• د., 10/04/2021 - 10:36
  • كد: 1468
قاری قرآن: ۳۰ مهرماه ، پایان زمان ثبت نام اطلاعات سکونتی

 

 

مدیرکل راه و شهرسازی استان اصفهان گفت: مهلت ثبت اطلاعات سکونتی سرپرستان خانوار در ۳۰ مهر ماه ۱۴۰۰ به پایان می‌رسد.

 

علیرضا قاری‌قرآن اظهار کرد: مردم اصفهان جهت جلوگیری از ضررهای ناشی از عدم ثبت اطلاعات سکونتی، هر چه سریع‌تر نسبت به خوداظهاری و ثبت مشخصات واحدهای مسکونی تملیکی و محل اقامت خود در سامانه ملی املاک و اسکان کشور به آدرس https://amlak.mrud.ir اقدام کنند.

 

وی با اشاره به پیامدهای مثبت ثبت اطلاعات در این سامانه تصریح کرد: ثبت اطلاعات در سامانه مذکور منجر به ایجاد شفافیت اطلاعاتی در حوزه مسکن، اخذ تصمیمات سیاستی صحیح و نهایتاً تسهیل فرآیند خانه‌دار شدن تمامی اقشار جامعه می‌شود.

 

مدیرکل راه و شهرسازی استان اصفهان خاطرنشان کرد: فراهم شدن زمینه ایجاد سرشماری برخط نفوس و مسکن، تنظیم بازار مسکن و امکان اجرای سیاست‌های مطلوب دولت از جمله اعمال مالیات یا پرداخت یارانه‌های هدفمند از دیگر مزایای ثبت اطلاعاتی سکونتی است.

 

قاری‌قرآن گفت: با افزایش و صحت اطلاعات، نظام برنامه‌ریزی اقتصادی در بخش مسکن و در مجموعه اقتصاد کشور، تصویر روشن‌تری از ضوابط موجود داشته و امکان اتخاذ سیاست‌های بهینه توزیع و تخصیص بودجه و درآمد را بدست آورده که آثار کلان اقتصادی آن به ویژه در میان مدت و بلندمدت متوجه عموم مردم می‌شود و از حجم مشکلات به خصوص در بخش مسکن می‌کاهد.

 

وی با اشاره به آثار و تبعات ناشی از عدم ثبت اطلاعات سکونتی اظهار کرد: در صورت عدم ثبت اطلاعات ملکی توسط مالکان و مستأجران، آن واحد مسکونی خالی تلقی می‌شود و برای آن ملک برگه مالیاتی صادر و در صورت عدم پرداخت مشمول جرایم مالیاتی می‌شود و هر زمان که نیاز به اخذ مفاصا حساب مالیاتی برای ملک مورد نظر باشد (به عنوان نمونه در زمان فروش واحد مسکونی)، مالک آن واحد مکلف به پرداخت جرایم مالکیتی ملک می‌شود.

 

مدیرکل راه و شهرسازی استان اصفهان با بیان اینکه میزان مالیات مربوطه از شش تا هجده برابر مالیات بر اجاره تعیین شده است تصریح کرد: بنابراین رقم مالیات متعلقه بسیار قابل توجه بوده و مالک متضرر می‌شود. تبعات ناشی از عدم ثبت اطلاعات سکونتی تنها به جرایم مالیاتی ختم نمی‌شود. افزون بر موارد گفته شده به موجب قانون، ارائه بسیاری از خدمات از جمله افتتاح حساب بانکی، صدور دسته چک، خرید انشعابات برق، آب، فاضلاب و منوط به ثبت اطلاعات در سامانه املاک و اسکان کشور است.

 

قاری‌قرآن افزود: بسیاری از خدمات بر اساس آدرس مندرج در سامانه به ساکنان ارائه می‌شود؛ لذا عدم ثبت اطلاعات و عدم خوداظهاری در سامانه ممکن است مشکلات عدیده‌ای برای خانوارها اعم از ساکن و مالکی که خوداظهاری نکرده باشد در استفاده از این خدمات، ایجاد کند.

 

 

افزودن ديدگاه