• شنبه 12 تیر 1400 13:28
  • كد: 1371
جهش « مشارکت در ساخت » در اصفهان

پروژه های نیمه کاره انبوه سازان مسکن چشم انتظار نقدینگی است.

ثبت آ گهی « مشارکت در ساخت » در بازار مسکن اصفهان طی ماه های گذشته با یک جهش مواجه شد. اگر سال های قبل افراد کمی برای مشارکت در ساخت به دنبال شریک می گشتند، در طول سه ماه گذشته، متقاضیان مشارکت در ساخت ده ها برابر شده و هنوز در حال رشد است. گفت وگو با تعدادی از این افراد نشان می دهد که افزایش 30 تا 50 درصدی هزینه های ساخت وساز از سال گذشته تا به حال باعث شده است پروژه آنها تعطیل شود و حالا برای جلو بردن کار یا باید بنا را نیمه کاره بفروشند یا باید شریک پیدا کنند.

احمد تولا، دبیر انجمن انبوه سازان اصفهان، در خصوص هزینه های مربوط به ساخت وساز  گفت: « سال گذشته هزینه ساخت دستکم مترمربعی چهارمیلیون تومان بود؛ ولی امسال با افزایش حداقل 40درصدی بین مترمربعی شش تا هفت میلیون تومان است.» با این حساب، هزینه ساخت وساز رشد سنگینی پیدا کرده است تا بناهای نیمه کاره برای تکمیل به مشکل برخورد کنند.

 

مشارکت در ساخت با هر شرایطی

نادر صادقی، سازنده یک ساختمان در محله میرزاطاهر، که به دنبال شریک برای تکمیل پروژه می گردد، گفـت: « فروردین سال گذشته حساب کردم برای تکمیل این ساختمان 10میلیارد تومان می خواهم؛ ولی امسال ا گر هزینه ها دیگر افزایش پیدا نکند، دستکم پنج میلیارد تومان دیگر نیاز دارم تا پروژه کامل شود. پنج میلیارد تومان پول کمی نیست. دوست ندارم با کسی شریک شوم؛ ولی آیا راه دیگری هم وجود دارد؟»

چرا به دنبال شریک به منظور تکمیل ساخت وساز می گردید؟ چند سازنده در پاسخ به این پرسش جملاتی شبیه به صادقی را بیان کردند.

 آنها پیش از ساخت بودجه بندی کرده بودند؛ ولی نوسان قیمت ها کار را به تعطیلی کشاند. یک سازنده دیگر در محله وحید با نام عباسی دراین باره اظهار کرد: « من مزد کارگر را روزی 150هزار حساب کرده بودم؛ امروز بالای 200هزار است. سیمان و میلگرد هم به همین ترتیب بالا رفت و رشد هزینه های حمل ونقل باورکردنی نیست.»

گفت وگو با سازندگان نشان می دهد که تعداد زیادی از آنها پشتوانه مالی برای ادامه ساخت وساز ندارند؛ پس مجبورند شریک داشته باشند و تعداد بالای آ گهی های مشارکت در ساخت باعث شده است شرایط متنوعی در اختیار متقاضیان قرار گیرد. از 10درصد تا بالاتر از 80درصد، امروز با هر درصد تکمیلی، پروژه برای مشارکت در ساخت وجود دارد. در محله مشتاق ملکی با پیشرفت فیزیکی 15درصد برای یک یا چند شریک آگهی شده است یا در محله کاوه، ساختمانی به پیشرفت فیزیکی 45 درصد رسیده است؛ ولی سازنده برای تکمیل 55درصد باقیمانده شریک می خواهد؛ با این وجود واسطه ها می گویند که عرضه ها برای مشارکت در ساخت چند برابر بیشتر از تقاضاست.

 

 نوروزانی، یکی از مشاوران املاک باسابقه اصفهانی، دراین باره بیان کرد: « از هر 10 یا شاید 20 آ گهی مشارکت ساخت فقط یک نفر شریک پیدا می کند.» فعالان بازار، ترس از رکود بازار مسکن در کنار فقدان پول نقد را عاملی برای کاهش تقاضای شرکت در پروژه های ساخت وساز می دانند. شرایط شرکت در پروژه های نیمه کاره فقط پول نقد است! سازندگان مدعی اند روزانه افراد زیادی برای شرا کت با آنها تماس می گیرند؛ ولی پول نقد ندارند؛ بلکه در تلاش اند تا با فروش یک دارایی مانند خانه، زمین یا حتی اتومبیل در پروژه شریک شوند.

صادقی، یکی از همین سازندگان، اظهار کرد: « کسی را که پول نقد داشته باشد، ندیده ام؛ از طرفی سرمایه گذاری در بازار مسکن باوجود رکود واقعا جرئت می خواهد.»

 

سرنوشت پروژه های نیمه کاره

پروژه های نیمه کاره ساختمان سازی در بسیاری از مشاهده ها تا زمان پیدا کردن شریک تعطیل شده اند و شاید این تعطیلی سال ها زمان ببرد. در سال 92 نیز با رونق بازار مسکن تقاضا برای ساخت وساز افزایش پیدا کرد؛ ولی را کد شدن بازار، بسیاری از پروژه ها را دو تا چهار سال تعطیل کرد. فعالان بازار، راه دیگر فرار از تعطیلی پروژه های ساخت وساز را پیش فروش واحدها می دانند که در این شرایط بازار مسکن، تقاضا برای املاک آماده هم وجود  ندارد؛ چه برسد به پیش فروش ها!

نوروزانی، فعال بازار مسکن، دراین باره بیان کرد: « پروژه های نیمه کاره یا باید شریک پیدا کنند یا پیش فروش شوند، راه سخت تر هم این است که بنای نیمه کاره را یکجا زیر قیمت بفروشند که مشـتری چندانی ندارد.»  افرادی در بازار مسکن، به خصوص واسطه ها، به دنبال خرید پروژه های نیمه کاره و تعطیل هستند؛ ولی قیمت پیشنهادی آنها اختلاف زیادی با قیمت واقعی دارد؛ برای مثال، یکی از این دلال ها به مالکی در خیابان ولیعصر پیشنهاد داده بود پروژه نیمه کاره اش را 9میلیارد تومان نقدی می خرد؛ درحالی که پروژه بیشتر از 11میلیارد تومان می ارزید. ا گرچه چنین معاملاتی منطقی به نظر نمی رسد، ولی تعدادی از سازندگان به دلیل بدهی های سنگین مجبور به پذیرش این شرایط می شوند.

 

افزودن ديدگاه