• دوشنبه 11 مرداد 1400 12:02
  • كد: 1396
قربانی: باید از ظرفیت های سرمایه گذاری و مشارکتهای مردمی استفاده کنیم/اصفهان جاذبه های زیادی برای سرمایه گذاران دارد

ابوالفضل قربانی، دبیر جمعیت رهپویان انقلاب اسلام و عضو دوره سوم و چهارم شورای اسلامی شهر اصفهان است. او در دهه ۶۰به عنوان مسئول بسیج مناطق اصفهان فعالیت کرد و پس ازآن به عنوان مسئول بسیج دانشجویی استان اصفهان منصوب شد. در دهه ۷۰ مسئول سازمان بسیج اساتید دانشگاه های اصفهان و در دهه ۸۰ قائم مقام ریاست دانشگاه اشرفی اصفهانی بود. قربانی که در اوایل انقلاب یکی از اعضای کم سن وسال حزب جمهوری اسلامی محسوب می شد، در سال ۱۳۸۶ وارد شورای اسلامی شهر اصفهان شد و به عنوان عضو هیئت رئیسه و سخنگوی شورا فعالیت کرد. عضویت در کمیته تخصصی فرهنگی و اجتماعی برنامه پنج ساله سوم شهرداری اصفهان، ریاست کمیسیون حمل ونقل و محیط زیست و فناوری اطلاعات از دیگر فعالیت های او در مدت حضور در شورای شهر اصفهان است. او از سال ۱۳۹۵ تا کنون، مدیرعامل بنیاد میراث ناملموس اصفهان را برعهده دارد. در سوابق علمی قربانی، تدریس در دانشگاه و عضویت در هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی خمینی شهر و مسئولیت برگزاری مجمع بین المللی سازمان ICCN در اصفهان دیده می شود.

 

  • سیاست‌های شورای ششم نسبت به شورای چهارم چه تفاوتی دارد؟

ترکیب شورای ششم نسبت به شورای چهارم تفاوت زیادی دارد. تعداد اعضای شورای چهارم 21 نفر بود ولی شورای ششم 13 عضو دارد. نکته حائز اهمیت این هست که در شورای چهارم جناح های سیاسی و سلایق مختلف وجود داشت؛ ولی در شورای ششم این موضوع نیست و می توان گفت هم فکری و هم افزایی بیشتری نسبت به شورای چهارم وجود دارد. نکته مهمتر اینکه شورای ششم به لحاظ آشنایی به کار و توانمندی، یک شورای قوی محسوب می شود چون ا کثر اعضا افرادی هستند که با کار شهر آشنایی دارند یا قبلا در شورا بوده اند یا در شهرداری مسئولیت های ارشد داشته اند و افرادی هم که این گونه نبوده اند، در بخش خصوصی ودر سایر مکان ها با موضو ع کاملا آشنایی دارند. ولی در شورای چهارم اعضایی را داشتیم که هیچ آشنایی با موضو ع مدیریت شهری نداشتند و زمان برد تا بتوانند نسبت به موضو ع توجیه شوند. همه این موارد ویژگی های بسیار مهمی است که خوشبختاخه درشورای ششم وجود دارد. یک ویژگی مهم دیگر اینکه تمام اعضای شورای ششم اصفهانی هستند و نسبت به مسائل شهر اصفهان کاملا دغدغه دارند.

 

  • می‌توانم بپرسم درحال حاضر اطلاعتان از وضعیت مالی شهرداری ومیزان درآمد وبدهی آن چقدراست؟

ما در حال بررسی کامل وضعیت مالی شهر هستیم. هنوز عدد دقیقی به ما گفته نشده و با چندین عدد مواجه هستیم. سعی می کنیم عدد دقیق را به دست آوریم و پس از آن به طور حتم به صورت عمومی اعلام می کنیم.ما نمی خواهیم اتفاقی که در ابتدای دوره پنجم افتاد دوباره تکرار شود. درآن زمان چندین عدد را اعلام کردند و بالاخره نگفتند کدام رقم درست است. ما نمی خواهیم این تجربه برای این شورا هم تکرار شود.

 

  • این دوره موفقیت های خوبی در جذب منابع مالی داشته است، با توجه به اینکه حدود60 تا70 درصد منابع درآمدی شهر هنوز از مسیر ساخت ‌و ‌ساز تأمین می‌شود که بازار راکدی دارد، بودجه حدود 10هزارمیلیاردی شهر، چگونه وصول وپرداخت می‌شود؟

باید بگویم هنوز هم بیش از 90 درصد درآمد شهر از طریق فروش ترا کم به دست می آید و عدد 50 تا 60 درصد درست نیست. در گزارشی که مسئولان مالی شهرداری به ما دادند، میزان تحقق بودجه امسال شهرنسبت به مدت مشاهده سال قبل کمتر بوده و عقب ماندگی وجود دارد و چه بسا که در پایان سال به دلیل آنکه درآمدها محقق نشده، وصول بودجه هم مشکل شود. پس باید برنامه ریزی بشود و با استفاده منابع دیگر بتوان بودجه را محقق کرد.

 

  • برای سال‌های بعد غیر از ساخت ‌و‌ساز منابع مالی خاصی پیش بینی کرده‌اید؟

بله، ما باید از ظرفیت های سرمایه گذاری و مشارکت مردم استفاده کنیم. ماتجربه های سال‌های قبل را برای جذب سرمایه‌گذارداریم که نشان داد شهرداری دراین حوزه با موانع جدی مواجه بوده است.هر چنددرسال‌های اخیرتلاش‌های بسیاری دراین بخش انجام شد ولی هنوزتا ایدئال فاصله داریم.

 

  • بناست دراین بخش اتفاق خاصی بیفتد یا اصلاحاتی انجام شود؟

شاید یکی از دلایل اصلی مشکلات این بوده که ما همیشه به وضعیت برد-برد توجه می کنیم. ا گر توجه لازم به سرمایه گذار بشود و او احساس کند سرمایه اش حفظ می شود و مشکلی پیش نمی آید و سود قابل قبولی هم نصیبش می شود، به طور حتم برای سرمایه گذاری می آید. در سایر شهرها این اتفاق ها راحت تر افتاده پس باید نواقص رفع شود. من فکر می کنم که خیلی ها علاقه مند هستند در اصفهان سرمایه گذاری کنند.

 

  • علی‌رغم سرمایه‌گریزی اصفهان این علاقه هنوزهست؟

اصفهان ویژگی های خودش را دارد و یک شهر نام آور در دنیاست که جاذبه های زیادی برای سرمایه گذاران دارد./گزیده ی مصاحبه با ابوالفضل قربانی،عضو شورای شهر اصفهان با روزنامه اصفهان زیبا (چهارشنبه 6 مردادماه 1400)

 

افزودن ديدگاه