• س., 12/07/2021 - 14:14
  • كد: 1545
شهردار اصفهان:بدون کمک انبوه سازان ومشارکت مردم اتفاق خوبی در شهر رخ نمی دهد

 

شهردار اصفهان در نشست با انبوه سازان، با اعتقاد بر اینکه بدون کمک انبوه سازان اتفاق خوبی در شهر ر خ نمی دهد، گفت:«درحال حاضر شاهد مشکلات زیادی هستیم و جز با مشارکت مردم و سرمایه گذاران نمی توانیم از این مشکلات خار ج شویم».

 

علی قاسم زاده افزود: «باید در حوزه های مختلف از مشارکت مردمی استفاده کنیم؛ چرا که این کار وضعیت شهر و کشور را بهبود می بخشد.»

شهردار اصفهان معتقد است خدمت گذاران شهر دو دیدگاه متفاوت دارند. او در این زمینه تصریح کرد: «برخی از مدیران شهری اعتقاد دارند که باید به صورت شبانه روزی به مردم خدمت کنند و کارهای جهادی انجام دهند؛ اما گروهی دیگر از مدیران مردم را نیازمند گفت وگو و مشارکت می دانند. ما به عنوان مدیران شهر ا گر تنها به موضو ع اول نگاه کنیم، مشکلات کشور حل نخواهد شد؛ پس در این راستا باید همواره به مردم احترام بگذاریم.»

 

قاسم زاده با اشاره به اینکه در کنار خدمت جهادی باید با شهروندان گفت وگو و عرصه را برای حضور مردم فراهم کرد، گفت:«ا گر بتوانیم اندک اندک، میزان تصدی گری خود را کاهش دهیم به موفقیت هایی خوبی دست پیدا خواهیم کرد. تنها باور و اراده مشکلات موجود را حل نمی کند، بلکه باورها باید به یک عزم ارادی مبدل شود.»

 

شهردار اصفهان به این موضوع اذعان دارد که در مدت آغازبه کار مدیریت جدید شهری، اتفاقات خوبی رخ داده و مردم شاهد این رخدادها هستند.

او به نکته ای در این زمینه اشاره کرد و گفت: «همه مشکلات تنها مربوط به شهرداری نیست، بلکه ما نیازمند همکاری همه دستگاه ها برای پیشرفت شهر هستیم؛ درصددیم موضوعات در اختیار شهرداری را به سرعت حل کنیم؛ اما در برخی موضوعات باید دستگاه های دیگر نیز وارد کار شوند و در کنار ما باشند.»

شهردار اصفهان افزود: «پس از حل برخی از موضوعات؛ شهرداری و انبوه سازان باید در یک جبهه باشند و تلاش کنند تا دیگر دستگاه ها را نیز با خود هم مسیر کنند.»

قاسم زاده با بیان اینکه همه در این دوره مدیریت شهری آماده هستیم تا مشکلات مردم را حل کنیم، خاطرنشان کرد: «باید اقداماتی انجام دهیم که انبوه سازان امنیت روانی داشته باشند و برای پیشرفت این موضوع شاهد انعکاس لازم در این مسیر باشیم.»

 

 او در ادامه به این موضوع اشاره کرد که گاهی اوقات شایعه هایی علیه شهرداری منتشر می شود، اما نباید به آنها توجه کنیم و گفت: «در چند ماه آینده اقداماتی انجام می دهیم و در مناطق به یک مدیریت واحد می رسیم و کم کم مشکلات موجود در توافق ها حل و پرونده آنها بسته می شود. در این راه همه سرمایه گذاران باید گواهی دهند که اقدامات را به درستی و با برنامه انجام می دهند تا به آن هدفی که مدنظر است، دست یابیم.»

 

لزوم اقدامات مشارکتی برای توسعه شهر

در ادامه، معاون مالی و اقتصادی شهرداری اصفهان با بیان اینکه انبوه سازان شهر اصفهان را آباد می کنند، گفت: «آنها زیرساخت های لازم برای کیفیت بهتر زندگی شهروندان را فراهم می کنند تا فضای شهر مکانی بهتر برای زیستن باشد.»

 

محسن رنجبر معتقد است در دوره جدید مدیریت شهری شعار «اصفهان شهر زندگی» مطرح شده است؛ پس ما باید هرچه در توان داریم در این راه به نمایش بگذاریم.

 

او دراین باره تصریح کرد: «درصددیم اصفهان را پله به پله بالا ببریم و به نتایج و اهدافی که مدنظر است، برسیم. شهردار اصفهان بر مشارکت تأ کید زیادی دارد، پس ما باید در این راه اقدامات لازم را انجام دهیم؛ در شهر اصفهان همیشه مشارکت وجود داشته است، اما باید نحوه اقدامات مشارکتی تغییر پیدا کند تا بتوانیم از افراد برای کارهای بزرگ و کوچک به نحو مطلوب استفاده کنیم.»

 

معاون مالی و اقتصادی شهرداری اصفهان در ادامه به این نکته اشاره دارد که باید با افزایش مشارکت مردم در برنامه ها شهر را سمت پیشرفت و توسعه سوق دهیم.

 

رنجبر در توضیح این موضوع گفت: «برای نگهداری از شهر نیز باید از مشارکت مردم استفاده کنیم؛ چرا که ا گر این کار به مردم وا گذار شود شاهد اتفاقات خوبی خواهیم بود و هرکس که از محیط استفاده کند دلسوزانه تر از قبل از آن نگهداری می کند.»

 

 او با اشاره به اینکه برای توسعه شهر نیازمند اقدامات مشارکتی هستیم، تصریح کرد: «اکنون مشارکت ها به سمت مشارکت های مدنی رفته است؛ اما معتقدیم باید از مشارکت مدنی فراتر رفته و در پروژه هایی مانند احداث و ساماندهی معابر، پارک ها و تقاطع های غیرهمسطح از ظرفیت انبوه سازان استفاده کنیم.»

 

 به گفته معاون مالی و اقتصادی شهرداری اصفهان، »ا گر زیرساخت های شهر توسعه پیدا کند، شهر به سمت شعار «اصفهان شهر زندگی» پیش می رود. باید بسته های تشویقی را در محله ها گسترش دهیم و از ظرفیت مشارکت برای توسعه محله ها استفاده کنیم. محله هایی در اصفهان وجود دارد که از لحاظ کالبدی کمتر برخوردار هستند. پس باید به سمتی پیش رویم که از ظرفیت افراد برای بهبود شرایط منطقه استفاده کرده و از قالب تک بعدی خار ج شویم. پیشروی به سمت محله هایی که به رشد و آبادانی شهر کمک کند، از اهداف ماست.»

 

حل دغدغه انبوه سازان با همکاری معاونت شهرسازی

در ادامه این نشست، وحید مهدویان، معاون شهرسازی و معماری شهرداری اصفهان گفت: «نگرش اصلی ما در معاونت شهرسازی این است که سنگ های موجود در راه انبوه سازان را برداریم تا آنها برای مشارکت بهتر از قبل ظاهر شوند. خوشبختانه با حمایت شهردار اصفهان بخشی از دغدغه انبوه سازان حل شده که البته این شروع کار است. با انبوهی از کنترل ایستایی با صرف زمان زیاد مواجه بودیم؛ اما ا کنون زمان این کار به کمتر از یک هفته رسیده است که امیدوارم بتوانیم در این راه گام های مفید و بلندتری برداریم. جلساتی برای همکاری با انبوه سازان با سازمان آتشنشانی برگزار شد تا مشکلات موجود حل شود. همچنین در کمیسیون ماده 100 تغییراتی به وجود آمد که درصددیم تخلفات آن را در قالب بخشنامه اعلام کنیم. پروانه دومرحله ای دیگر اقدامی است که توسط این معاونت انجام شده و ا گر روند آن به درستی طی شود زمان اخذ پروانه کاهش پیدا می کند.»

 

نبود اعتماد به بخش خصوصی

 در ادامه، علیرضا برهانی پور، معاون سازمان سرمایه گذاری و مشارکت های شهرداری اصفهان گفت: «هرکدام از افراد سرمایه مالی متفاوتی دارند که باید متوجه ارزش ذاتی این افراد شویم تا به نتایج خوبی برسیم.باید برای تحقق این موضوعات برنامه خود را تدوین و اهداف خود را مشخص کنیم؛ درحال حاضر اعتماد کافی به بخش خصوصی وجود ندارد که باید به زودی این موضوع حل شود و موانع پیش روی سرمایه گذاران برداشته شود؛ چراکه باید بستر را فراهم کنیم تا افراد بتوانند ایده های خود را ارائه دهند.»

 

انبوه سازان؛ شرکای بدون حقوق شهرداری

 در ادامه، مهدی جعفرپیشه، رئیس هیئت مدیره انجمن صنفی انبوه سازان مسکن و ساختمان استان اصفهان اظهار کرد: «مجموعه ای که ا کنون در این برنامه حضور دارند بخش کوچکی از انبوه سازان هستند. این مجموعه ۱۹ سال پیش تشکیل شده و امروز بالغ بر ۲۰۰ عضو و شرکت حقوقی دارد. درحال حاضر ۱۸۰ عضو در شهر اصفهان فعال هستند؛ این انجمن ۶ دوره مدیریتی را پشت سر گذاشته و تجربه زیادی در ساخت وساز و انبوه سازی دارد. این افراد شریک های بدون حقوق شهرداری هستند و گاهی مدیران میانی شهرداری به آنها بی مهری می کنند، اما شهردار اصفهان همواره از این صنف حمایت کرده است.

 

این مجموعه همیشه برای شهرداری رایگان خدمت کرده و برای توسعه شهر در حالت آماده باش است. تمامی انبوه سازان حاضر در جلسه علاقه دارند برای شهر خود کار کنند. در سال های گذشته مشکلات زیادی برای انبوه سازان وجود داشته و در دوره های گذشته مدیریت شهری ۱۴۳ مشکل به شهرداری ابلاغ شد که تعدادی از آنها کاهش یافته است. سابقه زیادی در مجموعه شهرداری داریم. ا کنون به سمتی گام برداشتیم که نسبت به گذشته از وضعیت بهتری برخوردار هستیم. تکریم، تسهیل و تسریع سه اصل مهمی است که سازمان انبوه سازان از شهرداری اصفهان تقاضا دارد. صدور اخذ پروانه و پایان کار زمان زیادی به خود اختصاص می دهد و شهرداری باید به دنبال حل این موضوع باشد.

 

انبوه سازان به دنبال این هستند که شعارهای شهر اصفهان را تحقق ببخشند، در سال های گذشته بسیاری از این افراد که در جلسات حاضر بودند به شهرهای دیگر رفته و سرمایه خود را از اصفهان خارج کرده اند؛ درحالی که باید برای توسعه شهر خودمان را در اولویت قرار دهیم. در روزهای پایانی مدیریت قبلی شهرداری، کمیسیون رفع مشکلات با محوریت معاونت شهرسازی برگزار شد. امید است در دوره جدید این جلسات باز هم برگزار شود و شاهد اتفاقات خوبی در این زمینه باشیم. انبوه سازان با معاونت مالی و اقتصادی، شهرسازی و معماری و آتش نشانی روبه رو هستند. در بحث توسعه نیز تلاش می کنیم پروژه های ماندگارتری انجام دهیم تا شهر اصفهان توسعه پیدا کند.

 

همه شرکت های سرمایه گذاری از درجه بندی بالایی برخوردار هستند؛ اما درجه بندی شرکت ها در دوره های قبلی انجام نشد. پهنه های زیادی در حریم شهر رها هستند که ساخت وسازهای غیرمجازی در آن انجام می شود. باید پهنه ها را با شرایط جدیدی احیا کنیم و سپس به ساخت وساز بپردازیم.»

 

همکاری مالی شهرداری با انبوه سازان

در ادامه نیز سعید محکم کار، یکی دیگر از انبوه سازان گفت: «حدود ۶ ماه است که به خاطر انتصابات شهردار و مدیران شهری تمام پروژه ها متوقف شده که باید به زودی این مشکل حل شود. با توجه به شرایط اقتصادی کشور، رکود این پروژه ها ضرر مالی زیادی را به همراه دارد. انبوه سازان با توجه به عشقی که به این کار دارند در شهر فعالیت های خود را انجام می دهند؛ پس شهرداری باید همکاری های مالی و توافق های لازم را انجام دهد.»

 

فعالیت انبوه سازان باوجود مشکلات اقتصادی کشور

 در ادامه سیدکریم داوودی، یکی دیگر از انبوه سازان حاضر در جلسه اظهار کرد:«بهای انسانی، بزرگترین تنش را بعد از انقلاب در برگرفته است. در تمام دنیا ارزش نیروی انسانی حفظ می شود. از شهردار اصفهان بابت اینکه نیروهای انسانی خود را از بدنه شهرداری انتخاب کرد، تشکر می کنم؛ چرا که این موضوع در ساخت وساز به ما کمک می کند. امروزه اصفهان با موضوع آب و فرونشست مواجه است؛ اما نباید بگذاریم چنین موضوعاتی به اصفهان صدمه بزند؛ چرا که به نظر من اصفهان باوجود این مشکلات همچنان زیباترین شهر ایران است. با توجه به صحبت هایی که درباره فرونشست در اصفهان بیان شده است گردشگران برای سفر به اصفهان هراس دارند و ا گر این صحبت ها ادامه داشته باشد سرمایه ها نیز از شهر خار ج می شوند. انبوه سازان باوجود مشکلات اقتصادی موجود در کشور همچنان فعال هستند تا وضعیت شهر بهبود، بیکاری کاهش و رونق اقتصادی افزایش پیدا کند.»

 

کاهش رقابت سرمایه گذاری در مناطق شهرداری

 مدرس، از دیگر انبوه سازان این جلسه گفت:«توافق معاونت شهرسازی با نظام مهندسی یک اتفاق مهم و تأثیرگذار بود. تمام انبوه سازان برای فعالیت مجهز هستند؛ پس در شهرداری نیز باید موضوعات مرتبط به نتیجه برسند. باید رقابت در مناطق کاهش پیدا کند؛ زیرا زمانی که پروژه مشارکتی در حال انجام است، شاهد رقابت های ناسالمی در مناطق هستیم. همچنین باید از اختیارات افراد استفاده شود تا بتوانیم به جایگاه خوبی برسیم؛ چرا که سازمان مشارکت ها نتوانسته با دست باز عمل کند. مناطق شهرداری نباید زمین هایی را که ارزش کمتری دارد در اختیار سرمایه گذاران قرار دهد؛ چرا که سرمایه گذاران نیز از این زمین ها برای انجام اقدامات عمرانی کمتر استقبال می کنند.»

 

لغو کار در برخی از پروژه ها

مظفری، انبوه ساز و سرمایه گذار دیگری در این جلسه تصریح کرد: «ا کنون پروژه های زیادی در دسترس است؛ اما پروژه ما لغو شده است؛ پروژه ما مربوط به فرهنگیان است که در حال حاضر با شهرداری به مشکل برخورده ایم. ا گر پروژه ها به بن بست خورد و شهرداری مقصر آن بود، باید اقدامات لازم انجام شود تا پروژه مربوطه به نتیجه برسد.ا گر به این صورت پیش رویم در آینده شاهد فاجعه خواهیم بود و همه سرمایه گذاران از شهر خارج خواهند شد.»

 

نبود ساماندهی در بافت فرسوده

 در ادامه، محسن رحمانی دیگر انبوه ساز شهر اصفهان گفت:«مشکل تجهیز ساختمان به آتشنشانی و اشراف آن به ساختمان های دیگر ازجمله مسائل موجود برای ساخت وساز در شهر اصفهان است؛ البته ما در شهرهای دیگر شاهد چنین سخت گیری هایی نیستیم. ا کنون ترا کم در شهر اصفهان وجود دارد و بافت فرسوده با مشکلات زیادی مواجه است که شهر را نابود می کند. ازنظر من شهرداری باید تخفیفاتی برای انبوه سازان در نظر بگیرد تا وضعیت بهبود پیدا کند.»

 

 معضل خاکبرداری برای انبوه سازان

 حامد رفیعیان، دیگر انبوه ساز شهر اصفهان، در ادامه این جلسه گفت: «باید اقداماتی انجام شود تا کار ماندگاری از این دوره مدیریت شهری برای اصفهان باقی بماند. پیشنهاد می کنم زمین های اطراف شهر خریداری شود؛ چرا که ا گر امروزه این کار انجام نشود در آینده با توجه به رشد جمعیت، شاهد کمبود مسکن خواهیم بود. آپارتمان هایی که ا کنون ساخته می شوند حدود ۸۰ سال کارایی دارند پس باید شهرداری تا حد توان خود به ما کمک کند. خاکبرداری ا کنون برای ما انبوه سازان سخت شده است و ازنظر من شهردار اصفهان باید به مدیران منطقه دستورالعملی ابلاغ کند تا آنها با ما همکاری بیشتری داشته باشند.»

 

استقبال یک شرکت چینی از پروژه های شهری

 همچنین سعید سیدنا، انبوه ساز دیگر اصفهانی بیان کرد: «حدود چند هفته پیش بود که با رئیس شورای شهر اصفهان جلسه ای برگزار شد که رئیس شورای شهر بر جذب سرمایه و مشارکت تأ کید داشت؛ جذب سرمایه مانند جذب مشتری برای کسبه است پس باید به دنبال جذب سرمایه باشیم. البته در این راستا با مسئول یک شرکت چینی صحبت شده است که آنها پس از استقبال، سه شرط برای ما تعریف کردند. شرط اصلی آنها امکان بازگشت سرمایه بعد از دوسال بود. شهرداری باید در این راستا حضور پیدا کرده و مشکلات آن را حل کند.»

 

اصلاح طرح تفصیلی اصفهان

 در ادامه نیز محمدرضا لبافان از دیگر انبوه سازان حاضر در جلسه اظهار کرد: «در گذشته، مشکلاتی در طر ح تفصیلی وجود داشت که آنها سنگی در راه انبوه سازان انداخته است؛ ازنظر من باید این طرح تغییر پیدا کند. همچنین اجرای پروژه سرای ۸ کار ارباب رجوع را دو برابر کرده پس باید اقدامات لازم در این زمینه انجام شود.»

 

انبوه سازان نیازمند حقوق شهروندی هستند

 در ادامه این جلسه، عباس آقارضایی از دیگر انبوه سازان گفت: «ا گر مشکلات موجود در طرح تفصیلی، نظام مهندسی و بیمه اجتماعی حل شود، شاهد اتفاقات خوبی خواهیم بود و خود مردم نیز شروع به ساخت وساز می کنند. ما انبوه سازان نیازی به فرش قرمز نداریم بلکه تنها نیازمند حق شهروندی هستیم. زمانی که در زمان انتصاب شهردار قرار می گیریم تمامی پروژه ها قفل می شود که برای این موضوع میز باید چاره ای اندیشیده شود.»

 

حل مشکلات جزئی موجود

 حسین گیاهچی، از دیگر انبوه سازان این جلسه بیان کرد: «باید حیطه اختیارات مدیران مناطق بیشتر شود تا بتوانند به ما یاری بیشتری برسانند؛ ما باید اجازه دهیم تا انبوه سازان به سمت پروژه های بزرگتر بروند تا شهر نیز به سمت توسعه برود، همچنین باید مسائل جزئی حل شود.»

 

 انبوه سازی؛ نیازمند زیرساخت

در ادامه، لطفی، انبوه ساز شهر اصفهان گفت: «انبوه سازی نیازمند زیرساخت هایی است که ما در کنار این زیرساخت ها باید به رسالت اجتماعی نیز برسیم؛ چرا که اکنون دولت به تولید مسکن نیاز دارد و ا گر این کار انجام شود کمک بزرگی به انقلاب اسلامی کرده ایم. شهرداری باید مشکلات مردم را حل کند تا به نتیجه مطلوب برسد، باید تعداد واحدهای ساخته شده زیادتر شود تا در آینده دچار مشکل نشویم.»

 

بسته های تشویقی برای مدیران مناطق در نظر گرفته شود

 زارعان، از دیگر انبوه سازان اصفهانی خاطرنشان کرد: «در نمای ساختمان با مشکلاتی مواجه هستیم که امیدواریم با اقدامات شهردار جدید این مشکلات حل شود. ا گر بسته های تنبیهی و تشویقی برای معاونان و مدیران منطقه در نظر گرفته شود شاهد اتفاقات خوبی خواهیم بود.»

 

به سمت ساخت محله پایدار گام برداریم

 امامی، یکی دیگر از انبوه سازان گفت: «باید به سمت پروژه هایی برویم که اتفاقات خوبی را برای شهر در پیش داشته باشد. ازنظر من باید به سوی ساخت محله پایدار برویم تا نتیجه بهتری را در شهر شاهد باشیم.»

 

اتاق های بازرگانی، اصلی ترین سرمایه گذاران مسکن هستند

همچنین میرزا امیری، انبوه ساز و نماینده اتاق بازرگانی اصفهان گفت: «حا کمیت به این نتیجه رسیده که موتور توسعه شهر و کشور بر ساخت وساز روشن می شود، پس ما باید موضوعات فرار سرمایه را در نظر بگیریم؛ اتاق های بازرگانی اصلی ترین سرمایه گذاران مسکن هستند. پس باید به آنها ویژه توجه شود. همچنین اتاق بازرگانی می تواند اقدامات خوبی را رقم زند و مکان هایی را که پروژه های انبوه بزرگی دارد در کارگروه ها احصا کند.»

 

شهر اصفهان به جذب سرمایه نیاز دارد

 شیخ سجادیه، از دیگر انبوه سازان نیز بیان کرد: «باید کمیته ای تشکیل شود تا مشکلات انبوه سازان حل شود و همچنین باید دوره اعتبار پروانه ها برای پروژه های بزرگتر بیشتر شود؛ شهر اصفهان نیاز به جذب سرمایه دارد؛ چرا که در این راه حق مطلب ادا نشده و سازمان مشارکت های شهرداری مانند یک حلقه مفقود شده بوده است.»

 

تغییر نگاه، موجب انقلاب درزمینه انبوه سازی می شود

عباس سجادی، از انبوه سازان دیگر تصریح کرد: «ا گر قرار است شاهد جهش در راه مان باشیم باید قوانین و سرعت کار را مدنظر بگیریم؛ چرا که ا گر همین راه را ادامه دهیم به نتایج مطلوبی نخواهیم رسید. پس باید در این مسیر کارهای نوینی را انجام دهیم تا در زمینه انبوه سازی شاهد انقلاب باشیم.»

 

مدیران مناطق ریسک پذیر باشند

 مهندس کی از دیگر سرمایه گذاران این جلسه خاطرنشان کرد: «اگر یک مدیر جرئت انجام کارها را نداشته باشد، نمی تواند به نتایج مطلوبی برسد. در مناطق مختلف شهرداری مراجعات زیادی را شاهدیم که در برخی از مراجعات مدیران مناطق برخی از کارها را انجام نمی دهند؛ چراکه جرئت انجام و ریسک پذیری لازم را ندارند.»/ خبرنگار؛ سیدمحمد منتظرالقائم

 

 

برچسب ها: 

افزودن ديدگاه