• سه شنبه 09 شهریور 1400 11:13
  • كد: 1428
فرار سرمایه معادل دومیلیون بیت کوین

 

آمارهای رسمی و غیررسمی از خروج بیش از 100میلیارد دلار سرمایه از کشور طی یک دهه خبر می دهد. این آمارها توسط بانک مرکزی، اتاق بازرگانی و گاهی نشریات خارجی منتشر شده است و بین هرکدام اختلاف چند هزار میلیارد تومانی وجود دارد؛ ولی در خوش بینانه ترین حالت ممکن سرمایه خارج شده از کشور در این مدت 100 میلیارد دلار تخمین زده می شود. اصلی ترین مقصد این سرمایه هنگفت نیز ابتدا ترکیه و سپس گرجستان و امارات است. آمار خرید ملک در کشور ترکیه نشان می دهد ایرانی ها در طول یک دهه گذشته، چند میلیارد دلار در این کشور آپارتمان خریده اند.

منفی شدن حساب سرمایه ای کشور در گزارش های بانک مرکزی و اتاق بازرگانی با سه دلیل اصلی قابل توجیه است. سرمایه گذاری خارجی، پرداخت بدهی های خارجی و خروج سرمایه از کشور!

در طول سالهای گذشته با آغاز دور جدید تحریم های دولت ترامپ سرمایه گذاری خارجی خاصی در ایران اتفاق نیفتاد؛ ضمن اینکه پرداخت بدهی های خارجی نیز 100 میلیارد دلار نبود. کارشناسان عقیده دارند، بخشی از خروج سرمایه از کشور در این مدت به دلیل پرداخت بدهی های خارجی بود؛ ولی این عامل نباید سهم زیادی داشته باشد و در انتها بزرگترین عامل منفی شدن حساب سرمایه ای به دلیل خروج سرمایه است.

 

چقدر سرمایه از کشورخارج شده است؟

مسعود خوانساری، رئیس اتاق بازرگانی تهران، زمستان گذشته از خروج 100 میلیارد دلار از کشور گفت و آخرین آمار مرکز پژوهش های مجلس نیز نشان می دهد از سال 89 تا 98 سرمایه جذب شده در کشور 21 میلیارد دلار و سرمایه خارج شده معادل 123 میلیارد دلار بود تا در این سالها بیش از 100 میلیارد دلار سرمایه از کشور خار ج شده باشد. گزارش جدید معاونت بررسی های اقتصادی اتاق بازرگانی تهران نیز نشان می دهد در طول هشت سال اخیر به غیراز سالهای 93 و 94 ،در مابقی سالها حساب سرمایه کشور منفی بود. بر اساس گزارش مرکز پژوهش های مجلس نیز حساب سرمایه در طول این سالها به غیراز سال 93 منفی بود.

سال 94 در گزارش اتاق بازرگانی و مرکز پژوهش های مجلس وضعیت متفاوتی دارد؛ به هرحال هر دو گزارش نشان می دهند در سال 93 و شاید 94 نیز ا گرچه حساب سرمایه مثبت بود، ولی رقم بسیار ناچیز است؛ برای مثال، بر اساس گزارش اتاق بازرگانی حساب سرمایه در سال 93 حدود دو میلیارد و 300 میلیون دلار مثبت بود و در مقابل در سال 96 منفی 19 میلیارد و 600 میلیون دلار را به ثبت رسانده است.

 

 سرمایه ها کجا میرود؟

آمار دقیق و مشخصی از مقصد سرمایه خارج شده از ایران وجود ندارد؛ ولی آمارهای اقتصادی کشورهای همسایه به ویژه ترکیه، حکایت از ورود بخش بزرگی از سرمایه ایرانی ها به این کشور است. چندی پیش نیز شبکه الجزیره در گزارشی خروج سرمایه از ایران را به نفع کشورهای همسایه عنوان کرد؛ برای مثال، مردم ایران در سال 2020 با سهم 4.17 درصدی رتبه اول خرید ملک در کشور ترکیه را داشتند، یک سال قبل از آن نیز ایرانی ها بیش از پنج هزار واحد در کشور ترکیه خریدند تا سیاست گذاران این کشور شرایط قانونی برای ورود سرمایه گذاران ایرانی را تسهیل کنند.

ا کنون مردم ایران به راحتی و تنها با خرید ملک در ترکیه اقامت می گیرند. مقصد بخشی از سرمایه خارج شده از کشور نیز گرجستان و امارات معرفی می شود. در کشور امارات سرمایه گذاری توریستی طی سالهای گذشته بازدهی بالایی برای سرمایه گذاران داشت؛ ولی گرجستانی ها با جذب سرمایه در تلاش برای رشد اقتصادی هستند.

 

 با 100 میلیارد دلار چه کار می کردیم؟

سرمایه خارج شده از کشور در طول سالهای گذشته بیش از 100 میلیارد دلار تخمین زده می شود و این رقم با محاسبه دلار 27 هزارتومانی برابر با دو هزار و 700 هزار میلیارد تومان است. این مبلغ نه تنها برابر با بودجه چند سال کشور می شود، بلکه 900 برابر اختلاس سه هزار میلیارد تومانی معروف است. ا گر این عدد تقسیم بر 82 میلیون نفر جمعیت کشور شود، به هر ایرانی عددی نزدیک به 33میلیون تومان می رسد.

بعضی از منابع در طول سالهای گذشته هزینه ایجاد یک شغل ثابت برای هر ایرانی را حدود یک میلیارد تومان اعلام کردند. با سرمایه خارج شده از کشور در طول 10 سال، امکان ایجاد اشتغال برای دو میلیون و 700 هزار ایرانی وجود داشت و ا گر هزینه ساخت هر کیلومتر از خط مترو 700 میلیارد تومان باشد، با سرمایه خارج شده از کشور در این مدت امکان ساخت بیش از سه هزار و 857کیلومتر مترو در اصفهان وجود داشت! 100 میلیارد دلار سرمایه خارج شده از کشور معادل قیمت دو میلیون بیت کوین 50 هزار دلاری یا بیش از 57 میلیون انس طلاست../ سعید غفاری/ صفحه اقتصاد/ روزنامه اصفهان زیبا/ سه شنبه 9 شهریورماه 1400

 

افزودن ديدگاه