• چ., 06/15/2022 - 10:40
  • كد: 1735
امروزه در ادبیات سرمایه‌گذاری با عبارتی به نام «سرمایه گذاری مسئولانه» مواجه هستیم

 

آیین گشایش اجلاس سازندگان و طراحان اصفهان با حضور مدیران ارشد کشور و استان در سیتی‌سنتر برگزار شد. معاون امور شهرداری‌های سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور در این آیین با بیان اینکه در حوزه حاشیه‌نشینی، انسجام اجتماعی و هویت به تاراج رفته است، گفت: در فرایند بازآفرینی شهری باید به حاشیه شهرها توجه کنیم.

 

 علی زینی‌وند اظهار کرد: ساختمان‌سازی معاصر، هویت و حس تعلق به محله‌ها را تقویت نکرده است. معماری امروز در مناطق کویری نمی‌تواند حس انسجام و هویت‌بخشی را به فرزندانمان به نمایش بگذارد.

 

او افزود: امروز منظر و نمای شهری در محله‌های مختلف حس انسجام اجتماعی را تقویت نمی‌کند. در هر محله ساختمان‌ها کیفیت و نماهای گوناگونی دارند که حس تبعیض را تقویت می‌کنند و در نتیجه آن نیز فرزندان در مواجهه با این ساختمان‌ها با تضاد اجتماعی مواجه خواهند شد.

 

معاون امور شهرداری‌های سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور گفت: در حوزه حاشیه‌نشینی، انسجام اجتماعی و هویت به تاراج رفته است و کودکانی که اجداد آن‌ها در روستاها با زندگی عشایری و کشاورزی و با حس اعتماد ‌به ‌نفس و انسان‌دوستی رشد کرده‌اند و در حاشیه شهرها زندگی کرده‌اند، خود را فردی ضعیف می‌بینند.

 

 او ادامه داد: در فرایند بازآفرینی شهری باید به حاشیه شهرها توجه کنیم. در حوزه معماری بومی، معماران تجربی پیش از این توانستند ساختمان‌هایی متناسب با اقلیم طراحی کنند؛ اما امروزه فضای غربت در نتیجه معماری حاکم شده است که منجر می‌شود فرزندان ما در آینده انسان‌های مؤثری در کشور نباشند.

 

عمر مفید ساختمان‌های فعلی کمتر از ۲۰ سال است

زینی‌وند با بیان اینکه امروزه به حضور و نظرات مردم در حوزه معماری و شهرسازی توجه نمی‌شود، تصریح کرد: باید حس مشارکت‌جویی و گفتمان رایج در حوزه معماری را گسترش دهیم؛ طراحی نماها نباید بلای جان مردم باشد و با آتش‌سوزی گسترده خطرآفرینی کند. ابتدا باید به ایمنی توجه داشت و همه این موارد باید در دانشگاه‌ها آموزش داده شود.

 

او با بیان اینکه خطای مهندسان، طراح و ناظر جان هزاران نفر را به خطر می‌اندازد، زیرا شهر ایمن مرکب از ساختمان‌های ایمن است، گفت: در طراحی، اجرا و پایش، هم‌افزایی و هماهنگی بین مسئولان وجود ندارد.

 

معاون امور شهرداری‌های سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور با بیان اینکه نظام مهندسی، سازمان استاندارد و شهرداری با یکدیگر هماهنگ نیست و تصمیمات به صورت جزیره‌ای گرفته می‌شود، اضافه کرد: در صورتی می‌توانیم به ایمنی شهرها توجه کنیم که ساختمان‌ها برای یک سده طراحی شود؛ این در حالی است که عمر مفید ساختمان‌های فعلی کمتر از ۲۰ سال است که اگر اراده همگانی برای اصلاح و رفع مشکلات آن ایجاد نشود، نسل‌های آینده ما را نمی‌بخشند؛ لذا باید وقایع را مبدأ تحول قرار دهیم.

 

او تصریح کرد: در بسیاری از شهرهای دنیا مردم مستأجر هستند؛ اما رها نمی‌شوند. شهرداری‌ها متولی ساخت منازل ایمن می‌شوند و نظام حاکمیتی تعیین‌کننده قیمت اجاره ساختمان‌هاست.

زینی‌وند گفت: زلزله بم بیش از آن که برای کشور ما مبدأ تحول باشد، مبدأ تحول و ایمن‌سازی در دنیا شد. آیا متروپل و پلاسکو نیز زمینه‌ای برای ایمن‌سازی خواهد شد؟ شناسایی ساختمان‌های ناایمن باید به سرعت انجام شود و اجازه ندهیم ساختمان‌های این‌چنینی در آینده به وجود آید.

او با بیان اینکه شهرهای ناموزون حتی لاکچری‌نشین‌ها را نیز با تهدید مواجه می‌کند، خاطرنشان کرد: شهرها باید متعادل شوند و حساسیت بر ایمنی ساختمان‌ها باید به‌گونه‌ای باشد که مسئولان ناتوان جرئت مسئولیت‌گرفتن نداشته باشند و توجه مردم به آن‌ها آن‌قدر زیاد باشد که مسئولان مجالی برای خطا نداشته و از نظارت مردم هراس داشته باشند.

 

متعهد به حفظ شخصیت اصفهان هستیم

شهردار اصفهان گفت: از ابتدای فعالیتم به عنوان شهردار به مردم تعهد داده‌ام که حافظ شخصیت شهر و شهرداری اصفهان باشم؛ لذا متعهد هستم چیزی به غلط بر قامت اصفهان نپوشانم؛ دیگر اینکه بتوانیم با تفکر جوانانی همچون سازندگان و طراحان، فصل جدیدی را در تاریخ تحول اصفهان رقم بزنیم.

علی قاسم‌زاده در این آیین با بیان اینکه جهان هستی در حال تغییر است و منتظر عزم اراده ما نخواهد ماند، اظهار کرد: در برابر تغییرات و تحولات مستمر جهان هستی می‌توانیم سه موضع متفاوت داشته باشیم؛ نخستین موضع آن است که در مقابل دنیای در حال تغییر و تحول مقاومت و در مقابل تغییر ایستادگی کنیم که این نمود تحجر است و تجربه تاریخی نشان داده است که هرکس بخواهد در مقابل تغییر بایستد، لاجرم در چرخه تغییرها خرد می‌شود.

 

او ادامه داد: نگاه دوم آن است که در مقابل تغییر حالت تسلیم داشته باشیم، خود را در جریان تغییر رها کنیم و بدون اراده با جریان تغییر حرکت کنیم.

رویکرد سوم این است که نه در مقابل تغییر بایستیم و نه اینکه خود را رها کنیم؛ بلکه این رویکرد ما را به ایجاد تغییر دعوت کند؛ رویکرد سوم تأکید دارد پیشگام تغییر باشیم و مغلوب مکان و زمان نشویم.

 

شهردار اصفهان با بیان اینکه امروزه به شدت در سازندگی و طراحی شهر به خلاقیت و نوآوری نیاز داریم، گفت: امروز به دنبال انسان‌هایی هستیم که ادراک و احساس قوی داشته باشند و بتوانند این ادراک را در معماری تجسم کنند و خالق مکان  شوند.

 

او تصریح کرد: بحث جدی که در حال حاضر مورد بررسی قرار داده‌ایم، این است که اصفهان نوین یعنی چه؟ اصفهان نوین می‌خواهیم یا نمی‌خواهیم؟ آیا اصفهان نوین باید به‌طور کامل شبیه اصفهان قدیم باشد؟

 

قاسم‌زاده تأکید کرد: در این دنیای پیوسته و در حال تغییر نباید شخصیت خود را گم کنیم؛ زیرا آنچه به ما هویت می‌دهد، شخصیت است و هر شهری به اقتضای عناصر هویتی خود شخصیتی دارد.

 

طراحی اصفهان نوین با شناخت شخصیت شهر

شهردار اصفهان با بیان اینکه اگر بتوانیم شخصیت شهر را بشناسیم، توانسته‌ایم اصفهان نوینی را طراحی کنیم که با شخصیت آن در تعارض نباشد، گفت: از هر نسلی انتظار می‌رود از خود چیزی به یادگار بگذارد و در تاریخ تحول اصفهان نیز باید نگاه و تغییر جدید وجود داشته باشد و در راستای شخصیت اصفهان به وقوع بپیوندد.

 

قاسم‌زاده در پاسخ به این سوال که چگونه می‌توانیم شخصیت اصفهان را بشناسیم، گفت: باید روایت اصفهان را فهمید و قصه شهر را شناخت و طراحان و سازندگان نیز قصه را متوجه شوند. باید زبان روایت اصفهان را از زبان خود مردم این شهر درک کرد؛ البته روایت آن چیزی است که مردم می‌سازند و سینه به سینه نقل می‌کنند و اگر بخواهیم قصه اصفهان را بشناسیم باید خرده‌روایت‌های آن را شنید.

 

او گفت: اینکه فکر کنیم دفاع از اصفهان به معنای ساخت‌وساز همچون دوران ۴۰۰ ساله گذشته است، تصوری اشتباه است؛ زیرا کار جدیدی نیست؛ بلکه کپی‌برداری است، باید خالق زمان و مکان باشیم و فصل جدیدی بر کتاب اصفهان بیفزاییم و این کار طراحان و سازندگان است.

 

قاسم‌زاده افزود: از ابتدای فعالیتم به عنوان شهردار به مردم تعهد داده‌ام که حافظ شخصیت شهر و شهرداری اصفهان باشم؛ لذا متعهد هستم چیزی به غلط بر قامت اصفهان نپوشانم؛ دیگر اینکه بتوانیم با تفکر جوانانی همچون سازندگان و طراحان، فصل جدیدی را در تاریخ تحول اصفهان رقم بزنیم. وقتی سخن از تغییر جهان هستی مطرح می‌کنیم، به تبع آن باید معماری نیز تحول داشته باشد.

 

شهردار اصفهان تأکید کرد: باید بتوانیم زبان نسل امروز را بفهمیم و با درک روایت شهر اصفهان و این روایت متصل را با ترجمان نسل امروز تبدیل به مکان، زمان و جذابیت‌هایی کنیم که برای آیندگان به یادگار بماند.

 

نقش‌آفرینی بازیگران ساخت‌وساز شهر

معاون معماری و شهرسازی شهرداری اصفهان گفت: در برنامه جدید جامع شهر اصفهان که به عنوان یک برنامه راهبردی و مسئله‌محور به عنوان پایلوت کشور در حال تهیه تدوین و اجراست، بازیگران شهر که به‌صورت مستقیم و غیرمستقیم در ساخت‌وساز شهر نقش دارند، سهیم خواهند بود.

 

 وحید مهدویان در این آیین اظهار کرد: قانون، شهر و تمدن سه همراه تاریخی دیرینه هستند و قوانین و مقررات شهرسازی و معماری در حصول توسعه پایداری شهرها، ظهور جامعه مدنی، بالابردن کیفیت زندگی شهری نقش بسزایی دارند.

 

او افزود: با توجه به نقش محوری دولت مرکزی در دوران معاصر بیش از ۱۰۰ آیین‌نامه، ضابطه و طرح برای ساخت‌وساز شهری تصویب شده است تا محیط‌های پایدار و ایمن در شهرها ایجاد شود.

 

معاون معماری و شهرسازی شهرداری اصفهان گفت: مهندسان و سازندگان بزرگ‌ترین گروه بهره‌برداران از این قوانین هستند و نقش مؤثرتری در این زمینه بر عهده دارند؛ اما با توجه به اینکه رویکرد ایجاد مشروعیت حقوق شهروندی در قوانین شهرسازی ایران وجود نداشته، برای حضور شهروندان در فرایند تصمیم‌گیری، سازوکار مناسبی تدوین نشده است و مهندسان نیز در این زمینه نقشی ندارند؛ لذا این موضوع در شهر اصفهان مورد توجه قرار گرفته است.

 

او اضافه کرد: در برنامه جدید جامع شهر اصفهان که به عنوان یک برنامه راهبردی و مسئله‌محور به عنوان پایلوت کشور در حال تهیه تدوین و اجراست، بازیگران شهر که به‌صورت مستقیم و غیرمستقیم در ساخت‌وساز شهر نقش دارند، سهیم خواهند  بود.

 

 مهدویان تصریح کرد: مرحله نخست برنامه جدید جامع شهر اصفهان در قالب مرحله تشخیص با رویکرد نوین به همت شهرداری و شورای اسلامی شهر و اداره کل راه و شهرسازی تهیه و تصویب شده است که اگر شهرداری اصفهان به عنوان کارفرمای مرحله دوم پروژه تعیین شود، مرحله تجویزی این طرح نیز آغاز خواهد شد.

 

معاون معماری و شهرسازی شهرداری اصفهان گفت: با آغاز مرحله دوم نشست‌ها و کارگروه‌های مشترک با رویکرد مسئله‌محوری، راهبرد و تجویز در سطح کلان کشور ادامه خواهد یافت.

 

برخوردار نبودن از تفکر ایمنی منجربه حادثه متروپل شد

عضو هیئت‌ مدیره سازمان نظام‌مهندسی تهران گفت: عواملی مانند برخوردار نبودن از تفکر ایمنی منجربه حادثه متروپل شد. ایمنی از فکر و اندیشه ذهنی افراد شروع می‌شود؛ مشکل آنجاست که ایمنی هزینه محسوب شد و برای ایمنی برنامه‌ریزی صورت نگرفت.

 

 امیدرضا ریاحی‌فر در این آیین اظهار کرد: در حادثه متروپل همگان انگشت تقصیر را به سمت دیگران می‌گیرند؛ ولی در چنین حادثه‌ای همه مقصر هستند؛ دانشگاه مقصر است؛ چراکه به درستی آموزش نداد. شهرداری مقصر است؛ زیرا فرایند صدور مجوزها و تأیید نقشه‌ها را از دریچه سازمان عبور نداد و جامعه مهندسی مقصر است؛ زیرا سهل‌انگارانه با این موضوع برخورد کرد.

 

او افزود: شعاری در دنیا مبنی بر «اول ایمنی و بعد کار» وجود دارد؛ عواملی مانند برخوردار نبودن از تفکر ایمنی منجربه حادثه متروپل شد. ایمنی از فکر و اندیشه ذهنی افراد شروع می‌شود؛ مشکل آنجاست که ایمنی هزینه محسوب شد و برای ایمنی برنامه‌ریزی صورت نگرفت.

 

متأسفانه مسئولان و فعالان ریسک‌پذیر شده‌اند

نماینده سازمان نظام‌مهندسی ساختمان خاطرنشان کرد: دنیا به این نتیجه رسیده که قبل از اجرای هر برنامه‌ای، باید برای ایمنی آن برنامه‌ریزی صورت گیرد؛ متأسفانه مسئولان و فعالان ریسک‌پذیر شده‌اند که اتفاقی خطرناک  است.

 

ریاحی‌فر تصریح کرد: فرایندهای اداری قابل بهبود و اصلاح هستند؛ اما خدمات فنی و مهندسی غیرقابل حذف است؛ ایمنی را نباید فدای سرعت کرد، ایمنی نه‌تنها هزینه نیست، بلکه سرمایه‌گذاری است.

 او اضافه کرد: این روزها در ادبیات سرمایه‌گذاری با عبارتی به نام «سرمایه گذاری مسئولانه» مواجه هستیم که به پایداری و ایمنی دوره ساخت و بهره‌برداری و توسعه پایدار توجه می‌کند.

 

نماینده سازمان نظام مهندسی ساختمان با بیان اینکه مسئولان و فعالان برای هر کاری به نقشه، اجرا و اقدام اصلاحی نیاز دارند، ادامه داد: ایمنی ابتدا از تفکر افراد و در درجه دوم از میز طراحی آغاز می‌شود. نقش یکایک طراحان، معماران و شهرسازان در این حوزه بسیار پررنگ است؛ هرچه در فازهای ابتدایی ایمنی بیشتر رعایت شود، هزینه کمتری در اجرا پرداخت خواهیم کرد.

 

ریاحی‌فر یادآور شد: ایمنی محدود به دوره اجرا نیست و به فاز طراحی، اجرا و حتی تخریب بازمی‌گردد. به دنبال طراحی، اجرا و بهره‌برداری ایمن هستیم؛ لذا با افتخار اولین «کمپین ساختمان ایمن، شهر ایمن» را در اصفهان آغاز می‌کنیم.

 

افزودن ديدگاه