• شنبه 14 مهر 1397 16:48
  • كد: 461

قدرت الله نوروزی صبح امروز (چهارشنبه) در سیزدهمین نشست مدیران سرمایه گذاري و مشارکت‌هاي مردمي شهرداري‌هاي کلان شهرهاي کشور گفت: در اصفهان به دنبال توسعه پايدار شهرنشيني هستيم و اعتقاد داريم محور کار بايد بر مبناي توسعه انساني، محيط‌زيست و نگاه به نسل هاي آينده باشد؛ در توسعه پايدار هيچ‌کس به دنبال آن نيست كه بشر امروز را مورد توجه قرار دهد بلكه درصدد است ضمن استفاده از منابع به گونه‌اي عمل كند كه منافع آيندگان تضمين شود.

وی با بیان اینکه برای توسعه پایدار در دنياي کنوني ناگزير به مشارکت با بخش خصوصي هستيم، ادامه داد: اين امکان وجود ندارد که شهرداري‌ها متولي توسعه پايدار باشند و براساس تنها توانمندي خود اين اقدام را انجام دهند، بلكه بايد بخش خصوصي به مشاركت گرفته شود.

شهردار اصفهان تصریح کرد: ما باید توانمندی های بخش خصوصی را مورد حمايت قرار داده و با سياست‌گذاري و کاهش تصدي‌گري‌ها بخش خصوصي را به ميدان آوريم تا مديريت هزينه و افزايش کيفيت خدمات محقق و شهر ارزان اداره شود.

نوروزی اظهار کرد: یکی از اهداف مهم تشکیل دبیرخانه مجمع شهرداران کلان شهرها در تهران بايد ايجاد هم افزايي و تعامل بين شهرها باشد.

وی با بیان اینکه اصفهان از سرمایه گذاران داخلی و خارجي استقبال مي کند، گفت: بايد بتوانيم به گونه اي عمل کنيم که به عنوان مثال وقتي زمينه اجراي نوعي سرمايه گذاري در اصفهان وجود ندارد يا توجيحي براي سرمايه گذار نيست، بدانيم در کدام شهر اين ظرفيت وجود دارد كه سرمايه گذاران را به سمت آن ها هدايت كنيم و اين كمك بزرگي خواهد بود كه متأسفانه تاكنون اين اتفاق نيفتاده است.

شهردار اصفهان ادامه داد: در حال حاضر همدلی بین شهرهای کشور در زمینه هدایت سرمايه گذاران وجود ندارد در حالي که اين مهم امري ضروري است و دبيرخانه مجمع شهرداران کلان شهرها بايد بر روي آن کارکند تا از اين ارتباطات در راستاي ساختن شهرها استفاده كنيم.

نوروزی با بیان اینکه اگر نگاه توسعه پایدار و محور حرکت ما انسان باشد، فقط در سایه تعامل مي توان آن را رقم زد، گفت: اگر هر کسي در هر گوشه دنيا به فکر بشريت باشد بايد بداند که اين اتفاق در سايه تعامل رقم مي‌خورد.

وی با بیان اینکه امروزه شهرداری ها اسیر برخي از عناوين در سرمايه گذاري شده‌اند که براي آن‌ها چالش‌هاي بزرگي ايجاد کرده است، اظهار کرد: در حال حاضر شهرداري‌ها در قراردادها در چنبره عنوان‌ها گير افتاده‌اند و اين موضوع آفت و آسيب بزرگي است.

شهردار اصفهان ادامه داد: در اصفهان قرارداد bot یا اجاره به شرط تملیک که هر کدام امتیازات خوبی به همراه دارد و می تواند به شرايط اقتصادي فعلي کمک كند، وجود ندارد در حالي كه اين موارد بايد در گفت و گوي مديران كلان شهرها مورد بررسي قرار گيرد.

وی ادامه داد: به راستی تاکنون در فاینانس‌ها چقدر بین کلان شهرها تعامل وجود داشته و چه اقداماتی به واسطه برگزاري اين گونه جلسات انجام شده است، بايد اين نشست‌ها خروجي‌ مفيدي نيز براي شهرها داشته باشد و از تجربيات هم استفاده کرده و آن‌ها را به هم انتقال دهند.

نوروزی با تأکید بر اینکه نگاه‌ها نباید به یک شهر محدود باشد، تصريح کرد: وقتي موفق مي شويم که همسايه ما نيز پيشرفت كرده باشد بنابراين نگاه بايد به گونه اي باشد كه موفقيت شهر همسايه را، موفقيت خودمان بدانيم تا از اين جزيره‌هاي كوچك پيوندي ايجاد و شاهد آباداني ايران عزيز باشيم.

برچسب ها: 

افزودن ديدگاه