• چ., 12/08/2021 - 10:57
  • كد: 1546
نورصالحی: عواقب حذف ردیف بودجه شهرداری ها در بودجه1401 تحمیل فشاری سنگین بر دوش مردم و مدیریت شهری

 

حمایت مالی دولت از شهرداری ها همواره به عنوان موضوعی چالش برانگیز در میان متولیان اداره شهرهای کشور مطرح بوده است. از سویی شهرداری ها به عنوان نهادهایی غیردولتی معرفی شده اند که باید هزینه های شان را خود بر عهده بگیرند؛ از سوی دیگر، بار سنگین برخی از هزینه هایی که در سال های اخیر با افزایش قابل توجهی روبه رو بوده اند، شهرداری ها را با بحران هایی جدی مواجه کرده است.

 

یکی از مهمترین چالش هایی که کلانشهرهای کشور با آن مواجه هستند مسئله ترافیک و آلودگی هواست که شهر اصفهان نیز در صدر این فهرست قرار گرفته و از آلوده ترین شهرهای ایران شناخته شده است. در این میان توسعه حمل ونقل عمومی به عنوان یکی از راه کارهای مؤثر در کاهش آلودگی هوا شناخته می شود که البته به ویژه در سال های اخیر هزینه های هنگفتی را از حیث خرید وسایل حمل ونقل عمومی نو یا تجهیز و تعمیر ناوگان های فرسوده بر دوش شهرداری تحمیل کرده است؛ هزینه هایی که تأمین آنها بدون حمایت مالی دولت امکان پذیر نیست.

 

این در حالی است که سازمان برنامه و بودجه در بودجه پیشنهادی ۱۴۰۱ به دولت، ردیف های حمایتی از شهرداری های کشور را حذف کرده است! مسئله ای که باعث گله مندی شدید اعضای شورای شهر تهران شده و آنها خواستار رسیدگی به این موضوع شده اند. تأ کید مسئولان بر این است که کلانشهرهای کشور با مشکلات بزرگی مانند آلودگی هوا و ترافیک مواجه هستند که شهرداری ها بدون کمک مالی دولت قادر به حل آنها نخواهند بود.

 

درحالی که بیش از 40درصد جمعیت کشور شهرنشین هستند و این جمعیت هرساله با افزایش چشمگیری روبه رو می شود، معضلات بزرگی مانند ترافیک، آلودگی هوا و... دامان کلانشهرهای کشور را گرفته است. در این میان حذف حمایت های مالی دولت آنهم درست در خصوص مواردی که شهرداری ها نیاز مبرمی به آن دارند، می تواند مشکلات مضاعفی را برای مدیریت شهری و درنتیجه برای مردم ایجاد کند. اهمیت این موضوع تا آنجاست که از سوی مدیریت شهری کلانشهر تهران نامه نگاری با دولت برای پیگیری حذف اعتبارات شهرداری ها در بودجه ۱۴۰۱ صورت گرفته است و مدیران شهری تأ کید دارند که باید این مشکل برطرف شود.

 

آنطور که رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای اسلامی شهر تهران دراین باره گفته: «نامه ای برای احیای برخی از تبصره های بودجه سال های قبل یا پیشنهاد حفظ برخی از تبصره های بودجه ۱۴۰۰ و نیز پیشنهادهای جدید در حوزه شهری به سازمان برنامه و بودجه کل کشور ارسال و در این پیشنهادها به موضوع هایی همچون آلودگی هوا، موضو ع حمل ونقل عمومی، ترافیک، احیای بافت های فرسوده و سایر مسائل مهم حوزه شهری پرداخته شده و پیشنهادهای دقیقی ارائه شده است.»

 

به گفته محمد آخوندی، در لایحه اولیه بودجه سال ۱۴۰۱ کل کشور که توسط سازمان برنامه و بودجه آماده شده و به دولت رفته است، موارد مهمی ازجمله بحث مالیات بر ارزش افزوده دچار تغییر یا حذف شده که این تغییرات قطعا به ضرر شهر و مردم خواهد بود. اما موضوع حذف ردیف بودجه شهرداری ها در سال 1401 در بیستمین جلسه علنی ششمین شورای اسلامی شهر اصفهان نیز بررسی شد.

 

رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان در نطق اولیه خود با اشاره به اینکه سازمان مدیریت و برنامه ریزی در بودجه پیشنهادی اولیه 1401 در راستای صرفه جویی در بودجه، حداقل های باقیمانده در ردیف های بودجه سالیانه در حوزه شهرداری ها مانند سهمیه قیر شهرداری، استفاده از فاینانس توسط شهرداری ها، تسهیلات در حوزه حمل و نقلی، تضمین دولت برای انتشار اوراق مشارکت شهرداری ها، استفاده از اوراق مالی اسلامی برای خرید ناوگان و تجهیزات و امثال آن را حذف کرده است، نتیجه این مسئله را تحمیل فشاری سنگین بر دوش مردم دانست.

 

محمد نورصالحی با طرح این پرسش که چرا دولت صرفه جویی را از ساختار عظیم الجثه، تنومند و کم بازده خود شروع نمی کند، بیان کرد: «زمانی کل هزینه حمل و نقل عمومی و یارانه آن توسط دولت پرداخت می شد و رفته رفته آنقدر از میزان آن کاسته شد تا به حداقل تسهیلات و اوراق مشارکت رسید که آنهم در حال از بین رفتن است! بنابراین اشکالات ناشی از این وضعیت بر مردم تحمیل می شود؛ زیرا نتیجه اصلی آن افزایش آلودگی هواست.»

 

او در پایان از نمایندگان مجلس و وزیر کشور خواست تا تلاش مضاعفی برای جلوگیری از تصویب این طرح داشته باشند تا بیش از این فشاری بر دوش مردم وارد نشد.

 

افزودن ديدگاه