• چهارشنبه 11 تیر 1399 14:18
  • كد: 1085

 

طرح‌هایی که به ثمر نرسید

در جـلـسـه عـلـنـی این هـفـتـه، رئیس کمیـسـیـون اقتصادی از طرح‌های این کمیسیون که طی سه سال گذشته به ثمر نرسید، صحبت کرد.  نصیر ملت در نطق میان دستور خود اظهار کرد: طرح تغییر اقتصادی و اصلاح بهره‌برداری از سالن اجلاس توسط کمیسیون اقتصادی، تهیه شد و به تصویب شورا رسید. او ادامه داد: ساخت سالن اجلاس از سال 90 و با هدف برگزاری اجلاس سران کشورهای غیر متعهد در اصفهان آغاز شد و قرار بود در سال 91 با سرمایه‌گذاری دولت و مشارکت بخش خصوصی برای ساخت هتل و مجتمع تجاری به اتمام برسد.به گفته ملت، امروز بعد از گذشت 9سال از آغاز عملیات عمرانی این مجموعه، پیشرفت فیزیکی آن نزدیک به 70درصد بوده و 500میلیارد تومان هم برای آن هزینه شده است.رئیس کمیسیون اقتصادی افزود: این در حالی است که برآورد و پیش‌بینی‌ها برای هزینه ساخت این مجموعه 300میلیارد تومان بوده است.به گفته ملت، برآورد کارشناسان نشان می‌دهد که باید 300میلیارد تومان دیگر هم برای اتمام این مجموعه هزینه شود.او با بیان اینکه میزان سرمایه‌گذاری شهرداری در این مجموعه رقم زیادی است، بیان کرد: به‌روزرسانی سرمایه‌ای که برای تملک اراضی و ساخت این مجموعه مصرف‌شده، نشان می‌دهد شهرداری بیش از سه هزار میلیارد تومان در این مکان سرمایه‌گذاری کرده و این در حالی است که افق روشنی هم برای این مجموعه وجود ندارد. ملت با تأکید بر این نکته که شیوه بهره‌برداری از این سالن هم به جمع‌بندی مشخصی نرسیده، خاطرنشان کرد: مهم‌ترین بخش طرحی که این کمیسیون ارائه داد، نوع بهره‌برداری و به‌کارگیری بهره‌بردار پس از اتمام سالن اجلاس بود؛ ولی تا امروز برنامه مشخصی برای بهره‌برداری از آن وجود ندارد. او به دو مجموعه نیمه‌کاره در این پروژه نیمه‌کاره اشاره کرد و گفت: دو مجموعه نیمه‌کاره با کاربری تجاری و هتل در این پروژه وجود دارد که قرار بود در مدت‌زمان مشخصی تعیین تکلیف شوند؛ ولی این مورد نیز هنوز به نتیجه نرسیده که انحراف در بهره‌برداری از این سالن را باعث شده است.

 

مدیریت جامع اقلام مصرفی

او در ادامه نطق خود به طرح دیگر این کمیسیون با عنوان مدیریت جامع زنجیره تأمین اقلام مصرفی فضای سبز 15 منطقه شهرداری و ناژوان اشاره کرد و گفت: این مناطق هرکدام به‌صورت جداگانه اقلام مصرفی خود را تهیه می‌کنند.رئیس کمیسیون اقتصادی درباره مشکلات این شیوه تأمین اقلام مصرفی فضای سبز، اظهار کرد: کاهش کیفیت اقلام، افزایش قیمت، عدم نظارت و کنترل شهرداری بر خرید و توزیع این اقلام ازجمله مشکلات این روش است.او ادامه داد: قرار شد در قالب این طرح به‌صورت جامع برنامه‌ریزی مشخصی برای تأمین اقلام انجام شود که تاکنون اتفاقی نیفتاده و مشکلات هنوز وجود دارند.

 

ارزش‌افزوده ایستگاه‌های مترو

او به طرح ایجاد ارزش‌افزوده اقتصادی برای ایستگاه مترو با رویکرد توسعه حمل‌ونقل محور اشاره کرد و ادامه داد: با توجه به هزینه بالای ساخت و توسعه مترو باید از ظرفیت‌های موجود برای توسعه خطوط مترو استفاده شود؛ ظرفیت‌هایی که همه دنیا از آن استفاده می‌کنند. ملت تصریح کرد: ایستگاه مترو که باید خدمات مختلف شهری را ارائه کرده و درآمدزا باشد، بدون استفاده مانده است.رئیس کمیسیون اقتصادی تأکید کرد: باوجود تذکرهای پی‌درپی در بهره‌برداری از ایستگاه‌های خط یک و نوع تملک و بهره‌برداری از خط دوم، نگاهی اقتصادی وجود ندارد که در بلندمدت آسیب جدی به شهر می‌زند. به گفته ملت، شهرداری ارزش‌افزوده چند برابری برای مالکان پیرامون ایستگاه ایجاد می‌کند که منفعت این ارزش‌افزوده باید به همه مردم شهر تعلق بگیرد؛ ولی متأسفانه این شیوه عملکرد نتوانسته این منافع را برای شهر تأمین کند.او بر اصلاح ساختار شهرداری و ضرورت بازنگری در آن تأکید کرد و افزود: زیرمجموعه‌های شهرداری مشکلات فراوانی دارند و نیاز است برای بررسی مشکلات از تیم کارشناسانی در خارج از شهرداری استفاده شود.ملت تأکید کرد: اگر روند استفاده از زیرساخت‌ها به همین شکل ادامه یابد، شهرداری در بلندمدت دچار مشکل می‌شود.او به عدم هـمـاهـنـگــی سازمان‌هـای زیرمجموعه شهرداری با شورای شهر برای برگزاری جلسات مشترک اشاره کرد و افزود: به‌تازگی بعضی از سازمان‌ها جلسات خود را زمانی برگزار می‌کنند که شورای شهر امکان حضور نداشته باشد. او ادامه داد: در این جلسات بدون اطلاع اعضای شورا تصمیماتی هم گرفته می‌شود.به گفته ملت، شرایط اقتصاد کشور خاص است و مردم به‌سختی امرارمعاش می‌کنند. او خاطرنشان کرد: مدیریت شهری باید تلاش خود را به کار گیرد تا به سهم خود شرایط را برای مردم تسهیل کند. /گروه شورا

 

 

 

 

 

افزودن ديدگاه