• دوشنبه 27 اردیبهشت 1400 12:06
  • كد: 1324
فردیس: هدف از سرمایه گذاری حفظ ارزش پول است

۱۲ میلیون ایرانی صاحب رمز ارز هستند

نایب رئیس کمیسیون اقتصاد نوآوری و تحول دیجیتال اتاق تهران با بیان اینکه حجم مبادله روزانه رمزارزها در پایان اسفندماه ۹۹ بین پنج تا ۱0هزار میلیارد تومان تخمین زده شده است،ادعا کرد: برآورد می شود که ۱۲ میلیون ایرانی صاحب رمزارز باشند.

به گزارش اتاق بازرگانی تهران، دو کمیسیون «بازار پول و سرمایه» و «اقتصاد نوآوری و تحول دیجیتال» اتاق تهران طی نشستی مشترک به بررسی و تحلیل وضعیت ارزهای دیجیتال در کشور پرداختند. فعالان بخش خصوصی حاضر در این جلسه، اغلب بر این عقیده بودند که باید از رفتارها و سیاست های سلبی دست کشیده شود و با وجود گرایش گسترده مردم به سرمایه گذاری در این بازار واقعیت ارزهای دیجیتال را بپذیرد و دولت نقش رگولاتور را ایفا کند؛ اما نمایندگان بانک مرکزی حاضر در جلسه اعلام کردند که نگرش مثبت و یکنواختی در مورد رمزارزها در کشور وجود نداشته و دولت نگرانی هایی در این زمینه دارد.

 نایب رئیس کمیسیون اقتصاد نوآوری و تحول دیجیتال اتاق تهران در گزارش رمزارزها با بیان اینکه ارزش کل بازار رمزارزها در جهان تا ۸ می ۲0۲۱ به دو هزار و ۴۶0 بیلیون دلار رسیده و ارزش کل بازار بیت کوین طی همین مدت یک هزار و ۱۱0 بیلیون دلار برآورد شده است، خاطرنشان کرد: تعداد رمزارزهای پذیرش و لیست شده در صرافی های معروف دنیا تا ۱5 آوریل ۲0۲۱ عدد چهار هزار و ۷0۱ را نشان می دهد، در حالی که تعداد رمز ارزها در سال ۲0۱۳ تنها ۶۶ عدد بود.

فرزین فردیس با بیان اینکه بازیگران و ذینفعان یک سیستم مالی و پولی مردم، دولت و کسب وکارها هستند،تصریح کرد: در بازار رمزارزها مردم مانند همیشه جلوتر از بقیه حرکت کردند و بر اساس پژوهش انجام شده بر پنج هزار و ۶00 نفر از جمعیت ۱۸ تا ۶5 ساله کشور، ۳۱درصد از پرسش شوندگان ادعا کردند که در حال حاضر صاحب رمز ارز هستند و ۶درصد نیز پیش از این از چنین دارایی برخوردار بوده اند،۶۳درصد هم اعلام کردند که هیچ گاه رمز ارز نداشته اند.

 نایب رئیس کمیسیون اقتصاد نوآوری و تحول دیجیتال اتاق تهران با بیان اینکه ۶۲درصد مردمی که رمز ارز خریداری کردند، در ۶ ماه اخیر وارد بازار شده اند، افزود: حجم مبادله روزانه رمزارزها در پایان اسفند بین 5 تا ۱0 هـزار میلیارد تومان تخمین زده  می شود.

نایب رئیس کمیسیون اقتصاد نوآوری و تحول دیجیتال اتاق تهران تصریح کرد: ۷۷درصد از دارندگان رمز ارز، اعلام کرده اند که به قصد سرمایه گذاری و حفظ ارزش پول وارد این بازار شده اند و ۱5 درصد سرمایه گذاری در این بازار را شغل و حرفه خود برشمرده اند.

او افزود: ۳درصد حمایت از تکنولوژی، 3درصد کنجکاوی و سرگرمی، یک درصد جابه جایی بین المللی پول و یک درصد پرداخت و خرید را دلایل ورود خود به این بازار برشمرده اند.

فردیس گفت: ۸۸ درصد کسب وکارها اعلام کرده اند که رمزارز خود را از طریق پلتفرم های خرید و فروش آنلاین به دست آورده، 5درصد از طریق صرافی فیزیکی، ۴درصد از طریق استخراج، یک درصد در ازای فروش محصولات و خدمات و ۲ درصد هم از طریق دریافت از دوستان و اقوام صاحب رمز ارز شده اند.

او با اشاره به کوچ 50 میلیون دلار سرمایه از پلت فرم های داخلی در 90ساعت به دنبال ابلاغ بخشنامه شاپرک به شرکت های پرداخت یار، اظهار داشت: بررسی ها نشان می دهد که دو میلیون و 500 هزار حساب کاربری رمز ارز در صرافی های داخلی وجود دارد که با احتساب کارکرد چهار یا پنج به یک، حدودا ۱۲ میلیون نفر در ایران رمز ارز دارند.

 

 

 

 

افزودن ديدگاه