• شنبه 13 شهریور 1400 12:22
  • كد: 1432
برهانی پور: مدیریت اقتصاد توسط بخش خصوصی

 

علیرضا برهانی پور، کارشناس اقتصاد و استاد دانشگاه با اشاره به معلول بودن رشد نقدینگی و نشات گرفتن آن از علت های اساسی تر گفت: پیش از هرچیز باید دانست نقدینگی یک عارضه است و خودش عامل بروز مشکلات نیست، یعنی رشد فوق العاده زیاد نقدینگی در کشور به دلیل اتفاقاتی رخ داده که باید هر یک جداگانه مورد بررسی قرار گیرند.

وی در ادامه افزود: باید برای حل مشکلات  نقدینگی با هدف کنترل تورم به صورت دقیق و تخصصی ریشه یابی شود که این نقدینگی بیش از 3700هزار میلیارد تومانی از کجا و به چه دلیلی ایجاد شده است.

 

دولت فربه و استقلال بانک مرکزی

برهانی پور به موضوع فربه بودن دولت اشاره کرد و گفت: نخستین و مهم ترین دلیل ایجاد چنین حجمی از نقدینگی حجیم بودن دولت است. بیش از 80 درصد اقتصاد کشور توسط دولت اداره می شود که طبعا هزینه های زیادی هم برای کشور دارد. از طرفی هم بانک مرکزی برای تامین این هزینه ها تبدیل به گاو صندوق دولت شده است.

این استاد اقتصاد به سهم بالای دولت در اقتصاد اشاره کرد و یادآور شد: در چنین شرایطی صحبت کردن از بانک مرکزی مستقل بیشتر شبیه یک شوخی است اما نباید فراموش کرد که خلاء یک بانک مرکزی مستقل اقتصاد ما را به این سو رانده است؛ هرچند دخالت دولت در بیش از 80 درصد اقتصاد کشور این زمینه را فراهم کرده که بانک مرکزی هم به عنوان محلی برای جبران نیازهای دولت باشد که از طریق انتشار پول نیازها را برطرف می کند.

 

وی در ادامه عنوان کرد: پیش نیاز استقلال بانک مرکزی این است که دولت در جایگاه مدرن خود نشسته و رفته رفته کوچک و کوچکتر شود. این امر نیز با واگذار کردن تصدی گری به بخش خصوصی میسر می شود. در صورت اجرای این سیاست ها نیز دولت باید وظیفه نظارت را بر عهده بگیرد و اجازه دهد اقتصاد توسط بخش خصوصی مدیریت شود.

 

گستردگی یارانه ها

برهانی پور با انتقاد از پرداخت یارانه های مختلف در ساختار اقتصاد ایران گفت: مسئله دیگری که باعث رشد بی سابقه نقدینگی می شود گسترده بودن دامنه پرداخت یارانه ها در اقتصاد است؛ یارانه هایی که پرداخت شان در حوزه های مختلف ایجاد رانت کرده است. این رانت نه تنها به برخی از دانه درشت ها تعلق می گیرد، بلکه همه اقشار جامعه در کشورمان به منتفع شدن از این رانت عادت کرده ایم و بلاخره باید روزی این عادت را ترک کنیم.

این کارشناس اقتصاد ضمن یاداوری سیاست تخصیص ارز دولتی برای وارادت برخی کالاهای اساسی بیان کرد: در بحث انرژی گرفته تا کالاهای اساسی یارانه هایی پرداخت می شود؛ برای مثال وقتی ارز 4200 تومانی را برای واردات کالاهای اساسی تخصیص می دهند انتظار می رود این کالاها با نرخ ارزان تری در اختیار مردم قرار گیرند اما چنین امری رخ نمی دهد و شاهد بالا بودن نرخ همان کالاها اعم از دارو هستیم.

وی ادامه داد: تنها اتفاقی که رخ داده، هدر رفتن سرمایه کشور است که متاسفانه به جیب عده ای سودجو رفته و هیچ حاصلی هم برای کشور ندارد.

برهانی پور در پایان خاطرنشان کرد: دو مورد یاد شده از مهم ترین دلایل ایجاد نقدینگی فوق العاده بالایی است که امروز شاهدیم. البته باید به موضوعاتی مانند قیمت گذاری دستوری و... نیز پرداخته شود اما اگر بتوانیم همین دو مسئله را مورد توجه قرار دهیم قطعا می توانیم تورم را هم به میزان بسیار زیادی کنترل کنیم.

 

افزودن ديدگاه