• پنجشنبه 11 آذر 1400 11:05
  • كد: 1541
غایب بزرگ بازار ملک‌

 

دو آمار رسمی مربوط به تحولات بازار معاملات و ساخت مسکن نشان می‌دهد دو موتور مولد بازار مسکن در شرایط فعلی از کار افتاده و زمان جراحی بازار ملک با استفاده از الگوی جدید چینی فرارسیده است. بررسی‌های دنیای‌اقتصاد با استناد به آمارهای رسمی نشان می‌دهد با قفل شدن دو موتور سرمایه‌گذاری مولد در بازار ملک شامل «موتور فروش نوسازها» و «موتور ساخت مسکن»، هم‌اکنون بازار مسکن یک غایب بزرگ دارد.

 

این غایب بزرگ بازار مسکن، سازنده‌ها و بساز و بفروش‌هایی هستند که در نقش سرمایه‌گذاران مولد ملکی در نتیجه افزایش فعالیت‌های سفته‌بازی در سال‌های اخیر و اثر منفی این فعالیت‌ها بر فرآیندهای فروش و ساخت مسکن، به حاشیه بازار رانده شده‌اند.

 

آمار اول که نشان‌دهنده قفل شدن موتور اول مولد بازار مسکن یعنی فروش واحدهای مسکونی نوساز است، از ثبت یک رکورد تاریخی در بازار معاملات واحدهای مسکونی نوساز خبر می‌دهد. آبان امسال سهم فروش نوسازها از کل معاملات خرید و فروش واحدهای مسکونی در شهر تهران به کمترین میزان خود از ابتدا تاکنون سقوط کرد.

 

سهم معاملات خرید و فروش آپارتمان‌های مسکونی نوساز که در سال قبل از جهش قیمت مسکن بیش از ۵۰ درصد بود، آبان امسال به ۳۲ درصد کاهش یافت.

 

این در حالی است که این سهم تنها مخصوص واحدهای مسکونی نوساز و کلید نخورده نیست و بخش عمده این آمار مربوط به سهم فروش واحدهای مسکونی دو تا پنج سال در بازار معاملات مسکن پایتخت است. سهم فروش واحدهای مسکونی نوساز و کلید نخورده به این ترتیب به مراتب کمتر از این میزان است.

سهم فروش نوسازها در بازار معاملات مسکن تهران در حالی در آبان رکورد تاریخی کمترین میزان فروش این گروه سنی از آپارتمان‌های مسکونی را به ثبت رسانده است که در این ماه همزمان با افزایش حضور فروشنده‌ها در بازار مسکن، حجم معاملات خرید آپارتمان حدود ۴۰ درصد نسبت به مهر افزایش یافت. این افزایش فروش در غیاب گروه بزرگی از سازنده‌ها و عرضه‌کننده‌های واحدهای مسکونی نوساز رخ داده است./ روزنامه دنیای اقتصاد/ 10 آذرماه 1400

 

افزودن ديدگاه