• پ., 12/30/2021 - 13:44
  • كد: 1587
رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان: از حضور سرمایه‌گذاران لبنانی در اصفهان حمایت می‌کنیم.

 

 

شهردار اصفهان با بیان اینکه اصفهان به دست ما و شما ساخته شده است و با هم باید مراقب این شهر باشیم، گفت: ما برای خدمت به ارامنه شهر اصفهان هیچ منتی بر آن‌ها نداریم چراکه خدمت به همه شهروندان وظیفه ما است.

 

همزمان با جشن‌های کریسمس در محله مسیحی‌نشین جلفا، شهردار اصفهان، رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان، معاون فرهنگی - اجتماعی شهردار و جمعی از اعضای شورای اسلامی شهر اصفهان از این محله بازدید و با اسقف اعظم ارامنه اصفهان و جنوب ایران و شورای خلیفه‌گری ارامنه دیدار کردند.

 

علی قاسم زاده، شهردار اصفهان در این دیدار ضمن تبریک سال نو میلادی به شهروندان ارامنه اصفهانی و شورای خلیفه‌گری اظهار کرد: این دیدار نشان دهنده پیوند ادیان به صورت عملی است و ما می‌توانیم الگوی زندگی مسالمت‌آمیز در اصفهان را تعمیم دهیم.

 

وی ادامه داد: ارادت به مسیحیان ریشه در دو موضوع دارد؛ نخست اینکه آموزه‌های قرآن کریم تصویری کامل از مسیحیت و زندگی حضرت مریم (س) را به ما نشان داده است و دوم اینکه تجربه تاریخی همزیستی سبب نزدیکی ما به یکدیگر است.

 

شهردار اصفهان خاطرنشان کرد: اصفهان به دست ما و شما ساخته شده است، بنابراین همه باید مراقب این شهر باشیم؛ برای خدمت به ارامنه شهر اصفهان هیچ منتی بر شما نداریم چراکه خدمت به همه شهروندان وظیفه ماست.

 

وی اظهار امیدواری کرد: سال‌های متمادی مسیحیان و مسلمانان در این شهر در کنار هم به نیکی زندگی کنند.

 

از حضور سرمایه‌گذاران لبنانی در اصفهان حمایت می‌کنیم

در ادامه این نشست، محمد نورصالحی، رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان با بیان اینکه کشور ایران و به خصوص شهر اصفهان همواره مهد همزیستی مسالمت‌آمیز ادیان مختلف به خصوص مسلمانان و مسیحیان بوده است، گفت: سابقه حضور ارامنه در اصفهان به ۴۰۰ سال قبل باز می‌گردد و آنها توانسته‌اند دوستانه و برادرانه در کنار مسلمانان زندگی کنند.

 

وی ادامه داد: در محلات مختلف شهر پیروان مسیح در کنار مسلمان زندگی کرده‌اند و هر دو قشر از خدمات و کسب و کار یکدیگر استفاده کرده‌اند.

 

رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان افزود: امیدوارم این همزیستی در اصفهان ادامه داشته باشد و دنیا از این شرایط الگو بگیرد تا پیروان همه ادیان در صلح و دوستی کنار هم زندگی کنند و شاهد تبعیض و بی عدالتی در هیچ جای دنیا نباشیم.

 

وی پیشنهاد حضور سرمایه‌گذارانی از کشور لبنان که زادگاه اسقف اعظم ارامنه اصفهان است را مطرح کرد و گفت: امیدوارم با همراهی شما بتوانیم از حضور این افراد در عرصه‌هایی همچون مرمت آثار تاریخی و ساخت هتل برای توسعه گردشگری بهره مند شویم؛ مدیریت شهری استقبال خوبی از این افراد به عمل خواهد آورد.

 

نورصالحی در پایان ضمن تبریک به اسقف اعظم و ارامنه شهر اصفهان، گفت: امیدوارم سال نو میلادی برای پیروان مسیح (ع) پر از تندرستی و نشاط باشد.

 

میلاد حضرت مسیح (ع) عید همه ادیان است

در ادامه این دیدار، سیپان کاشچیان، اسقف اعظم ارامنه اصفهان و جنوب ایران خطاب به مدیران شهری اصفهان اظهار کرد: حضور شما در آستانه سال نو میلادی باعث مباهات ماست. ما به عنوان برادران یکدیگر دور هم جمع شده‌ایم و شهروند یک خانواده بزرگ هستیم.

 

وی با اشاره به روشن شدن چراغ سال نو میلادی در محله جلفای اصفهان با حضور شهردار و اعضای شورای شهر گفت: این روشنایی نمادی از روشنایی اذهان و افکار ماست، اگر افراد دیگری سعی می‌کنند در ذهن‌های ما شکی باقی بگذارند اما وقتی روشنایی از سوی برادران شما انجام می‌شود، باعث قوت قلب می‌شود.

 

اسقف اعظم ارامنه اصفهان و جنوب ایران با بیان اینکه این دیدار نخستین دیدار رسمی مقامات شهر اصفهان با شورای خلیفه‌گری ارامنه است، گفت: امیدواریم این دیدار و روشنایی این درخت، نمادی از همکاری و همراهی ما در مسیر پیش رو باشد.

 

وی با ابراز خرسندی از حضور همشهریان اصفهانی در کلیسای وانک در روزهای اخیر اظهار کرد: این عزیزان نه تنها همسایگان ما بلکه خواهران و برادران ما به شمار می‌روند. برخی فکر می‌کنند میلاد حضرت مسیح (ع) عید مسیحیان است اما این عید همه ماست و همه در کنار هم جشن می‌گیریم.

 

کاشچیان تصریح کرد: ما هم در تمام شادی‌های همسایگان خود سهیم هستیم چراکه یک خانواده واقعی در شادی‌ها و غم‌ها در کنار یکدیگرند. ناراحتی و غم در کشور ایران، ناراحتی و غم ماست و از موفقیت‌های کشور خوشنود و خوشحال می‌شویم.

 

اسقف اعظم ارامنه اصفهان و جنوب ایران با بیان اینکه در سفرهایی که به زادگاه خود در لبنان داشته‌ام آنقدر از ایران و اصفهان تعریف کرده‌ام که بسیاری از آنها مشتاق بازدید از این شهر شده‌اند، اظهار کرد: من از همه مردم در کشورهای مختلف جهان می‌خواهم به ایران بیایند و از نزدیک با این کشور آشنا شوند چراکه تصویری که از ایران در رسانه‌ها وجود دارد با واقعیت، فاصله بسیار زیادی دارد.

 

تقویت سرمایه‌های اجتماعی شهر، با همراهی همشهریان مسیحی

همچنین در این دیدار، مصطفی نباتی نژاد، عضو شورای اسلامی شهر اصفهان اظهار کرد: ما فارغ از دین و مذهب در این شهر، مسئولیتی بر عهده داریم که در چارچوب قانون، پاسخگوی نیازهای همه شهروندان باشیم.

 

وی اظهار امیدواری کرد: بتوانیم با کمک هم، سرمایه‌های اجتماعی را تقویت کنیم تا مسائل اقتصادی و اجتماعی کشور هم حل و فصل شود.

 

مدیران شهری و اسقف اعظم پیش از این دیدار، با حضور در قبرستان ارامنه شهر اصفهان به شهدای ارامنه که در جنگ تحمیلی کشور به شهادت رسیده بودند، ادای احترام کردند. همچنین با حضور مدیران شهری در محله جلفا، درخت سال نو میلادی روشن شد.

 

 

افزودن ديدگاه