• چهارشنبه 04 دی 1398 07:35
  • كد: 930

مالکان، رقم پیشنهادی برای فروش را کاهش داده‌اند

ثبت‌نام طرح‌ مــلی مســکن‌ برای شهر‌های مختلف اصفهان هفته‌ گذشته به صورت گسترده‌ای انجام شد و این اتفاق خیلی زود بر بازار مسکن شهر اصفهان اثر گذاشت. هفته‌ گذشته با شروع ثبت‌نام این طرح در اصفهان تقاضا در بازار مسکن‌ کاهش چشمگیری پیدا کرد و به دنبال آن قیمت‌های پیشنهادی نیز کمتر شد. البته روند کاهش تقاضا و قیمت‌های فروش پیشنهادی از دو هفته قبل آغاز شد. مالکان به‌خصوص در محله‌های متوسط و حاشیه‌ای شهر، طرح‌ ملی مسکن را خطر مهمی تعبیر‌ کردند؛ ولی در مناطق حاشیه  زاینده‌ رود، آب از آب تکان نخورد.واکنش مالکان در بازار مسکن‌ اصفــهان به طــرح‌ مــلی مســکن یکسان نبود؛ ولی مشاهدات میدانی اصفهان‌زیبا از کاهش‌ قیمت‌ها در تعدادی از محله‌های اصفهان حکایت‌ دارد. مبالغ درج شده در آگهی‌های فروش پنج محله‌ اصفهان طی دو هفته‌ گذشته افت سنگینی داشته‌اند و اغلب فروشندگان طرح‌ ملی مسکن را بهانه‌ای برای ارائه تخفیف اعلام کرده‌اند. اگر این روند ادامه داشته‌ باشد، زمستان عجیبی در انتظار بازار مسکن خواهد‌ بود.

 

ولیعصر

مبلغ پیشنهادی در آگهی‌‌های فروش محله‌ ولیعصر طی دو هفته گذشته تا 35 درصد کاهش داشت؛ برای مثال آپارتمان 105 مترمربعی با هفت سال سن‌، سه هفته قبل 930 میلیون‌ تومان قیمت‌ خورده‌ بود و مشتری در قیمت 800 میلیون‌ تومان داشت ولی هفته‌ گذشته‌ این آگهی به 750میلیون‌ تومان تغییر کرد و با این قیمت مشتری ندارد، یا آپارتمان 75 مترمربعی دیگری سه هفته قبل 650میلیون‌ تومان قیمت‌ خورده‌بود، ولی امروز قیمت پیشنهادی از سوی مالک حدود 620 میلیون‌ تومان است. افت قیمــت‌ها در محله‌ ولیعصر سنگین بود؛ البته نباید فراموش کرد سال گذشته روند رشد قیمت‌ها در محله‌ ولیعصر غیر‌قابل باور بود. دلالان قیمت‌های فعلی در محله‌ ولیعصر را مناسب برای سرمایه‌گذاری و خرید می‌دانند و بر‌این‌باورند اگر ثبت‌نام‌ برای طرح ملی مسکن تمام شود به املاک این منطقه توجه خاصی خواهد‌شد.

 

کاوه

قیمت‌‌های پیشنهادی برای فروش آپارتمان در محله‌ کاوه‌ نیز طی دو هفته گذشته‌ ریزشی تا 15 درصد داشت. البته املاک این محله در مقایسه با محله‌های هم‌جوار پایین است و پتانسیل زیادی برای رشد دارد؛ با‌ این‌ حال مالکان در محله‌ کاوه واکنش شدیدی به طرح ملی مسکن نشان دادند تا برای مثال آپارتمان 120 مترمربعی و 610 میلیون‌ تومانی سه‌هفته قبل، چند روز پیش 520‌میلیون‌ تومان قیمت‌ بخورد.امروز کف قیمت‌ آپارتمان در بیشتر محله‌های اصفهان از 450 میلیون‌ تومان آغاز می‌شود؛ در نتیجه بعید است مبلغ‌ پیشنهادی مالکان در محله‌ کاوه کاهش بیشتری پیدا کند، قیمت‌ها در این محله همین امروز هم در کف قرار دارد.

 

بلوار شفق

بازار مسکن در بلوار شفق وضعیت سردرگمی دارد؛ دلالان در آن محدوده‌ از شهر میان بلوار شفق و سایر محله‌های هم‌جوار، شفق را پایین‌‌شهر می‌دانند؛ در نتیجه نرخ آپارتمان در بلوار شفق نسبت به یک ایستگاه‌ اتوبوس پایین‌تر یا بالاتر شاید تا 500 میلیون‌ تومان کمتر باشد؛ به‌هر‌حال مبالغ پیشنهادی فروشندگان در بلوار شفق طی دو هفته گذشته تا 10 درصد کاهش داشته‌است.آپارتمان 100مترمربعی و 11 سال ساخت این محله، یک ماه قبل 650‌میلیون‌ تومان قیمت‌ داشت؛ هفته‌ قبل مالک، قیمت پیشنهادی آن را به 600 میلیون تومان تغییر داد، یا آپارتمان 550 میلیون تومانی این محله به قیمت 500 میلیون تومان تغییر کرده ‌است.

 

هشت‌ بهشت‌ غربی

محله هشت‌بهشت غـربی با زاینده‌رود هم‌جوار نیست؛ ولی با مناطق بالاشهر و لاکچری اصفهان شباهت‌ زیادی دارد. قیمت‌ها در بازار مسکن‌ این منطقه طی سال‌های گذشته همیشه صعودی بود، ولی سال گذشته در اوج تب و تاب بازار مسکن، قیمت‌ها در محله هشت‌بهشت تغییر چندانی پیدا نکرد. کاهش تقاضا و ترس از رکود بازار مسکن پس از طرح ملی مسکن باعث شد تا 14 روز گذشته قیمت‌های پیشنهادی در این محله‌ نیز تا 10 درصد افت داشته‌باشد.انتظار افت قیمت‌ بیشتر در محله هشت‌بهشت‌ غربی وجود دارد؛ ولی دلالان مدعی‌اند قیمت آپارتمان در محله‌ هشت‌بهشت غربی نباید کمتر از یک‌میلیارد تومان باشد. در حال حاضر قیمت‌ پیشنهادی برای آپارتمان‌های 700 تا 800 میلیونی این محله در طول هفته‌ گذشته‌ 40 تا 70 میلیون‌ تومان کاهش پیدا کرد.

 

کشوری

نگرانی از آینده بازار مسکن پس از طرح ملی مسکن در میان فروشندگان محله کشوری بیشتر از سایر مناطق اصفهان است؛ ولی  پایین‌ بودن قیمت‌ ملک در این محله باعث شد تا قیمت‌های پیشنهادی فروش بیشتر از 10 درصد کاهش پیدا نکند. قیمت آپارتمان در این محله در بیشتر مشاهدات کمتر از یک میلیارد تومان است و در طول دو هفته گذشته آپارتمان‌های 500 تا 700 میلیون‌ تومانی محله‌ کشوری تا 70 میلیون‌ تومان تخفیف خورده‌اند. تقاضا در این‌ محله زیاد نیست و اگر خریداران این بخش از شهر افزایش پیدا نکنند، فروشندگان مجدد مجبور به کاهش رقم پیشنهادی در آگهی‌های فروش خواهند شد

افزودن ديدگاه