• چهارشنبه 21 خرداد 1399 11:10
  • كد: 1055

تحقق 33درصد درآمد مناطق معادل 820میلیارد تومان با اجرای بسته تشویقی

در جلسـه صدوبیسـتم که لایـحـه دوفـوریـتـی «بـســتـه ویـژه تخفیف ساخت‌وساز» به‌عنوان هدیه شهرداری به شهروندان، اعلام وصول و مصوب شد، رئیس شورای شهر اعلام کرد که «تصویب لایحه 52بندی درآمدی شهرداری ضرورتی است که توانست حوزه درآمدهای شهرداری را جراحی کند. این مصوبه همچنان پابرجاست؛ ولی مدیریت شهری برای عبور از بحران کرونا تخفیف‌هایی را به مردم شهر اهدا می‌کند. بـســتـه تشویقی ساخت‌وساز برای مردم و شهرداری، اقدامی "بردبرد" است.» حالا پس از گذشت دو هفته از خرداد که گام اول این بسته با تخفیف 100 درصدی به مرحله اجرا رسیده، واژه‌های «اقدام بردبرد» برای خزانه شهر و بازار ساخت‌وساز به‌درستی معنا شدند. بودجه 6100 میلیاردی امسال شهر که در تله کرونا گرفتارشده و تحقق فصل بهار آن بسیار دور از ذهن به نظر می‌رسید، آمارهای سال گذشته را هم پشت سر گذاشت و بخشی از خزانه خالی شهر را پر کرد.

 

ماجرای 52بندی!

پارسال، درست زمانی که بودجه 99 شهر باید در جلسه علنی شورا اعلام وصول می‌شد، نفس در سینه کمیسیون اقتصادی حبس شده بود. جلسات این کمیسیون برای بررسی لایحه پیشنهادی 52 بندی شهرداری اصفهان به‌منظور اصلاح مسیر درآمدی بودجه امسال، به‌صورت شبانه‌روزی ادامه داشت. شهرداری با ارسال لایحه 52 بندی به شورای شهر، سعی داشت مسیرهای درآمدی شهر را عادلانه کرده و درعین‌حال آن‌ها را افزایش دهد.این لایحه مالی، سه بخش اصلاح دفترچه ارزش‌افزوده تجاری و مسکونی (که پایه قیمت‌گذاری املاک در بخش‌ها و مناطق مختلف شهر، دقیق‌سازی می‌شود)، اصلاح و دقیق سازی برخی از ردیف‌های درآمدی موجود و تعریف ردیف‌های درآمدی جدید را در خود جای‌داده بود. این لایحه با بررسی بندهای بودجه 99 شهر گام‌به‌گام پیش رفت، به تصویب رسید و به بودجه امسال سنجاق شد. درواقع بودجه 6000 میلیاردی شهر برای تحقق خود نیم‌نگاهی به این 52 بند درآمدزا دارد. جراحی اقتصادی و درآمدی شهر اما با شیوع کرونا و تب اقتصاد همراه شد تا جیب خالی مردم با صعود هزینه‌های پروانه ساخت، هم‌زمان شود. اردیبهشت، مدیران شهر اعلام کردند که بودجه فصل اول امسال خیلی هم به تحقق نزدیک نیست؛ پس برای رونق ساخت‌وساز در دوران کرونایی شهر، لایحه‌ای دوفوریتی، اعلام وصول و مصوب شد. مصوبه‌ای که نام هدیه را بر پیشانی داشت، ظرف دو هفته توانست ردیف‌های درآمدی شهر را جابه‌جا کند!شورای پنجم اعتقاد دارد بسیاری از مصوبه‌هایی که امروز به مبنای تأمین درآمد شهرداری تبدیل شده، قابل دفاع نیست؛ چراکه در طول سال‌های متمادی به دلایل مختلف و سلایق شخصی مدیران وقت، تغییـراتـی در پایه‌های درآمدی شهـر ایـجـادشده و مدیران شهرداری هم می‌دانند کـه پایه‌های تأمین مالی، تناسبی با ظرفیت آن‌ها ندارد. به همین دلیل سال قبل، شهرداری اصفهان لایحه مالی 52 بندی را به شورا فرستاد.

 

بسته پول‌ساز

آن‌ها که در ماه پایانی سال قبل به دلیل هجوم کرونا نتوانسته بودند از تخفیف آخر سال شهرداری برای امور ساخت‌وساز استفاده کنند، امسال با افزایش قیمت مواجه شدند و تنها راه را در مراجعه به شورای شهر دانستند. مراجعه‌های مکرر درنهایت به جلسه چندساعته هم‌اندیشی شهرداری و شورا ختم شد و نتیجه آن لایحه دوفوریتی تخفیف‌های پلکانی ساخت‌وساز بود که در جلسه صدوبیستم اعلام وصول و مصوب شد.طبق این مصوبه، کسانی که تا 15 خرداد برای دریافت پروانه ساخت مراجعه کردند، توانستند نسبت به پارسال 100درصد رشد دفتر ارزش‌افزوده تراکم مسکونی و تجاری را تخفیف بگیرند. تخفیف‌ها به‌صورت پلکانی ادامه دارد و در اسفند به 10 درصد می‌رسد. این تخفیف‌ها برای حوزه ماده 100 نیز به تصویب رسیده است. کسانی که تا پایان خرداد برای صدور عدم خلافی و پایان کار مراجعه کنند، 50درصد تخفیف به‌صورت 20 درصد اهدایی نقدی و 30 درصد اهدایی را دریافت می‌کنند. نرخ تخفیف‌ها تا شهریور به‌صورت پلکانی کاهش‌یافته و به 25 درصد می‌رسد که شامل 20درصد پرداخت نقدی و 5 درصد اهدایی خواهد بود.

 

820 میلیارد تومان در خزانه شهر

رئیس شورای شهر توضیح می‌دهد که اتفاق‌های خوبی در دو ماه اخیر برای تحقق درآمدهای شهرداری رخ داد و بسته تخفیف ساخت‌وساز، که توسط شورای شهر تصویب و با همراهی شهرداری اجرا شد، مورد استقبال مردم قرار گرفت.به گـفــتـه نـصـراصــفـهـانی، درآمد شهرداری‌های مـنـاطـق پانزده‌گانه از ابتدای سال تا کنون به میانگین حدود ۳۳ درصد رسیده که بیشترین درآمد در منطقه ۹ با میانگین ۵۷ درصد ثبت‌شده است.او بودجه شهر را روی چرتکه برده و می‌گوید: «از 6000 میلیارد تومان بودجه امسال شهر، 800 میلیارد تومان مربوط به سازمان‌ها و 5200 میلیارد تومان، بودجه مجموعه شهرداری است. از این نرخ 2500 میلیارد تومان کمک دولت و درآمد شهرداری مرکزی و 2500 میلیارد تومان هم بودجه مناطق است. با اجرای بسته تشویقی، 33 درصد درآمد مناطق محقق شده که حدود 820 میلیارد تومان می‌شود. این رقم نسبت به کل بودجه 5100 میلیارد تومانی شهرداری حدود 13 درصد است.»

 

بودجه روی چرتکه

طهرانی، معاون اقتصادی شهرداری اصفهان، وصول این میزان از بودجه شهر را نشانه همکاری لحظه‌به‌لحظه شهرداری و شورای شهر دانست. به گفته او، سال گذشته تا پایان خرداد فقط 12 درصد بودجه مناطق وصول‌شده بود؛ اما امسال این نرخ به 33 درصد رسیده که تا چند روز آینده به 40 درصد هم می‌رسد. او می‌گوید: «پارسال تا پایان خرداد 220 میلیارد تومان درآمد ریالی داشتیم؛ اما امروز این رقم به 820 میلیارد تومان رسیده که حدود 3.7 برابر پارسال است.» به گفته او، طرح تخفیف ساخت‌وساز موفقیت‌آمیز بوده و سایر کلان‌شهرها هم خواستار استفاده از تجربه اصفهان شده‌اند. طهرانی توضیح می‌دهد که همکاری شورا و شهرداری باعث شد تا مدیریت شهری از تله کرونا خارج‌شده و بازار ساخت‌وساز را رونق دهد. او درباره وضعیت تحقق سایر بخش‌های امسال می‌گوید: «درآمدهای سیاستی به‌دلیل کرونا به تعویق افتاده و 730 میلیارد تومان اوراق مشارکت سال 98 تا پایان خرداد به نتیجه می‌رسد. سهمیه اوراق مشارکت سال 99 هنوز دریافت نشده که پرونده را باید وزارت کشور تعیین‌تکلیف کند تا بتوانیم 1000 میلیارد تومان اوراق مشارکت را منتشر کنیم.» به گفته طهرانی،700 میلیارد تومان از درآمدهای شهرداری از طریق مالیات برارزش‌افزوده تأمین می‌شود که طبق دستور ستاد ملی کرونا، پرداخت این مالیات سه ماه به تعویق افتاده و تا پایان خرداد باید به نتیجه برسد.برای بازسازی و نوسازی اطراف حرم زینبیه هم 500 میلیارد تومان اوراق مشارکت درخواست شده که معاون سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور با آن موافقت کرده است و با انتشار آن، این بخش از شهر متحول خواهد شد.

 

نقدینگی در مسیر ساخت‌وساز

ماحصل تلاش‌های دوماهه مدیریت شهری را رئیس شورای شهر این‌گونه جمع‌بندی می‌کند: «مدیریت شهری در زمانی که سرمایه‌های مردم به سمت بـازارهــای ارز، طلا، بـورس و خودرو حرکت می‌کرد، توانست بخشی از نقدینگی شهر را متوجه شهرداری و صنعت ساخت‌وساز کند، صنعتی که اگر متوقف شود اشتغال هم دچار مشکل می‌شود. این اقدام علاوه بر درآمدزایی برای شهرداری، اشتغال را هم رونق داد.»

برچسب ها: 

افزودن ديدگاه