• پ., 04/23/2020 - 09:58
  • كد: 992

 

آئین امضای تفاهم‌نامه «استفاده مشترک از خدمات نقشه برداری نظام مهندسی برای اجرای عملیات بهره‌برداری از پیش تفکیک آپارتمان قبل از صدور گواهی پایان کار» با حضور قدرت‌اله نوروزی شهردار اصفهان، شیرین طغیانی رئیس  کمیسیون عمران، معماری و شهرسازی شورای اسلامی شهر اصفهان، علی بهبهانی مدیرکل اداره ثبت اسناد و املاک استان اصفهان، سید احمد حسینی‌نیا معاون شهرسازی و معماری شهرداری اصفهان و جمعی از مسئولان در تالار شورا برگزار شد.

 

اداره ثبت اسناد و املاک یکی از مجموعه‌های حساس است

شهردار اصفهان با بیان اینکه اداره ثبت اسناد و املاک یکی از ادارات بسیار مهم، حساس و سرنوشت‌ساز است، گفت: این مجموعه ثبت تمام مایملک کشور و اموال غیرمنقول را به عهده دارد. قدرت اله نوروزی افزود: اداره ثبت اسناد و املاک یکی از ساختارهای مهم ایجاد نظم عمومی در جامعه است که به برقراری عدالت کمک می‌کند. او تصریح کرد: اعمال و رفتار اداره ثبت اسناد و املاک، مبنای بسیاری از آرای دادگاه‌ها و قضاوت است و سرنوشت بسیاری از اختلاف‌ها و تعارض‌ها در این اداره رقم می‌خورد، بنابراین فعالیت این مجموعه از اهمیت بسیاری برخوردار است.شهردار اصفهان خاطرنشان کرد: شهرداری هرکجا نیاز باشد آماده ارائه خدمات و همکاری با اداره ثبت اسناد و املاک است تا کیفیت خدمات افزایش پیدا کند و مردم آرامش و آسایش بیشتری داشته باشند.نوروزی با بیان اینکه برگزاری این گونه تعامل‌ها و نشست‌ها از اقدامات ضروری و مستدام است، اذعان داشت: با این قبیل کارها می‌توانیم در راستای تعامل بیشتر با یکدیگر قدم برداریم و از امکانات یکدیگر برخوردار شویم

تسهیل در مسیر  زندگی شهروندان

او با اشاره به اینکه تفاهم‌نامه‌ای که امروز امضا شد مسیر زندگی را برای همه آسان‌تر می‌کند، خاطرنشان کرد: این تفاهم‌نامه تنظیم شده با دستورالعمل‌های اجرایی شورای شهر، شهرداری و اداره ثبت اسناد و املاک همه گره‌های کور و تنگناهای موجود را هموار می‌کند، به گونه‌ای که متخصصان به اهداف تعیین شده دسترسی پیدا کنند. شهردار اصفهان، انعقاد تفاهم‌نامه «استفاده مشترک از خدمات نقشه برداران نظام مهندسی جهت اجرای عملیات پیش تفکیک آپارتمان پیش از صدور گواهی پایان کار» را آغازی برای ساختن بهتر شهر دانست. نوروزی تاکید کرد: امنیت به معنای واقعی برقرار خواهد شد اگر همه در کشور تلاش کنند تا مردم از درون احساس رضایت کنند.

 

با اجرای مفاد این تفاهم نامه از رانت و فساد جلوگیری می شود

در ادامه رئیس کمسیون عمران و شهرسازی شورای اسلامی شهــر اصفهان گفت: با توجه به اینکه سوم اردیبشهت، تولد شیخ بهایی و روز معمار است این  موضوع را به فال نیک می‌گیریم و امیدواریم با امضای این تفاهم‌نامه، مشکلاتی که مردم در گذشته در موضوع پرونده‌های ساختمانی و پرونــده‌ها داشتند و گاهی کارشان به جریمه می‌کشید، برطرف شود. شیرین طغیانی افزود: ابتدا طرحی تهیه شد مبنی بر اینکه تفاهم‌نامه ای بین شهرداری و ثبت اسناد ایجاد شود تا مشکلات مردم را کاهش دهیم. در این تفاهم‌نامه مسائلی از قبیل توجه به عدالت اجتماعی، توجه به تسهیل در امور مردم و استفاده از فضای مجازی تسریع می‌شود که به نفع مردم خواهد شد و امور نظم بهتری پیدا خواهد کرد. او ادامه داد: با اجرای مفاد این تفاهم نامه از رانت و فساد جلوگیری می شود و امیدواریم مردم اصفهان هم شاهد نتایج خوب این موضوع باشند که مطابق با قوانین جاری کشور است.

 

 کاهش واسطه احتمالی در حوزه مراجعات ثبتی

در ادامه این آئین، معاون شهرسازی و معماری اصفهان با بیان اینکه اعضای شورای اسلامی شهر و شهرداری اصفهان از دو سال و نیم پیش تاکنون امضای تفاهم نامه را در دستور کار قرار دادند، گفت: این موضوع در راستای شفافیت و گسترش تعاملات دو جانبه با اداره کل  ثبت اسناد و املاک استان، بهره‌گیری بیشتر از خدمات الکترونیک دو جانبه، شفافیت‌سازی و کاهش مراجعات مردمی به شهرداری ها و  اداره کل ثبت است. سید احمد حسینی نیا با اشاره به اینکه کاهش واسطه احتمالی در حوزه مراجعات ثبتی یکی دیگر از مزیت‌های این تفاهم‌نامه است، تصریح کرد: این تفاهم‌نامه در 16 بند و 5 تبصره تدوین شده است که در دو قالب گواهی پایان کار آیین نامه و قانون حد نگار اجرا می‌شود و به کاهش مراجعات مردمی برای ثبت کمک می‌کند.او گفت: در ماده 9 قانون حد نگار به این موضوع اشاره می‌شود که دستگاه‌های  دولتی و عمومی، املاک دولتی را که در اختیار دارند باید براساس ابعاد و اندازه و حد مالکیت به اداره ثبت اعلام کنند تا منجر به صدور سند شود. در شهرداری‌ها در بخش انهار و معابر اصلی و فرعی با این مسئله مواجه بودیم. اکنون با اجرای مفاد این تفاهم‌نامه می‌توانیم یک سامانه جامع اطلاعاتی در اداره ثبت و شهرداری به اشتراک بگذاریم تا تعیین تکلیف اراضی در محدوده قانونی انجام شود.

 

کاهش تردد شهروندان برای امور جاری

معاون شهرسازی و معماری اصفهان ادامه داد: در گذشته باید نقشه‌های معماری به تایید مهندسان می‌رسید و فرایندی طولانی در شهرداری طی می‌شد. این موضوع منجر به این می‌شد که نقشه‌ها به اداره ثبت ارجاع داده شود و در اداره ثبت، نقشه‌ها به نقشه‌های ثبتی تبدیل می‌شود که گاهی مغایرت‌هایی در ابعاد، اندازه و مساحت‌ها شکل می‌گرفت و این رفت و برگشت بین اداره ثبت و شهرداری مناطق بسیار اتفاق می‌افتاد و باعث اتلاف وقت و هزینه  می‌شد؛ اما این اقدام به کاهش تردد شهروندان کمک می‌کند. در ادامه، مدیر کل اداره ثبت اسناد و املاک استان اصفهان گفت: تعامل شهرداری با اداره ثبت اسناد و املاک شهرداری برای ارائه خدمات مطلوب بسیار تنگاتنگ و به هم گره خورده است، در این راستا دو دستگاه با تعامل بیشتر باید در حوزه‌های مختلف و ثبت اسناد در امور مردم تسهیلگری کنند. علی بهبهانی افزود: مدیریت شهری اصفهان در چند ماه اخیر پیگیر امضای تفاهم‌نامه بود که این موضوع باعث شفافیت در اطلاعات می‌شود.

برچسب ها: 

افزودن ديدگاه