این زمینه به شما کمک می کند. رابرت کیوساکی یک از معروف ترین نویسنده ها در این حوزه است و کتاب «پدر ثروتمند، پدر فقیر»، نام آشناترین کتاب او در این حوزه است. انتشارات سازمان بورس نیز در چند سال اخیر در این حوزه کتاب های پرمحتوایی منتشر کرده است. «پزشک مالی: راهکارهایی برای حل تنگناهای مادی و بهبود سلامت امور مالی» و «سواد مالی برای همه» از جمله این کتاب هاست. باز هم تأ کید می کنم صرف خرید کتاب های گونا گون شما را آدم باسوادی نمی کند. مهم آن است که از همین امروز برای مدیریت پول در زندگی شخصی تان برنامه ریزی کنید.

 

برچسب ها: 

افزودن ديدگاه