• چهارشنبه 05 آبان 1400 13:22
  • كد: 1501
نقش مدیریت شهری درمسکن‌سازی

 

 

نهضت ساخت یک میلیون مسکن در سال، خواه ناخواه شهرداری ها را هم درگیر می کند. هرچند بند 21 ماده 55 قانون شهرداری ها، وظیفه ساخت خانه برای اقشار کم درآمد را به شهرداری ها محول کرده؛ اما تا کنون شهرداری ها به صورت مستقیم در تولید مسکن نقشی ایفا نکرده اند.

تا کنون شهرداری ها به دلیل برخی موانع و محدودیت های اعتباری، قانونی و تشکیلاتی به صورت مستقیم به عنوان تولیدکننده و عرضه کننده مسکن فعالیت نکرده اند؛ اما فعالیت ها، تصمیم ها و برنامه ریزی های شهرداری ها بر بازار مسکن، قیمت زمین و مستغلات و همچنین بر نرخ تولید مسکن اثر می گذارد.

در این میان وظیفه شورای شهر به عنوان قانون گذار محلی برای نحوه مدیریت بازار مسکن شهر، کمک به تولید مسکن و جلوگیری از رشد قیمت ها یا رکود بازار حائز اهمیت است.

 

 

شهرداری و بازار مسکن

 مجلس فعلی و دولت برای حل مشکل مسکن آستین ها را بالا زده است. طرح اقدام ملی مسکن و نهضت تولید یک میلیون مسکن در سال هنوز وارد فاز اجرایی نشده و طرح ساخت مسکن استیجاری نیز فقط اعلام وصول شده که شهرداری ها در هر سه طرح به طور مستقیم و غیرمستقیم وظایفی را بر عهده دارند.» طرح ساخت مسکن ارزان قیمت توسط شهرداری ها » ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۰ در مجلس شورای اسلامی اعلام وصول شد.

 

نمایندگان مجلس هدف این برنامه را احداث مسکن توسط شهرداری ها و اجاره آن به اقشار کم درآمد عنوان کرده اند. این طرح در واقع همان مدل مسکن استیجاری است که در سال های اخیر همواره درباره آن صحبت شده اما به شکل جدی دنبال نشده است.

 شهرداری ها درصورتی که متولی برنامه ریزی مسکن حوزه تحت امر خود باشند می توانند با کنترل عوامل تأثیرگذار، نقش بسیار مؤثری در تنظیم بازار و نیز تعادل بخشی عرضه و تقاضای مسکن ایفا کنند. شهرداری به عنوان نهاد محلی باید به صورت مستقیم در حوزه عرضه و تقاضای مسکن محدوده حا کمیت خود، نقش اصلی را ایفا کند.

 

هرچند از دهه 60 و با قطع حمایت های دولت از شهرداری ها، این نهاد برای دخل وخرج خود روی بازار مسکن شهرها حساب ویژه باز کرد و تصمیم گیری ها و سیاست گذاری شهرداری ها، عرضه و تقاضای مسکن، قیمت ساخت و منطقه بندی شهری را تحت تأثیر قرار داد و بنابراین شهرداری ها از آن زمان بازار مسکن را غیرمستقیم در دست گرفتند.

 

 ماده 55 قانون شهرداری ها، 53 وظیفه قانونی را متوجه شهرداری های کشور دانسته و طبق بند 21 این ماده قانون، اتخاذ تدابیر لازم برای ساخت خانه های ارزان قیمت برای اشخاص بی بضاعت ساکن شهر را برعهده شهرداری ها گذاشته است. با وجود این، در حوزه سیاست گذاری بازار مسکن، نقشی برای شهرداری ها در نظر گرفته نشده است.

 

 به گفته رئیس کمیسیون اقتصاد شورای شهر، شاید شهرداری و شورا در حوزه تأمین مسکن وظیفه نداشته باشد اما در وظایف انجمن شهرها پیش از انقلاب کمک به تأمین مسکن برای اقشار آسیب پذیر، یکی از وظایف شهرداری محسوب می شده و بنابراین باید تجربه ساخت مسکن برای افراد مستضعف در این دوره نیز تکرار شود.

 

حاج رسولی ها از تجربه شورای اول اصفهان در این حوزه خبر می دهد و می گوید:«قرار بود یک هزار واحد مسکونی با قیمت مناسب به مستضعفان داده شود. کمیته امداد امام خمینی (ره) و بهزیستی نیز توانستند از این امکان برای مددجویان خود استفاده کنند».

مسکن و سیاست گذاران شهر بررسی بازار مسکن در یک دهه اخیر در شهر اصفهان نشان می دهد که سیاست گذاری شهرداری و شورای شهر اصفهان توانسته بر این بازار تأثیرگذار باشد و به همین دلیل ازاین پس تیم مدیریت شهری نیز می تواند با اتخاذ تدابیر مناسب، وضعیت بازار را اصلاح کند.

 

بررسی ها نشان می دهد که پروانه ساختمانی صادرشده از حدود ۹ هزار فقره در سال ۹۲ به حـدود سه هزارفقره در سال ۹۷ رسیده است. در سال۹۸ صدور پروانه ساخت افزایش یافت و به حدود پنج هزار فقره رسید و در نیمه نخست سال گذشته نیز این نرخ سه هزار فقره به ثبت رسید. بنابراین از سال ۹۲ تا نیمه نخست ۹۹ بیشترین میزان صدور پروانه ساخت در شهر اصفهان در سال ۱۳۹۲ با ۹ هزار و ۳۸۹ فقره و کمترین تعداد در سال ۱۳۹۷ با سه هزار و ۳۶۶ فقره صادر شده و بالاترین میانگین مساحت زیربنا در سال ۱۳۹۳ معادل ۲۳۶ مترمربع و پایین ترین میانگین آن ۱۷۸ مترمربع در سال ۱۳۹۵ بود.

 

سال ۱۳۹۸ معادل چهار هزار و ۶۵۶ پروانه احداث ساختمان، توسط شهرداری اصفهان صادر شد که نسبت به سال قبل آن3,38درصد افزایش داشت؛ اما میانگین مساحت زیربنا 8,13درصد کاهش یافت. همچنین در شش ماه نخست سال ۱۳۹۹ تعداد پروانه های ساختمانی با افزایش8،14 درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل آن به ۲ هزار و ۹۵۲ پروانه رسید و تعداد واحدهای مسکونی و میانگین مساحت زیربنا به ترتیب3,27 و 9,22درصد رشد یافت و به ۱۲ هزار و ۹۴۴ واحد و ۲۴۰ مترمربع رسید.

 

 تعداد واحدهای مسکونی ساخته شده در کلانشهر اصفهان نیز از سال ۹۲ که معادل ۳۸ هزار واحد بود در سال های پس ازآن کاهش یافت و به ۱۳ هزار واحد در سال ۹۶ رسید؛ اما از سال ۹۷ مقداری افزایش یافت و در سال ۹۸ به ۱۸ هزار و ۵۸۲ واحد و در نیمه نخست سال ۹۹ به نزدیک ۱۳ هزار واحد رسید.

 

شهرداری اصفهان هم اعلام کرده که سال گذشته برای سه هزار و ۴۲۳ واحد مسکونی پروانه ساختمانی صادر شده که نسبت به مدت مشابه سال 98 رشد ۲۶درصدی داشته است. سایه تصمیم های مدیریت شهری بر بازار مسکن و ساخت وساز مشهود است؛ بنابراین می توان گفت که شهرداری ها می توانند دوران رکود و رونق مسکن را کنترل کرده و روند آن را تغییر دهند.

 

بازار مسکن و شورای شهر مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهرداری تهران به تازگی گزارشی را با عنوان «پایش تغییرات نما گرهای زمین و مسکن در کلانشهر تهران با تأ کید بر تحولات بازار رهن و اجاره و ارائه راه حل های کنترلی برای حل مسئله با محوریت شهرداری تهران» منتشر کرده که نشان می دهد حضور پررنگ شهرداری ها در بازار مسکن کلانشهرهای ۱۰ کشور، «دسترسی خانه اولی ها» به مسکن ارزان را هموار کرده است.

 

 گزارش رسمی از نقش شهرداری ها در تنظیم بازار ملک نشان می دهد اهرم های در اختیار شهرداران، این نهاد عمومی را به اتاق کنترل تورم مسکن تبدیل کرده است. بدون شک تصمیم شوراهای شهر به عنوان راهبران پارلمان محلی در این تصمیم سازی ها مؤثر خواهد بود.

رئیس کمیسیون اقتصادی توضیح می دهد که راه کارهایی برای رفع مشکل مسکن خانه اولی ها، اقشار آسیب پذیر و جوانان وجود دارد و نباید همه مسائل را از دولت درخواست کرد و باید از شهرداری ها و خیران هم در این زمینه استفاده کرد. مطالعه یاد شده، با بررسی تجربه ۱۰ کشور ژاپن، انگلستان، سوئد، نیوزیلند، غنا، نیجریه، چین، آلمان، آمریکا و آفریقای جنوبی به سه راهبرد اصلی اجرا شده توسط دولت محلی برای تنظیم بازار مسکن اشاره کرده است.

 

شهرداری های این کشورها با پیگیری سیاست های مناسب در حوزه تأمین زمین، اخذ مالیات و مسکن استیجاری، توانسته اند مسیر دسترسی به مسکن را برای متقاضیان این بازار تسهیل کنند. آنها با تأمین زمین برای ساخت وساز، اخذ مالیات از زمین های بایر و ذخیره سازی زمین، مشکلات کمبود زمین در بازار مسکن را برطرف کرده و بازار اجاره و مسکن را از طریق اخذ مالیات شهری تنظیم کرده و در نهایت در کنار مشارکت بخش خصوصی، بازار مسکن اجاره ای را تنظیم کرده اند.

 

 این پژوهش به تیم مدیریت شهری پایتخت پیشنهاد کرده است که با استفاده از اهرم پروانه های ساختمانی برای توزیع ساخت وساز در سطح شهر، هزینه های ساخت در برخی نقاط شهری را به طور واقعی کاهش دهد. علاوه بر این، ورود به بازار مسکن اجاره ای با استفاده از زمین های بزرگ بایر تحت مالکیت شهرداری و دریافت مالیات از سایر زمین های بایر، مأموریت های پیش بینی شده برای شهرداری در قالب این مطالعه است.

 

به گفته حاج رسولی ها، شهرداری ها در ساخت مسکن می توانند به دولت کمک کنند. او می گوید: «شهرداری ها می توانند از زمین های در محدوده شهر برای ساخت مسکن استفاده کرده و آنها را با قیمت مناسب در اختیار بنیاد مسکن و خیران مسکن ساز قرار دهند و در صدور پروانه ساخت هم تخفیف لازم را اعمال کنند

 

برچسب ها: 

افزودن ديدگاه