• ش., 07/04/2020 - 09:32
  • كد: 1090

امام جمعه در خطبه‌های نماز: شهرداری در این سه سال کارهای بزرگی انجام داده است

نماز عبادی‌سیاسی جمعه 13 تیر به امـامـت آیـت‌الله سـید یـوسـف طباطبایی‌نژاد، نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه اصفهان در حالی برگزار شد که سخنران پیش از خطبه‌ها قدرت اله نوروزی شهردار اصفهان بود. نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه اصفهان با بیان اینکه شهرداری اصفهان در این سه سال کارهای بزرگی انجام داده است، گفت: «پروژه نمایشگاه بین المللی و سالن گلستان شهدا پیشرفت مناسبی داشته است.» آیت‌الله سید یوسف طـــباطــبایی‌نــژاد، خـــاطرنــشان کرد: «شهرداری در این سه سال کارهای بزرگی انجام داده و در دوره‌های قبل نیز اقدامات مهمی ‌انجام شده بود. نمایشگاه اصفهان و سالن گلستان شهدا پیشرفت بسیار مناسبی داشته است. اگر شهردار اصفهان حمایت نمی‌کرد، پروژه سالن گلستان شهدای اصفهــان بر زمیــن مانــده بــود و خوشبختانه شهرداری برای انجام این کار همت کرد.» او اضافه کرد: «شهردار منطقه ۶ نیز انصافا زحمات زیادی در این حوزه کشیده ‌است و از زحمات ایشان و کارگرانی که برای رونق شهر تــلاش می‌کــنـند، تــشـکر ویــژه می‌کنم.»

 

شهرداری‌ها و دهیاری‌ها نقش مهمی‌در نظافت شهر دارند

امام جمعه اصفهان با اشاره به ۱۴تیرماه به عنوان روز شهرداری‌ها یادآور شد: «نقش شهردارها در هر کشوری غیرقابل انکار است و فرهنگ و زیبایی هر کشوری به دست شهردارهای آن کشور است.» طباطبایی‌نژاد با بیان اینکه مسافران از نظافت و خرمی ‌شهر زیبای اصفهان لذت می‌برند، گفت: «شهرداری‌ها و دهیاری‌ها نقش مهمی‌در نظافت و چهره شهر دارند. خوشبختانه شهرداری‌های ما پس از انقلاب همگی فعال بوده‌اند.» نماینـــده ولی‌فــــقیه در اســتان و امام جمعه اصفهان تصریح کرد: «ان‌شاءالله خداوند متعال به برکت ولادت مبارک امام رضا (ع) به همه ما توفیق توبه و بازگشت به سوی خودش را عنایت بفرماید.» او افزود: «یکی از مهم‌ترین صفات مؤمن حب فی‌الله و بغض فی‌الله است؛ در حقیقت مؤمن کسی است که خداوند و دوستان خداوند را دوست دارد و از دشمنان خداوند متعال بیزار است.»امام جمعه اصفهان با بیان اینکه شیطان همواره انسان را برای تبعیت از راه نادرست وسوسه می‌کند، گفت: «یکی دیگر از صفات مؤمنان این است که محبت به خداوند و عشق به رسول‌الله را با هیچ چیزی عوض نمی‌کنند. مؤمنان کسانی هستند که پدر، همسر، فرزند و خانواده خود را بر خداوند متعال مقدم نمی‌دارند.» طباطبایی‌نژاد اضافه کرد: «بر اساس روایتی از امام صادق(ع) ایمان هیچ‌کس به خداوند، خالص نیست؛ مگر اینکه خداوند در نزد او از نفس، مال، خانواده‌اش و کل مردم محبوب‌تر باشد. باید علاقه خود به پروردگار را در عمل خود نشان دهیم؛ ترجیح امر خداوند متعال بر منافع مالی و مادی در این دنیا، یکی از شاخص‌های خلوص ایمان به خداوند است. مؤمنی که خداوند متعال را نه برای دنیا و نه برای آخرت دوست می‌دارد، خلوص نیت دارد.» او در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به روایتی از پیامبر اکرم در خصوص حضرت امام رضا(ع)، ۱۴۰سال پیش از تولد ایشان، اظهار کرد: «بر اساس روایت پیامبر اکرم(ص) هیچ غم‌داری امام رضا(ع) را زیارت نمی‌کند، مگر اینکه گــرفتاری‌اش از بین برود. کسی‌که با زبان، استغفرالله بگوید اما به معنای واقعی کلمه از گناه خود پشیمان نباشد، تنها خـــودش را به تــمـــسخر گـــرفته است.» او با اشاره به نام‌گذاری ۱۶ تیرماه به عنوان روز ملی مالیات، ادامه داد: «مالیات در همه دولت‌ها و دوره‌های تاریخی بوده و نباید با فردی که تخلف مالیاتی کرده و اکنون حاضر به پرداخت میزان فرار مالیاتی خود است، در اداره مالیاتی بدرفتاری شود. هیچ اداره‌ای حق بی‌احترامی‌ به مراجعه‌کننده‌اش ندارد و قرآن دستور داده حتی به کفار هم نباید فحاشی کنیم؛ مؤمن باید زبان و رفتار درستی داشته باشد.» امام جمعه اصفهان خاطرنشان کرد: «اداره مالیاتی نباید مراجعه‌کنندگان را از جمهوری‌اسلامی‌دل‌سرد کند. ما مالیاتی که انسان‌ها را از دین و از جمهوری‌اسلامی‌دل‌سرد کند نمی‌خواهیم و باید طلب مالیاتی با ادب و با احترام پس ستانده شود.» طباطبایی‌نژاد  یادآور شد: «به‌خدا در دنیا دمکراسی مثل کشور ما در هیچ کشوری وجود ندارد. نباید نیمه خالی لیوان را نگاه‌کنیم باید به زحمات و تدابیر اندیشیده‌شده از سوی دولت نیز نگاه کنیم. فروش بنزین ایرانی به ونزوئلا به رغم تهدیدهای ایالات متحده موجب حیرت و تعجب سیاست‌مداران دنیا شده است.»

 

اجرای برنامه‌ها و طرح با دیپلماسی قوی

شهردار اصفـــهان هم قبل از قرائت خطبـــه‌های نماز جمعه اصفهان در جمع نمازگزاران درباره احداث خط ســه مترو در مذاکره با سرمـــایه‌گـــذار، پیــگیری بـرای راه‌اندازی خط تراموا در اصفهان، کمک‌رسانی شهرداری اصفهان به آسیب‌دیدگان سایر استان‌ها و اجرای ابرپروژه‌های شهر در مصلا سخن گفت. قدرت‌اله نوروزی که به مناسبت 14 تیر مصادف با روز شهرداری‌ها و دهیاری‌ها به این سخنرانی پرداخت، گفت: «شورای عالی انقلاب فرهنگی، روز چهاردهم تیرماه را به عنوان روز شهرداری‌ها و دهیاری‌ها در تقویم رسمی‌ کشور ثبت کرده است و من وظیفه دارم در آستانه این روز گزارشی از اقدامات شهرداری اصفهان و شهرداری‌های کشور بدهم.» او شهرداری‌ها را به عنوان موسسات عمومی‌ غیردولتی دارای وظایف روزافزونی دانست که پیچیدگی‌های خاصی دارند. او سپس حاضران را در جریان برخی از اخبار مربوط به اقدامات شهرداری اصفهان همچون کمک‌رسانی به آسیب‌دیدگان دیگر استان‌ها در دوره مدیریت خود قرار داد و اظهار کرد: «شهرداری اصفهان در سه سال اخیر با برخورداری از یک دیپلماسی قوی شهری توانست به خوبی به اجرای طرح‌ها و برنامه‌های موردنظر بپردازد و یک انقلاب عمرانی در اصفهان ایجاد کند.»

 

تلاش برای تحقق عدالت قضایی و اجتماعی

 شهردار اصفهان با اشاره به افزایش بودجه شهرداری در طول سه سال، بیان کرد: «بودجه دوهزار و ۷۵۰ میلیاردی شهرداری ظرف سه سال به بیش از شش هزار میلیارد تومان رسید که این سرمایه در راستای اجرای عدالت قضایی و اجتماعی هزینه و دو هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان آن نیز در بخش عمران هزینه شده است.» نوروزی درباره بهره‌برداری از خط یک مترو طی چهار ماه، تصریح کرد: «روند ساخت خط یک مترو که در گذشته حدود ۱۶ سال طول کشیده بود، در این دوره طی چهار ماه به بهره‌برداری رسید. خط دوم آن نیز از جبهه غرب به مناقصه گذاشته شده و نه طی 18سال، بلکه باید در یک دوره پنج ساله به بهره برداری برسد و شهرداری برای احداث خط سه مترو هم با سرمایه‌گذار در حال مذاکره است.»

 

آغاز احداث پروژه تراموا در آینده‌ای نزدیک

شهردار اصفهان گفت: «احداث خط تراموا از مسیر درواز‌ه‌تهران به دروازه‌شیراز در دستور کار شهرداری قرار گرفته است و اجرای این پروژه با مشارکت غیر دولتی به زودی آغاز می‌شود.» سالن اجلاس بین‌المللی، دیگر پروژه‌ای بود که نوروزی بر پیشرفت چشمگیر آن در دوره اخیر تاکید کرد و توضیح داد: «در سال گذشته ۴۰۰ میلیاردتومان برای آزادسازی زیرساخت سالن اجلاس سرمایه‌گذاری کرده‌ایم. از یکایک شما شهروندان اصفهان تقاضا می‌کنم در بهره‌برداری از این سالن که ظرفیت‌های بین‌المللی قابل توجهی دارد، شهرداری اصفهان را مساعدت کنید. بخشی از ساختمان اجلاس بین‌المللی تا پایان سال جاری به بهره‌برداری می‌رسد. در این پروژه که پیشرفت آن تاکنون به 85 درصد رسیده، باید ۲۵۰هزار میلیارد تومان هزینه شود.»او از افتتاح ساختمان نمایشگاه بین‌المللی اصفهان در ماه‌های آینده نیز خبر داد و خاطرنشان کرد: «این پروژه برگ زرین دیگری در حوزه ساخت‌وساز و یکی از مهم‌ترین عملیات‌های عمرانی در بستر شهر اصفهان است، زیبنده اصفهان به عنوان یک جهان‌شهر نیست که نمایشگاه بین‌المللی شاخص و بزرگی نداشته باشد؛ چنان که افتتاح نمایشگاه بین‌المللی بزرگ و جدید اصفهان در سال جاری برگ زرین دیگری در تاریخ عمران و آبادانی این شهر محسوب می‌شود.»

 

 افتتاح سالن اجتماعات گلستان شهدا

به گفته شهردار اصفهان، افتتاح سالن اجتماعات گلستان شهدا نیز با کمک شهرداری و هزینه ۷۰میلیارد تومانی و همچنین حمایت امام جمعه اصفهان به زودی تکمیل شده و به بهره‌برداری می‌رسد. شهرداری برای ساخت سالن گلستان شهدای اصفهان به معنی واقعی کلمه به میدان آمد و تاکنون بیش از ۷۰میلیارد تومان برای آزادسازی بستر عمرانی این سالن هزینه شده است، پیشرفت ۹۵ درصدی نمایــشگاه بــین‌المللی اصفهان، پیشرفت ۷۵درصدی سالن اجلاس و پیشرفت ۹۵ درصدی سالن گلستان شهدا نشان‌دهنده این است که پویش «هر یکشنبه یک افتتاح» شهرداری اصفهان پویش صحیح و بجایی است.نوروزی در پایان از افتتاح پروژه‌های متعدد شهرداری در سال جاری خبر داد و تاکید کرد: «در اصفهان بین اعضای شورای شهر، شهرداری و مدیریت استان و امامان جمعه همدلی و همراهی بوده است. ضمن اینکه مردم نباید به آنچه در جامعه در حال وقوع است بی‌تفاوت شوند و به آن نقد نکنند؛ چراکه در این صورت روابط اجتماعی در جامعه رو به افول گذاشته و شکست می‌خورد.»او افزود: «وظایف شهرداری‌ها روزبه روز افزایش می‌یابد و میزان خدمات‌رسانی شهرداری‌ها نیز هر روز با پیچیدگی‌های مختلفی مواجــه می‌شـــود؛ خرســـندم که مجموعه مدیریت شهری اصفهان در این سال‌ها وظایف قانونی خود را به درستی انجام داده است، البته کارکنان شهرداری اصفهان توانستند حریم قانونی مرز خدمت را درنوردند؛ زیرا زمانی که زلزله و سیل در استان‌های مختلف کشور به وقوع پیوسته بود، این کارکنان شهرداری اصفهان بودند که به خواسته مردم این شهر لبیک گفتند و به کمک مردم شریف ایران شتافتند.»

 

روحیه ایثارگری کارکنان مدیریت شهری

شهردار اصفهان با بیان اینکه کارکنان شهرداری اصفهان به عنوان فرزندان اصفهان ثابت کردند اصفهانی‌ها تنها در دفاع مقدس به ایثارگری نپرداختند، تصریح کرد: «انقلاب عمرانی در شهر با همین نگاه کارکنان شهرداری اصفهان اتفاق افتاده و این همه موفقیت را مدیون روحیه ایثارگری کارکنان مدیریت شهری و مصوبات شورای شهر هستیم.»نوروزی ادامه داد: «این‌گونه نیست که فقط برخی از مناطق شهری پروژه عمرانی و توسعه‌ای داشته باشند، همه مناطق شهری اصفهان، پروژه‌های عمرانی و زیرساختی پیشرفته‌ای دارند و این موجب افتخار است.»نوروزی با بیان اینکه شهرداری اصفهان در طول سه سال توانسته بودجه خود را به شش هزار میلیارد تومان برساند، گفت: ۷۰ درصد این بودجه صرف توسعه عمرانی شهر می‌شود.او با بیان اینکه در اصفهان همدلی، همراهی و هماهنگی مناسبی بین شورای شهر، شهرداری، مدیریت استان، مردم و امام جمعه وجود دارد، افزود: «اگر در جامعه همدلی و هم‌افزایی ایجاد شد، یک درک متقابل در بستر جامعه به وجود می‌آید.»

مردم، پای میز خدمات شهرداری اصفهان

غرفه میز خدمت شهرداری در مصلای  اصفهان هم‌زمان با حضور و سخنرانی شهردار اصفهان قبل از قرائت خطبه‌های نماز جمعه، نیز راه‌اندازی شد تا شهروندان و نمازگزاران با خدمات شهرداری اصفهان آشــنا شــده و هــمچنین امکان پاسخ‌گویی به سوالات آنها فراهم شود. در این غرفه، کارکنان بخش‌های مختلف شهرداری مستقر شدند و خدمات جدید مدیریت شهری از جمله سامانه اصفهان نما (مجموعه خدمات آنلاین شهرداری)، نرم‌افـــزار اصکــیف (کــیف پول الکترونیک شهروندی)، پروژه‌های شهروندسپاری و... را به شهروندان معرفی کرده و به سوالات آنان پاسخ دادند. در میان گذاشتن پیشنــهادات و انتــقادات از سوی شهروندان با شهرداری نیز بخش دیگری از نتایج ایجاد این غرفه بود. شهردار اصفهان نیز در محل میز خدمت حاضر شد و به سوالات و درخواست‌های تعدادی از شهروندان پاسخ داد.

افزودن ديدگاه