• شنبه 20 اردیبهشت 1399 13:35
  • كد: 1006

نهادهای عمومی‌در راه واگذاری‌اند

وزیر امور اقتصادی و دارایی از راه‌اندازی بورس املاک و مسکن در آینده نزدیک خبر داد و گفت: دولت برنامه وسیعی برای واگذاری دارایی‌ها دارد؛ نهادهای عمومی، صندوق‌های بازنشستگی و ستاد اجرایی فرمان امام(ره) هم برنامه‌هایی برای واگذاری شرکت‌های خود دارند و از یکشنبه هم اولین صندوق واسطه‌گری مالی به مردم ارائه شد.به گزارش ایسنا، روز گذشته نشست «بررسی فرصت‌های استفاده از ظرفیت بازار سرمایه برای تامین مالی بنگاه‌ها و بخش خصوصی» با حضور اعضای اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی ایران و فعالان اقتصادی با هدف بررسی راهکارهای استفاده بنگاه‌های اقتصادی و بخش خصوصی از ظرفیت‌های بازار سرمایه برگزار شد.در این نشست، وزیر امور اقتصادی و دارایی اظهار کرد: ما در دولت یازدهم تورم یک رقمی ‌را تجربه کردیم که نشان می‌دهد، این حالت بار دیگر  دست یافتنی است. رشد اقتصادی ما با آنکه باید محقق شود، فاصله زیادی دارد؛ اما موانعی همچون تحریم‌های ظالمانه یک‌طرفه بر سر راه رسیدن به رشد واقعی وجود دارد. هر چند ما در حال پیدا کردن راه‌های دورزدن تحریم‌ها هستیم، ولی یک عنصر مزاحم محسوب می‌شود.

 

پرداخت ۹۷۵ هزار میلیارد تومان تسهیلات بانکی

دژپسند با بیان اینکه به‌طور سنتی اقتصاد ایران متکی به نظام بانکی است، یادآور شد: سال گذشته نظام بانکی ۹۷۵ هزار میلیارد تومان تسهیلات داد که ۷۰ درصد آن جایگزینی تسهیلات سابق بود و تنها  ۳۰ درصد آن تسهیلات جدید و پول تازه به بنگاه‌ها تزریق شد.او افزود: سال گذشته بازار سرمایه ۲۷۵ هزار میلیارد تومان تأمین مالی انجام داد که همه آن برای سرمایه‌گذاری نبود؛ بخشی از آن به سرمایه در گردش بنگاه‌ها و بخشی دیگر نیز به تأمین مالی اوراق دولتی معطوف شد که همه این موارد در رقم مذکور وجود داشت.

 

تنوع بخشیدن به منابع تامین مالی

وزیر اقتصاد با بیان اینکه برای آنکه رشد و جهش داشته باشیم باید راهکارهای تأمین مالی را متنوع و به آن عمل کنیم، ادامه داد: نهر بازار سرمایه ظرفیتی دارد که هیچ‌گاه تحت فشار نیست؛ به عنوان مثال، چهارشنبه گذشته یک شرکت عرضه اولیه شد که دو میلیون و ۳۰۰ هزار نفر سهام آن را خریدند.دژپسند با تاکید بر اینکه هم فعالان اقتصادی و هم سهام‌داران خرد باید مشاوران امین داشته باشند، گفت: بسیاری از سهام‌داران خرد توانایی تحلیل‌های صورت‌های مالی را ندارند که باید از مشاوران بهره بگیرند. بازار سرمایه کریدوری است که قابلیت خودافزایی بازار را دارد؛ به‌خصوص که ما بازار پول و سرمایه را رقیب هم نمی‌دانیم، بلکه مکمل هم هستند.به گفته وزیر اقتصاد، اگر بخواهیم رشد معقول داشته باشیم باید حداقل هزار هزار میلیارد تومان سرمایه بخش دولتی، عمومی ‌و خصوصی داشته باشیم و باید این حجم نقدینگی را از دریای خروشان منابع مردمی ‌کسب کنیم.او با بیان اینکه امسال به اذن رهبری ظرفیت جدیدی با استفاده از سهام عدالت به ارزش ۴۰۰ هزار میلیارد تومان به بازار سرمایه تزریق می‌شود، اظهار کرد:  همچنین ETF‌ها، شرکت‌های دولتی و نهادهای دولتی را عرضه خواهیم کرد. امکان افزایش عرضه اولیه‌ها وجود دارد؛ ولی باید آنها را سازمان بدهیم و از حواشی بپرهیزیم و مرتب به سپرده‌گذار خرد یادآور شویم که ریسک را نمی‌شود حذف کرد، ولی می‌توان آن را مدیریت کرد.

 

راه‌اندازی بورس املاک و مسکن

وزیر اقتصاد از راه‌اندازی بورس املاک و مسکن (به‌زودی) خبر داد و گفت: املاک مازاد دولت را هم از طریق بورس مستقل املاک واگذار می‌کنیم. در نیمه اول امسال دو صندوق قابل معامله دیگر هم وارد بورس می‌شوند؛ همچنین تعداد زیادی از شرکت‌های دولتی آماده عرضه در بورس هستند و برخی به مراحل نهایی رسیده‌اند.

افزودن ديدگاه