• ش., 06/18/2022 - 08:38
  • كد: 1740
بخش خصوصی نباید در برابر تصمیم‌گیری‌های خلق‌الساعه قرار گیرد

 

سرانجام بیست‌وپنجمین سفر استانی رئیس‌جمهور کشورمان به نام استان اصفهان به ثبت رسید. روز پنجشنبه (26 خرداد) در آستانه نخستین سالگرد آغازبه‌کار دولت سیزدهم و پس از ماه‌ها انتظار، استان اصفهان میزبان آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی بود. رئیس‌جمهور کشورمان به همراه هیئت دولت و پس از ورود به اصفهان در فرودگاه بین‌المللی شهید بهشتی، با استقبال آیت‌الله سید یوسف طباطبایی‌نژاد، نماینده ولی‌فقیه و امام‌جمعه؛ سید رضا مرتضوی، استاندار و نمایندگان مردم استان در مجلس شورای اسلامی و جمعی از مسئولان کشوری و لشکری اصفهان روبه‌رو شد. دیدار با کشاورزان شرق اصفهان، بازدید از شهرک علمی و تحقیقاتی و شرکت دانش‌بنیان صنایع هواپیماسازی ایران (هسا)، دیدار با نخبگان، حضور در ورزشگاه نقش‌جهان اصفهان و دیدار با اقشار مختلف مردم، حضور در جلسه شورای اداری استان و همچنین دیدار با اصحاب رسانه ازجمله برنامه‌های سفر یک‌روزه آیت‌الله رئیسی به استان اصفهان بود.

 

مشکل کم‌آبی با مدیریت صحیح و همراهی مردم ‌حل‌شدنی است

رئیس‌جمهور در بدو ورود به اصفهان و با بیان اینکه اصفهان، استان ایثار و شهادت، علم و فرهنگ و هنر است، گفت: اصفهان استان دین‌مداری و ولایت‌مداری و حقیقتا مهد پرورش فلاسفه، فقیهان و سرداران رشید و دلاوران بسیاری است که نه‌تنها برای این شهر، بلکه برای کشور و جهان اسلام مایه افتخار هستند.

آیت‌الله رئیسی در خصوص اهداف این سفر به استان اصفهان و با بیان اینکه استعدادهای بسیاری در این استان وجود دارد، تصریح کرد: نقش استان اصفهان در دفاع مقدس نقش مثال‌زدنی بوده است؛ ۲۳هزار شهید و قریب به ۵۰هزار ایثارگر همه گواه بر این بوده که اصفهان استان انقلاب و دفاع از ارزش‌های انقلاب اسلامی است.

رئیس‌جمهور افزود: تمام این صفات و ویژگی‌ها برای اصفهان، مسئولیت‌آفرین و برای همه به‌ویژه ما مسئولان، وظیفه ایجاد خواهد کرد که به این استان توجه ویژه‌ای داشته باشیم تا مردم رنج نبینند و مشکلات، آن‌ها را اذیت نکند. او گفت: آنچه در طول این مدت به‌واسطه ارتباط‌هایی که با این استان دارم، بررسی کردم، این است که مشکلاتی وجود دارد که مردم از آن رنج می‌برند.

آیت‌الله رئیسی با بیان اینکه استان ظرفیت‌های زیادی دارد، خاطرنشان کرد: اصفهان استان کشاورزی، قطب صنعتی و کشور است و می‌تواند به‌خوبی قطب علم و فناوری شود. این استان همچنین استان گردشگری است و از همه مهم‌تر، ظرفیت نیروی انسانی کارآمد و تحصیل‌کرده بسیاری دارد. او یادآور شد: مشکلی که بیش‌ازپیش مردم را رنج می‌دهد، آب کشاورزی و شرب است؛ این از مسائلی است که دولت برای رفع آن برنامه دارد و اطمینان داریم با کمک مسئولان و مردم این مشکل رفع‌شدنی است؛ نیاز به‌نوعی از مدیریت دارد که در اعمال این مدیریت، مردم همراه دولت خواهند بود. البته به این نکته نیز در این سفر توجه شده است و اعتبارهایی مدنظر داریم.

رئیس‌جمهور گفت: طرح‌هایی در این استان وجود دارد که از دهه ۶۰ به‌جای‌مانده و باید علل آن را بررسی کرد که چرا این پروژه‌ها به سرانجام نرسیده است. او با بیان اینکه یکی از رنج‌های مردم این استان، پروژه‌ها و طرح‌های نیمه‌تمام است که در همه استان‌ها از این نوع طرح‌های نیمه‌تمام وجود دارد، ادامه داد: سفر ما به استان‌های سراسر کشور به‌منظور آغاز طرح جدید نیست؛ البته اگر ضرورتی وجود داشته باشد، این اقدام را انجام خواهیم داد؛ اما عمده برنامه ما نهضت بسامان‌رسیدن طرح‌های نیمه‌تمام است.

آیت‌الله رئیسی افزود: در این سفر و همچنین اقدامات پیش رو ما به دنبال آن هستیم که در جمع‌بندی جلسه‌ها با نماینده ولی‌فقیه، علما، استاندار، مدیران و نظرخواهی از آن‌ها خبرهای خوبی را برای مردم استان اصفهان داشته باشیم.

 

باید طرح تقسیم عادلانه آب در منطقه عملی شود

آیت‌الله رئیسی در اولین‌بخش از برنامه‌های سفر خود به استان اصفهان به بازدید هوایی از بخش‌هایی از رودخانه زاینده‌رود و تالاب گاوخونی پرداخت و پس از آن با کشاورزان شرق اصفهان دیدار و ضمن شنیدن مشکلات و معضل‌های مردم این منطقه با آن‌ها به‌منظور مرتفع‌سازی معضل‌هایشان گفت‌وگو کرد.

رئیس‌جمهور در جمع اهالی بالاقلعه در خصوص مشکلات شرق اصفهان گفت: برنامه برای کاهش مشکلات ناشی از خشک‌سالی و معضل‌های کشاورزی وجود دارد. حل مشکلات خشک‌سالی و کشاورزی بیش از هرچیز درگرو همت مسئولان و همکاری مردم و کشاورزان است. او اضافه کرد: آمده‌ایم تا مسائل را از زبان کشاورزان بشنویم. برخی به من می‌گفتند زمانی به اصفهان بروید که زاینده‌رود پر از آب باشد؛ اما من اعتقاد دارم باید مشکلات را از نزدیک لمس کرد و منطقی نیست که تنها به گفته‌ها بسنده کنیم.

آیت‌الله رئیسی با بیان اینکه در زمان کمبود نیز هرکس و منطقه‌ای حقی دارد و حق تعریف شده است و می‌تواند به حقوق خود برسد، اضافه کرد: اینکه در هر منطقه مردم می‌خواهند به عدالت رفتار شود، نقطه‌ای است که همه می‌توانیم بر آن توافق کنیم.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه باید طرح تقسیم عادلانه آب در منطقه عمل شود، به‌نحوی‌که افراد به حق خود برسند، گفت: در بسیاری از این روستاها، منطقه‌ای نیست که شهید و جانباز و ایثارگر تقدیم انقلاب نکرده باشد، ما معتقدیم در جمع مردمانی آمدیم که هم در مقابل دشمنان انقلاب اسلامی ایستادگی جانانه کردند و هم در جایگاه یک تولیدکننده ارزشمند هستند و نه‌فقط برای خود، بلکه برای مردم کل کشور تولید دارند.

 

رئیس‌جمهور در نشست شورای اداری از لزوم حل مشکلات آب استان گفت

در جریان سفر رئیس‌جمهور کشورمان به استان اصفهان ۲۲ نماینده ویژه ریاست‌جمهوری که عمدتا از بین وزرا بودند، به شهرستان‌های استان اصفهان سفرکرده و با مسئولان شهرستانی و مردم گفت‌وگو و مشکلات را بررسی و جمع‌بندی‌های خود را در جلسه شورای اداری با حضور رئیس‌جمهور مطرح کردند.

 

نشست شورای اداری استان اصفهان با حضور رئیس‌جمهور و اعضای هیئت دولت در ساعات پایانی روز پنجشنبه برگزار شد. آیت‌الله رئیسی در دیدار با مسئولان استانی، بر رفع مشکلات آب استان اصفهان تأکید و خاطرنشان کرد: در بازدیدهایی که امروز انجام دادیم، مشکلات استان اصفهان بررسی شد. باید عدالت در مدیریت آب رعایت شود؛ چراکه نگرانی مردم اصفهان در خصوص مسئله زاینده‌رود بحق است.

رئیس‌جمهور اظهار داشت: قطعا تأخیر در رفع مسئله زاینده‌رود مشکل ایجاد خواهد کرد؛ بر همین اساس لازم است به قانون، عدالت و شفافیت در راستای رفع مسئله زاینده‌رود توجه شود.

آیت‌الله رئیسی تأکید کرد: باید با اهتمام همه‌جانبه و همدلی همه دستگاه‌ها، مسئله آب استان اصفهان، تأمین آب زاینده‌رود و مشکل فرونشست زمین که بر اثر کم‌آبی و برداشت بی‌رویه از سفره‌های آب زیرزمینی اتفاق افتاده و مردم را نگران کرده است، حل شود؛ موضوعی که با همت و دستان توانای خود مردم استان و با خدمتگزاری دولت ان‌شاءالله پیگیری خواهد شد.

او خطاب به مدیران استانی و ملی درباره اجرانشدن تصمیم‌های صحیح برای حل مشکلات استان در گذشته، اظهار داشت: کوتاهی‌هایی در رابطه ‌با حل مشکلات استان اصفهان شده است که شما هم می‌دانید؛ اما هم‌اکنون باید تلاش شود این مشکلات حل شود. از پیشینیان عبرت بگیریم و تلاش کنیم در زمان ما کار به‌موقع انجام شود.

رئیس‌جمهور در ادامه به اهمیت حفظ محیط‌زیست اشاره کرد و گفت: اینکه هرروز شاهد افزایش ابتلا به برخی امراض به‌دلیل وجود آلاینده‌های صنعتی باشیم، قابل‌قبول نیست و باید این مشکل حل شود.

آیت‌الله رئیسی با اشاره به بازدیدهای خود از مراکز علمی و فناوری استان اصفهان، تصریح کرد: این استان همیشه قطب کشاورزی، صنعت و گردشگری بوده است. امروز می‌خواهم بگویم که یکی از قطب‌های مهم علم و فناوری و تحقیقات در کشور هم استان اصفهان است. حتما به‌زودی باید هواپیمای مسافربری حداقل با ۷۲ سرنشین به دست توانای عزیزانمان در شرکت هواپیماسازی ساخته شود.

 

هر راهکاری برای رفع مشکل آب استان اصفهان موردتوجه دولت است

رئیس‌جمهور همچنین با جمعی از نخبگان استان اصفهان دیدار کرد. آیت‌الله رئیسی در این نشست با اشاره به طرح مشکل کم‌آبی که از سوی سخنرانان مطرح شد، گفت: با علم به همین مسئله، اولین‌برنامه و حضور میدانی سفر خود به اصفهان را به بازدید از زاینده‌رود و تالاب گاوخونی اختصاص دادم.

او با بیان اینکه عدم بهره‌برداری صحیح و کاهش نزولات آسمانی ازجمله مهم‌ترین دلایل کم‌آبی در کشور است، افزود: آنچه مردم درزمینه مقابله با مشکل کم‌آبی می‌خواهند، عمل به عدالت است. اجرای عدالت در این زمینه، یعنی عمل بر اساس طرحی جامع که همه جوانب و ملاحظه‌های موضوع را در نظر گرفته و راهکارهای کارشناسانه برای برون‌رفت از وضعیت موجود را ارائه کرده باشد.

رئیس‌جمهور اجرای عدالت درزمینه مدیریت منابع و توزیع آب را دارای الزام‌هایی دانست که همگان باید به آن ملتزم باشند و اظهار داشت: به‌عنوان‌مثال، همه باید به اصلاح الگوی کشت بر اساس آنچه در طرح جامع مدیریت آب توصیه شده است، پایبند باشند؛ همچنین کسی به خود اجازه ندهد در مسیر رودخانه‌ها از آب سوءاستفاده کند.

آیت‌الله رئیسی با بیان اینکه هر طرح و راهکاری برای رفع مشکل آب استان اصفهان و کشور که بتواند دغدغه مردم را برطرف کند، حتما موردتوجه دولت قرار خواهد گرفت و از کنار هیچ پیشنهادی بدون توجه عبور نخواهیم کرد، ادامه داد: مرام دولت مردمی، عبور از کنار مشکلات نیست. برخی به بنده پیشنهاد دادند زمانی به اصفهان سفر کنم که در زاینده‌رود آب جاری باشد؛ اما بنده تأکید کردم که اتفاقا در زمانی به استان سفر می‌کنم که مردم با مشکلاتشان درگیر هستند؛ تا از نزدیک ببینم و بدانم که بر مردم چه می‌گذرد.

رئیس‌جمهور با تأکید بر اینکه «یقین دارم اگر شفاف عمل کنیم، مردم بهترین همراهان و حامیان اقدامات دولت خواهند بود»، تصریح کرد: حتما از نظرها و ایده‌های همه استادان، کارشناسان و دانشگاهیان برای غلبه بر مشکل کم‌آبی بهره خواهیم گرفت.

آیت‌الله رئیسی با اشاره به اینکه راه زیادی تا رسیدن به نقطه مطلوب، حتی با وجود جان‌فشانی‌ها و پیشرفت‌های بسیار باقی‌ مانده است و باید گام‌های آتی را بلندتر برداریم، گفت: بنده به‌عنوان یک طلبه و شما به‌عنوان آحاد جامعه باید در برداشتن گام دوم احساس مسئولیت کنیم و همت ورزیم. امروز میراث انقلاب اسلامی در اختیار ماست و باید برای اعتلای آن، ‌همه تلاش خود را به‌کار بندیم.

او اظهار داشت: مردم اصفهان همواره ثابت کرده‌اند که آماده حضور و ایثارگری در میدان‌های پرخطر برای صیانت از انقلاب اسلامی هستند و این وظیفه دولت را دراین‌رابطه بسیار سخت می‌کند.

رئیس‌جمهور با اشاره به اینکه راه دفاع از ارزش‌های انقلاب اسلامی، هیچ‌گاه راه هموار و آسانی نبوده است، تصریح کرد: دستاوردهای بزرگ با تلاش فراوان و مجاهدانه به‌دست می‌آیند؛ همان‌گونه که الگوهای ما ازجمله شهید سلیمانی با جهاد در مسیری ناهموار و سخت توانستند دستاوردهای بزرگی برای منطقه و جهان اسلام حاصل کنند.

آیت‌الله رئیسی با بیان اینکه ما پرورش‌یافتگان مکتب «ما می‌توانیم» هستیم و لذا از سختی‌های مسیر هراسی نداریم، خاطرنشان کرد: دولت مردمی خود را موظف می‌داند با تکیه ‌بر همین باور، با یاری خدا و کمک مردم بر مشکلات فائق آید.

 

دولت باید تصدی‌گری را به فعالان دغدغه‌مند بخش خصوصی واگذار کند

آیت‌الله رئیسی در ادامه، اصفهان را استانی فرهنگی توصیف کرد و گفت: نام استان اصفهان همواره قرین علم، فرهنگ و هنر بوده است. یکی از ظرفیت‌های بزرگ این استان، درزمینه گردشگری است؛ اما توسعه گردشگری باید با حفظ هویت فرهنگی صورت گیرد. رهبر معظم انقلاب در سخنرانی ۱۴ خرداد خود تأکید کردند که نباید اجازه دهیم از نظام و انقلاب ما هویت‌زدایی شود.

رئیس‌جمهور ادامه داد: هویت و شناسنامه اصفهان، دین‌داری، ولایت‌مداری، عشق به اهل‌بیت و شهادت و ایثار است و نباید اجازه دهیم این شناسنامه مخدوش شود. در این مسیر باید از فعالان مردمی عرصه فرهنگ و به‌خصوص کسانی که درزمینه جوانان فعالیت می‌کنند، به‌طورجدی حمایت شود.

آیت‌الله رئیسی گفت: دولت همان‌گونه که متصدی خوبی در عرصه اقتصاد نیست و باید این میدان را به بخش خصوصی واگذار کند، در عرصه فرهنگ نیز باید تصدی‌گری را به فعالان دغدغه‌مند بخش خصوصی واگذار کند و خود در جایگاه هدایت، حمایت و نظارت قرار گیرد.

رئیس‌جمهور بر لزوم طرف مشورت قراردادن بخش خصوصی در تصمیم‌گیری‌ها تأکید کرد و افزود: بخش خصوصی نباید در برابر تصمیم‌گیری‌های خلق‌الساعه قرار گیرد. اقتصاد باید قابل‌پیش‌بینی باشد. کشاورزی نیز باید قابل‌پیش‌بینی باشد؛ به‌خصوص کشاورزان مطمئن باشند که خرید محصول و حاصل زحمات آنان تضمین شده است.

او با اشاره به اینکه امروز اکثر روستاهای کشور به برکت انقلاب اسلامی از امکانات اولیه برخوردار هستند، اظهار داشت: دلیل مهاجرت روستائیان به‌صرفه‌نبودن فعالیت اقتصادی در روستا و رونق‌نداشتن اقتصاد روستاست. فعال‌کردن اقتصاد روستا از برنامه‌های جدی دولت مردمی است.

 

طرح جامع دولت برای احیای زاینده‌رود و توزیع عادلانه آب

آخرین ایستگاه سفر یک‌روزه رئیس‌جمهور به استان اصفهان، اما به نشست خبری با اصحاب رسانه در محل فرودگاه بین‌المللی شهید بهشتی اصفهان ختم شد.

آیت‌الله رئیسی بامداد روز جمعه (27 خرداد) و در پایان بیست‌وپنجمین سفر استانی خود در حضور خبرنگاران استان اصفهان به تشریح نتایج و دستاوردهای سفرش به این استان پرداخت و گفت: اصلی‌ترین مشکل مردم در اصفهان کم‌آبی است؛ لذا در اولین‌مرحله از برنامه‌های سفر، بازدیدی از بخش‌هایی از مسیر زاینده‌رود و تالاب گاوخونی  داشتیم.

رئیس‌جمهور همچنین با اشاره به طرحی جامع با هدف توزیع عادلانه آب افزود: وزیر نیرو از اولین‌روزهای آغاز فعالیت خود پیگیر رفع مشکل کم‌آبی استان اصفهان است و در همین راستا، طرحی جامع بر محوریت توزیع عادلانه آب در حال تهیه است که مراحل نهایی خود را می‌گذراند.

آیت‌الله رئیسی با اشاره به اینکه این طرح همچنین ملاحظه‌های قانونی و حقوق همه کسانی را که در طول تاریخ از آب زاینده‌رود بهره‌مند بوده‌اند، در نظر می‌گیرد، اظهار داشت: در تهیه طرح جامع توزیع عادلانه آب از نظرهای کارشناسی متخصصان بهره گرفته شده است و پس از نهایی‌شدن نیز در اختیار نخبگان قرار می‌گیرد تا هیچ ایده و نظری درباره حل مشکل کم‌آبی نادیده نماند.

رئیس‌جمهور تصریح کرد: دولت در قالب این طرح جامع برای احیای زاینده‌رود و توزیع عادلانه آب برنامه دارد. هیچ ظرفیت، امکان و راهکاری برای احیای زاینده‌رود نادیده گرفته نخواهد شد.

 

اختصاص یک‌سوم اعتبارهای سفر استانی به طرح‌های آب‌رسانی

در ادامه، رئیس‌جمهور با بیان اینکه یک‌سوم اعتبارهای درنظر گرفته‌شده برای طرح‌های مصوب سفر استانی اصفهان به تکمیل پروژه‌های بخش آب اختصاص ‌یافته است، گفت: بخش‌های کشاورزی، بهداشت و درمان، گردشگری، صنایع‌دستی و میراث‌فرهنگی، ورزش و جوانان و پرداخت تسهیلات پس از بخش آب، به ترتیب بیشترین سهم را از اعتبارهای مصوب سفر استانی اصفهان به خود اختصاص داده‌اند.

آیت‌الله رئیسی شرط موفقیت در اجرای مصوبات سفرهای استانی را پیگیری این طرح‌ها با نگاهی تحولی از سوی مدیران استانی و کشوری دانست و تصریح کرد: اساسا مدیری که نگاه انقلابی و تحولی نداشته باشد، نمی‌تواند کار را متقن و قابل‌قبول به‌پیش ببرد و دولت مردمی نمی‌تواند پیشرفت کارها را معطل چنین مدیرانی کند؛ لذا تأکید کرده‌ام که چنین افرادی در پست‌های مهم به کار گرفته نشده و در حاشیه قرار گیرند.

رئیس‌جمهور کشاورزی، صنعت و گردشگری را ازجمله ظرفیت‌های متنوع استان برشمرد و با اشاره به بازدید خود از شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان خاطرنشان کرد: تمام مقدمات برای تبدیل اصفهان به قطب علمی و فناوری در این استان وجود دارد.

به گفته آیت‌الله رئیسی بنای دولت بر حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان است و صرف منابع در این زمینه را نه هزینه، بلکه نوعی سرمایه‌گذاری پربار می‌دانیم.

رئیس‌جمهور با تأکید دوباره به مدیران استان برای جدی‌گرفتن کار و پیگیری مؤثر اجرای مصوبات استانی افزود: برگزاری جلسات شورای اداری استان‌ها به این شکل در ۴۳ سال گذشته سابقه نداشته و ما این روش را باب کردیم تا در یک جلسه وزرا برنامه‌های دولت در حوزه کاری خود را تشریح کنند، مدیران استان حس اجرا و پیگیری این مصوبات را بگیرند و نمایندگان رسانه‌ها از جزئیات برنامه‌های دولت اطلاع یافته و برای پیگیری آن‌ها انگیزه پیدا کنند. 

 

تشکیل کارگروهی برای شناسایی علل وقوع فرونشست

آیت‌الله رئیسی همچنین به موضوع فرونشست زمین در استان اشاره کرد و اظهار داشت: قرار شد برای پیگیری این موضوع با فوریت کارگروهی از کارشناسان تشکیل شده و ضمن شناسایی علل وقوع این پدیده، راهکارهای مقابله با آن تهیه شود تا نگرانی‌ها در این زمینه رفع شوند.

رئیس‌جمهور در پایان این نشست خبری و در پاسخ این پرسش که برنامه دولت برای ایجاد توازن در برخورداری استان اصفهان از منابع کشوری و استانی چیست، گفت: رویکرد دولت در این زمینه، پیشرفت عادلانه بر پایه سند آمایش سرزمینی است و دولت در این راستا سند بودجه ۱۴۰۱ را با رویکرد اجرای عدالت بر پایه سند آمایش تدوین کرد.

رئیس‌جمهور تأکید کرد: طبیعتا بخش‌هایی که کمتر پیشرفت کرده‌اند، باید در تخصیص و تقسیم منابع و امکانات بیشتر موردتوجه قرار گیرند.

 آیت‌الله رئیسی در حضور خبرنگاران با اشاره به ظرفیت‌های متنوع استان اصفهان ازجمله در عرصه علمی و تحقیقاتی اظهار داشت: بنای دولت بر حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان است و صرف منابع در این زمینه را نه هزینه، بلکه نوعی سرمایه‌گذاری پربار می‌دانیم.

 

افزودن ديدگاه