• دوشنبه 20 دی 1400 08:01
  • كد: 1599
نباتی نژاد:تأسیس صندوق زمین و ساختمان منجر به جذب سرمایه‌های خرد و مشارکت شهروندان در پروژه‌های مشارکتی خواهد شد

 

 

رئیس مرکز پژوهش‌های شورای اسلامی شهر اصفهان گفت: باید هرچه سریع‌تر برنامه عملیاتی طرح «استفاده از ابزارهای نوین تأمین مالی از بازار سرمایه» توسط شهرداری به شورای اسلامی شهر اصفهان اعلام شود.

 

مصطفی نباتی‌نژاد روز _یکشنبه ۱۹ دی‌ماه_ در تذکر خود در بیست و پنجمین جلسه علنی شورای اسلامی شهر اصفهان با اشاره به طرحی که در سال ۹۷ در رابطه با الزام شهرداری اصفهان به استفاده از ابزارهای نوین تأمین مالی از بازار سرمایه مصوب، اما اجرا نشده است، اظهار کرد: از سال ۹۸ سه نامه در این زمینه به شهرداری ابلاغ شده است و شرکت «هدهد ارزش آفرین پیش‌رو» باید گزارش عملکرد خود را به شورای اسلامی شهر اعلام کند.

 

وی افزود: به جز تشکیل این شرکت، استفاده از صندوق‌های سرمایه گذاری زمین و ساختمان و صندوق املاک و مستغلات، استفاده از صندوق پروژه برای تأمین مالی پروژه‌های شهری، ارزش‌یابی واقعی سهام کلیه شرکت‌های تابعه شهرداری و در صورت لزوم فروش سهام آنها در بازار شرکت‌های کوچک و متوسط در فرا بورس و برنامه‌ریزی در راستای استفاده از سکوک و سایر اوراق بهادار اسلامی اثرگذار است.

 

رئیس مرکز پژوهش‌های شورای اسلامی شهر اصفهان گفت: ارائه برنامه عملیاتی برای اجرای طرح و ارسال گزارش‌های سه ماهه از وضعیت پیشرفت آن نیز به صورت اجرا نشده باقی مانده است.

 

وی با بیان اینکه تأسیس صندوق زمین و ساختمان منجر به جذب سرمایه‌های خرد در بازار ساخت و ساز و مشارکت کلیه شهروندان در پروژه‌های مشارکتی خواهد شد، گفت: تأسیس صندوق زمین و ساختمان نیز در پروژه‌های مشارکتی محرک عرضه و صندوق املاک و مستغلات محرک تقاضا و موجب ارزش آفرینی املاک در خزانه ملکی شهرداری اصفهان خواهد شد.

 

نباتی‌نژاد با تاکید اینکه تأسیس صندوق پروژه نیز از روش‌های مقرون به صرفه تأمین مالی است، افزود: این طرح سبب می‌شود پروژه‌ها معطل تأمین مالی نشوند و استفاده از ابزار بازار شرکت‌های کوچک و متوسط به شرکت‌های وابسته به شهرداری به تأمین مالی طرح‌های توسعه‌ای کمک خواهد کرد.

 

وی خاطرنشان کرد: استفاده از سکوک، ابزاری مبتنی بر عقود اسلامی و در تأمین مالی روشی انعطاف پذیر است، چون استفاده از این ابزارها نیازمند صرف زمان است باید ضمن توجه به کارایی و اثربخشی سیستمی، هرچه سریع‌تر برنامه عملیاتی این طرح توسط شهرداری به شورای اسلامی شهر اصفهان اعلام شود.

 

 

افزودن ديدگاه